18. marca 2007

Finálový slalom pre Raicha, veľký glóbus Svindalovi

Nór Aksel Lund Svindal sa stal celkovým víťazom Svetového pohára 2006/07 v alpských lyžiarskych disciplínach. Dvojnásobný majster sveta z Aare 2007 si konečnú líderskú pozíciu vybojoval vďaka ...

LENZERHEIDE 18. marca (WEBNOVINY) - Nór Aksel Lund Svindal sa stal celkovým víťazom Svetového pohára 2006/07 v alpských lyžiarskych disciplínach. Dvojnásobný majster sveta z Aare 2007 si konečnú líderskú pozíciu vybojoval vďaka skvelým výkonom vo finále SP vo švajčiarskom Lenzerheide, kde postupne vyhral zjazd, super G aj obrovský slalom. V záverečnom slalome, ktorý je jeho slabšou disciplínou, si mohol dovoliť luxus - prísť do cieľa na bodovanom mieste. Podarilo sa mu to o chlp, keď skončil na poslednom bodovanom - 15. mieste (vo finále SP boduje iba prvých 15 pretekárov na rozdiel od 30 v klasických pretekoch SP - pozn. SITA) iba s náskokom 7 stotín sekundy pred Švédom Martinom Hanssonom.

Svindalov najväčší súper Benjamin Raich takmer stratil šancu na obhajobu lanského prvenstva už v sobotňajšom obrovskom slalome, ktorý po chybe v 1. kole nedokončil. V nedeľu potreboval skvelý Rakúšan dosiahnuť takmer nemožné - kombináciu svojho víťazstva s nebodovaným umiestnením Svindala, čo sa mu takmer splnilo. Po fantastickom výkone a suverénne najrýchlejších jazdách v oboch kolách vyhral finálový slalom s náskokom 0,97 s pred úradujúcim svetovým šampiónom v tejto disciplíne, krajanom Mariom Mattom. Tretí skončil Talian Manfred Moelgg (+1,74). Dvojnásobného olympijského víťaza Raicha od obhájenia veľkého glóbusu delilo v celkovom súčte iba 13 bodov. Malou náplasťou na tesnú prehru so Svindalom mu môže byť zisk malého glóbusu za konečný triumf v hodnotení slalomu, ktorý mu patrí po tretí raz v kariére. Raich zdolal krajana Matta v súčte o 5 bodov.
Svindal si celkové prvenstvo vybojoval ako tretí Nór v histórii, keď nadviazal na úspechy svojich slávnych predchodcov Kjetila-Andreho Aamodta (1995/96) a Lasseho Kjusa (1998/99). Za posledných 10 rokov sa stalo len po tretí raz, že zo zisku veľkého krištáľového glóbusu sa neteší Rakúšan. Okrem Svindala a Kjusa ho v sezóne 2004/05 získal ešte Američan Bode Miller. "Je to perfektný pocit. Dal som do toho v posledných dňoch všetko. Ani som poriadne nejedol a nespal. Dnešný slalom som išiel na istotu a takmer sa mi to nevyplatilo. Raich ukázal, že je veľký bojovník," povedal v jednej z prvých reakcií do mikrofónu ORF šťastný Svindal.

Finále SP v alpských disciplínach - Lenzerheide (Švajč.):
Slalom mužov - 1.+2. kolo: 1. Benjamin Raich (Rak.) 1:39,78 min (48,19 + 51,59), 2. Mario Matt (Rak.) +0,97, 3. Manfred Moelgg (Tal.) +1,74, 4. Marc Berthod (Švajč.) +1,92, 5. Jens Byggmark (Švéd.) +1,97, 6. Jean-Baptiste Grange (Fr.) +2,24, 7. Manfred Pranger (Rak.) +2,36, 8. Reinfried Herbst (Rak.) +2,53, 9. Michael Janyk (Kan.) +2,54, 10. Silvan Zurbriggen (Švajč.) +2,66,...15. Aksel Lund Svindal (Nór.) +3,84.

Konečný stav vo Svetovom pohári 2006/07 (po 36 pretekoch):
1. Aksel Lund Svindal (Nór.) 1268 bodov, 2. Benjamin Raich (Rak.) 1255, 3. Didier Cuche (Švajč.) 1098, 4. Bode Miller (USA) 882, 7. Mario Matt (Rak.) 744, 6. Peter Fill (Tal.) 694, 7. Marco Büchel (Licht.) 635, 8. Marc Berthod (Švajč.) 591, 9. Mario Scheiber (Rak.) 584, 10. Kalle Palander (Fín.) 546.

Konečný stav v hodnotení slalomu (po 10 pretekoch):
1. Benjamin Raich 605 bodov, 2. Mario Matt 600, 3. Jens Byggmark (Švéd.) 490, 4. Markus Larsson (Švéd.) 340, 5. Manfred Moelgg (Tal.) 334, 6. Marc Berthod (Švajč.) 322, 7. Michael Janyk (Kan.) 279, 8. Felix Neureuther (Nem.) 264, 9. Kalle Palander (Fín.) 247, 10. Jean-Baptiste Grange (Fr.) 242.

Prehľad posledných 10 držiteľov veľkých krištáľových glóbusov za celkové víťazstvo vo Svetovom pohári: