06. marca 2015

FANTÁZIA: Putalová postúpila do finále na 400 m na halových ME v Prahe

Slovenská atlétka Iveta Putalová sa prebojovala do sobotňajšieho finále v behu na 400 metrov a opäť zlepšila národný rekord na 52,99 s. Dvadsaťšesťročná bežkyňa sa ...

Iveta Putalová Foto: TASR/Pavel Neubauer
Praha 6. marca (TASR) - Slovenská atlétka Iveta Putalová sa prebojovala do sobotňajšieho finále v behu na 400 metrov a opäť zlepšila národný rekord na 52,99 s. Dvadsaťšesťročná bežkyňa sa tak postarala o veľké prekvapenie a pobije sa o cenné kovy na halových majstrovstvách Európy v Prahe, pričom najhoršie obsadí šiestu priečku.

Putalová zlepšila národný rekord už v rozbehoch, ktoré zvládla s deviatym najrýchlejším časom 53,28 (predchádzajúci rekord: 54,04 v Bratislave 21. 2.). Najlepší čas sa zastavil pri Francúzke Gayotovej 53,04, Putalová pri postupovom kľúči 2+2 sa do semifinále prepracovala na základe času, keď v 1. rozbehu finišovala na 3. mieste.

V podvečernom semifinále predviedla ešte lepší výkon, keď v druhom behu obsadila postupové druhé miesto a rekord posunula o ďalších 29 stotín. Putalová sa dlho držala na piatom mieste, po polovici trate sa posunula o jedno vyššie. Výborne však zvládla záver, v ktorom sa dotiahla na druhú Britku Seren Bundyovú-Daviesovú a tretiu Francúzku Floriu Gueiovú a v tesnom a dramatickom finiši ich dokázala zdolať. O výsledku musela rozhodnúť až cieľová fotografia.

Putalová po rozbehu: "Na začiatku ma spomalila chyba, keď som prechádzala dopredu, mala som byť trpezlivejšia. Inak to bol rozbeh veľmi rýchly, ja som si verila a dokonca aj očakávala zlepšenie môjho slovenského rekordu. V semifinále bude treba opäť viac pridať, dúfam, že ma súperky potiahnu."

Druhá slovenská štvrtkárka Alexandra Štuková obsadila v celkovom poradí až 26. miesto s 55,11.

Repčíkov suverénny postup

V druhom dni atletických HME v pražskej O2 aréne sa už udeľovali medaily v piatich disciplínach, vrátane ženského päťboja. V akcii bolo v kvalifikáciách až 13 Slovákov s úmyslom presadiť sa podstatne viac ako deň predtým. Najviac suverénne zapôsobil zatiaľ zo slovenských atlétov Jozef Repčík. Svoj siedmy rozbeh na 800 m v miernej tlačenici a strkanici zvládol perfektne. Prví dvaja postupovali do sobotného semifinále priamo, Repčík si kontroloval pozíciu a v závere ukázal víťazný finiš časom 1:50,24 pred Švédom Almgrenom 1:50,61 a Poliakom Gurdakom 1:50,76. Výsledný čas nebol tentoraz dôležitý, Repčík sa v celkovom sumári zaradil na 25. miesto, najrýchlejší čas dosiahol Ír English 1:48,10.

Mladý trojskokan Koch

Ako prvý sa snažil v trojskoku mladý Martin Koch a s výkonom 14,26 obsadil až posledné 21. miesto so sériou x - x - 14,26, pritom v sezóne už skočil 15,32. Limit na postup do finále (16,75) splnil len Rus Sorokin so 16,76, najslabší postupový výkon bol 16,38.

Mokrášovej osobný rekord

V rozbehoch na 60 m prek. skončila aj Lucia Mokrášová, aj keď so cťou s osobným rekordom 8,48, o 0,06 cm lepším. V treťom behu finišovala na poslednom siedmom mieste, posledná skončila aj v celkovom poradí na 25. mieste. Postupovalo sa podľa kľúča 3+4 do semifinále, ešte aj s časom 8,13, najrýchlejšia bola Britka Hattonová so 7,96.

Ani 27. miesto Andreja Biciana s rovnakým postupovým kľúčom a v rovnakej disciplíne 60 m prek. časom 8,32 nepotešilo. Stačilo len na 27. predposledné miesto, no aj keby si vytvoril osobný rekord (8,23), postup by bol v nedohľadne, pretože najslabší postupový čas bol 7,83. V rozbehoch dominoval najväčší favorit Francúz Martinot-Lagarde so 7,58.

Žrdkár Ján Zmoray stačil v kvalifikácii len na 505 cm, z čoho pramenilo až 20. miesto z 24 štartujúcich. Postupová matematika pustila do finále deviatich skokanov s 570 a 560 cm, vrátane obrovského favorita Francúza Renauda Lavillenieho s 570, vyššie sa už neskákalo, aj keď limit na priamy postup bol 575. O drámu sa postaral práve svetový rekordér R. Lavillenie, do kvalifikácie vstúpil na 570 a latku zdolal až na 3. pokus. Ján Zmoray pokoril 505 na 2. pokus, 525 už bolo nad jeho sily.

Nováčikovská daň Danáča

V nováčikovskej dani pokračoval aj štvrtkár Denis Danáč. V rozbehu medzi 33 štartujúcimi dosiahol 31. čas a slabých 48,96. Ak by chcel postúpiť, musel by si konto ozdobiť výkonom 47,55. čo ešte nie je v jeho silách. Najlepších už posúvali vpred časy pod 47 sekúnd, s najrýchlejším Izraelčanom Blair-Sanfordom so 46,81.

Na chvoste v rozbehoch na 800 m zostala aj Pavla Habovštiaková, 20-ta z 20-tich za 2:10,38 a ťažko vzhľadom na časy konkurencie mohla pomýšľať na viac. Najrýchlejšiu Rusku Poistogovovú charakterizoval výkon 2:01,44.

Stopka pre diaľkarky

V kvalifikácii diaľkariek si trojica slovenských atlétok odtrpela svoje. Skúsená Jana Velďáková so sériou x - 629 - x, nováčik Lucia Slaničková 617 - 601 - x a ostrieľaná Renáta Medgyesová x - 604 - 570 skončili v poli žien, ktoré sa so šampionátom lúčili. Limit na priamy postup 665 cm nenarobil problémy len dvom, Srbke Španovicovej so 676 cm a Nemke Moguenarovej so 672. Medzi 22 štartujúcimi obsadili Slovenky nelichotivé priečky, 15. J. Velďáková 629, 18. Slaničková 617 a 20. Medgyesová 604, od najslabšieho výkonu 653 zaostali nečakane výrazne.