Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

27. februára 2007

Farmaceuti by privítali trhovú reguláciu cien liekovSlovenská asociácia farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj (SAFS) uprednostňuje trhovú reguláciu cien liekov pred administratívnou. Ako na utorňajšej tlačovej besede ...Zdieľať

BRATISLAVA 27. februára (WEBNOVINY) - Slovenská asociácia farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj (SAFS) uprednostňuje trhovú reguláciu cien liekov pred administratívnou. Ako na utorňajšej tlačovej besede uviedol predseda predstavenstva SAFS Miroslav Lednár, asociácia výrobcov originálnych liekov rešpektuje právo ministerstva zdravotníctva regulovať ceny liekov a oceňuje jeho pozvanie na rokovania o pripravovanom opatrení, štátom nariadené zníženie cien však nepovažuje za systémový krok.

SAFS by privítala, keby sa pri administratívnych reguláciách zaviedla dlhšia lehota od vyhlásenia po platnosť, aby sa na ňu mohli výrobcovia pripraviť. Asociácii podľa Lednára tiež chýba možnosť odvolať sa voči takýmto nariadeniam. Ako Lednár vysvetlil, vo svojich obchodných plánoch firmy s takýmto znížením nepočítali a budú musieť znižovať výdavky. Zároveň upozornil, že materské firmy zo zahraničia môžu za takýchto podmienok postupne prestať považovať Slovensko za zaujímavý trh a stiahnuť sa z neho.

Hromadné zníženie cien liekov má podľa ministerstva zdravotníctva priniesť úsporu vo výške 1,5 mld. Sk. Uvádza sa to v návrhu cenového opatrenia, ktoré má začať platiť od 15. marca tohto roku. Samotné ceny sa znížia od 1. apríla. Dôvodom na zníženie cien liekov je podľa ministerstva posilňovanie slovenskej koruny k euru a k americkému doláru. "Keďže do ceny liekov môžu byť podľa zákona o cenách zahrnuté len ekonomicky oprávnené náklady, posilňovanie koruny znižuje ekonomicky oprávnené náklady, z čoho logicky vyplýva nutnosť prijať opatrenie na zníženie cien liekov," odôvodňuje ministerstvo zníženie cien.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Japonské školy môžu vyžadovať spievanie hymny
<< predchádzajúci článok
Trojlístok zo Šiah si za lúpež môže posedieť až osem rokov