Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. mája 2017

Európska únia obmedzí používanie ortuti



Ortuť teplomera. Foto: Ortuť teplomera ukazuje 35 stupňov Celzia 1. júla 2012 v Trenčíne. FOTO TASR - Radovan Stoklasa



Zdieľať
Ortuť teplomera. Foto: Ortuť teplomera ukazuje 35 stupňov Celzia 1. júla 2012 v Trenčíne. FOTO TASR - Radovan Stoklasa


Brusel 19. mája (TASR) – Celosvetovú dohodu o ortuti uviedla vo štvrtok ratifikáciou do platnosti Európska únia na pôde centrály OSN v New Yorku. Minamatský dohovor o ortuti má za ciel znížiť vystavenie človeka tomuto jedovatému prvku.

Minamatský dohovor bol uzavretý v roku 2013 z iniciatívy EÚ, ktorá je lídrom v ochrany obyvateľstva pred ortuťou. Únia presadila celosvetovú pôsobnosť dohody, pretože 40-80 percent ortuti v Európe pochádza z emisií ortuti v iných častiach sveta.

"Nová celosvetová dohoda o ortuti ochráni milióny ľudí pred vystavením tomuto jedovatému ťažkému kovu. Ratifikáciou dohovoru EÚ podnikla rozhodujúci krok a uviedla ho do platnosti. Je to veľký diplomatický úspech a zvýrazňuje to európske odhodlanie konať na medzinárodnej úrovni," vyhlásil eurokomisár pre životné prostredie, námorné záležitosti a rybárstvo Karmenu Vella.

Minamatský dohovor, pomenovaný podľa miesta, kde došlo k najhoršiemu prípadu znečistenia ortuťou v dejinách, sprísňuje a zjednocuje environmentálne normy na celom svete podľa vzoru pravidiel platiacich v EÚ.

V nariadení EÚ o ortuti je súbor pravidiel, ktoré umožňujú Únii stať sa prvou ekonomikou bez ortuti. Znamenalo by to, že sa ortuť prestane používať vo všetkých priemyselných procesoch a zakáže sa akékoľvek jej nové použitie vo výrobkoch.

Prvé zasadnutie konferencie zmluvných strán Minamatského dohovoru o ortuti sa uskutoční v septembri v Ženeve.

Ortuť sa používa sa v priemyselných procesoch a vo viacerých výrobkoch, napríklad v batériách, teplomeroch a plombách. Keď sa dostane do životného prostredia, vstupuje do potravinového reťazca a hromadí sa najmä v rybách.

Vystavenie vysokej koncentrácii ortuti môže spôsobiť poškodenie mozgu, pľúc, obličiek a imunitného systému. Najväčší zdravotné riziko hrozí tehotným ženám a deťom. Vďaka dohovoru sa ich vystavenie ortuti dlhodobo výrazne zníži, napríklad zákazom používania amalgámových plomb v prípade týchto ohrozených kategórií.

EÚ v uplynulých dvoch desaťročiach pripravila legislatívu, ktorá reguluje ťažbu, používanie, obchodovanie i zneškodňovanie odpadu a výrobkov obsahujúcich ortuť.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bratislavskí hasiči zasahujú pri požiari porastu
<< predchádzajúci článok
ZÁCHRANÁRI: Vyšší trest za napadnutie zdravotníka sčasti zaberá