Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. januára 2018

EZdravie umožní nonstop prístup k dátam, tvrdí pacientska organizácia



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR - Martin Baumann
Bratislava 7. januára (TASR) – Elektronické zdravotníctvo prispeje k väčšej informovanosti ľudí o svojom zdravotnom stave. Zhodujú sa v tom pacienti a analytik.


"Cez eZdravie budú môcť kontrolovať zrealizované výkony a liečbu," povedala šéfka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) Mária Lévyová. "Pacient získa lepší a nonstop prístup k svojim dátam," doplnil analytik Dušan Zachar z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO).

Lévyová a Zachar čakajú od eZdravia väčšiu efektívnosť liečby. Môže totiž pomôcť pri odstraňovaní duplicitných a zbytočných vyšetrení a predpisovaní liekov alebo pri lepšom zdieľaní zdravotných záznamov medzi lekármi. "Časom by sa mala úplne odstrániť papierová forma zdravotnej dokumentácie, čo by malo tiež zefektívniť celý proces liečby," povedal Zachar.

Ostrý štart eZdravia môže podľa Lévyovej ale priniesť zdržanie. "Kým lekári nabehnú na elektronické zdravotníctvo, môže sa predĺžiť čas vypisovania správ," uviedla. Zachar zase upozorňuje, že netreba okamžite počítať s funkčnosťou celého systému a jeho implementácia bude "nejaký čas trvať". Lévyová vidí nejasnosti aj v prístupe do systému cez čipové občianske preukazy pacientov. "Mnohí ich nevlastnia, ide o starších ľudí a ich výmena môže byť problémom," povedala Lévyová s tým, že by však rada verila, že ochrana údajov je dostatočne zabezpečená.

Pacientov sa najvýraznejšie dotknú novinky ako evyšetrenie a erecept. Evyšetrenie má postupne nahradiť papierovú zdravotnú dokumentáciu pacienta. "Lekár z vyšetrenia vytvorí online záznam, v tejto forme bude aj výmenný lístok. K týmto informáciám sa tak dostane každý lekár zapojený do systému. Zároveň si záznamy bude môcť pozrieť aj samotný pacient pomocou občianskeho preukazu s čipom v elektronickej zdravotnej knižke na Národnom portáli zdravia," vysvetlila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

Elektronicky bude fungovať aj predpisovanie liekov a ošetrujúci lekár tak uvidí aj lieky, ktoré pacientovi predpísali iní lekári. Budú pre neho k dispozícii aj informácie o diagnostických a laboratórnych vyšetreniach, ktorým sa pacient podrobil.

Pokiaľ pacienti nemajú pre spustenie eZdravia elektronický občiansky preukaz, môžu na identifikáciu používať preukaz poistenca a rodné číslo, tvrdí Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI), ktoré ma eZdravie na starosti. "Prechodné obdobie, dokedy bude takzvaný duálny režim, bude do roku 2021," priblížil šéf NCZI Peter Blaškovitš. Dovtedy bude podľa neho potrebné vyriešiť preukazovanie starších občanov, ktorí majú občianske preukazy s neobmedzenou platnosťou. Pri deťoch do 15 rokov má NCZI s ministerstvom vnútra takú dohodu, že im budú vydávať občianske preukazy.

Pre využívanie služieb elektronického zdravotníctva sa pacienti nemusia nikde registrovať. "Nevzniká im zapojením žiadna povinnosť," povedal Blaškovitš s tým, že od januára sa z pohľadu pacientov nič nezmenilo. Kým si však pacient nevybaví elektronický občiansky preukaz, nebude môcť lekár-špecialista vstúpiť do jeho detailnej zdravotnej dokumentácie. Zapisovať do nej však môže. "Všeobecný lekár bude mať plný prístup k jeho zdravotnej dokumentácii aj bez eID," ozrejmil Blaškovitš.

Keďže pacient bude mať po novom zdravotnú dokumentáciu vedenú elektronicky, lekárske či prepúšťacie správy tak už v zapojených nemocniciach a ambulanciách povinne vydávať nemusia. Ak si však pacient želá mať papierovú podobu, lekár ju bude musieť vystaviť. Rovnako to je aj v prípade predpisov na lieky a zdravotnícke pomôcky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Po rokoch rekonštrukcie otvorili v Istanbule Železný kostol
<< predchádzajúci článok
Dvaja exekútori môžu prísť o funkciu, nesplnili kritériá pripravenosti