Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. februára 2013

Európska únia má obavy z iránskeho jadrového programuEurópska únia v piatok vyjadrila vážne obavy z iránskeho zámeru nainštalovať v jadrovom zariadení Natanz nové, technologicky vyspelejšie odstredivky, ktoré značne urýchlia obohacovanie uránu. ...Zdieľať
europska unia BRUSEL 1. februára (WEBNOVINY) - Európska únia v piatok vyjadrila vážne obavy z iránskeho zámeru nainštalovať v jadrovom zariadení Natanz nové, technologicky vyspelejšie odstredivky, ktoré značne urýchlia obohacovanie uránu.


Teherán o tom vo štvrtok informoval Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu (MAAE).

Podľa šéfky diplomacie EÚ Catherine Ashtonovej ide o "jasné porušenie medzinárodných dohôd".

Nové strojné vybavenie totiž podľa nej "výrazne zvýši produkciu obohateného materiálu" a zároveň aj obavy medzinárodného spoločenstva o "výlučne mierovú povahu" iránskeho jadrového programu. Britská diplomatka preto vyzvala islamskú republiku, aby konala v rámci medzinárodných dohôd.

Oznámenie Iránu prichádza v čase príprav ďalšieho kola rokovaní o jeho jadrovom programe, ktoré sa majú konať už vo februári. Presný termín ani miesto konania stretnutia medzi predstaviteľmi Iránu a skupinou šiestich svetových mocností ešte neboli stanovené. Islamská republika pokračuje vo svojich jadrových aktivitách napriek niekoľkým súborom ekonomických a diplomatických sankcií, ktorými sa Západ snaží znemožniť údajný zámer Iráncov vyrobiť jadrovú bombu.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Egypťania protestovali v uliciach, polícia aj strieľala
<< predchádzajúci článok
V bratislavskej Petržalke otvorili nový zimný štadión