31. augusta 2014

Fínski basketbalisti dostali na MS od USA 60-bodový výprask

Fínsky hráč Mikko Koivisto kontroluje loptu pred Američanom Derrickom Rosom počas ich zápasu na majstrovstvách sveta v basketbale v Bilbau Foto: TASR/AP
Bilbao 31. augusta (TASR) - Americkí basketbalisti majú za sebou úspešný vstup do finálového turnaja svetového šampionátu v Španielsku.

V sobotu výber USA zdolal vo svojom úvodnom vystúpení na FIBA World Cup 2014 Fínsko rozdielom dvoch tried 114:55. Úradujúci majstri sveta dosiahli svoje druhé najvyššie víťazstvo v histórii šampionátov, keď nad Kórejskou republikou v roku 1990 vyhrali o 79 bodov.

Severania podporovaní viac ako 10.000 fanúšikmi, ktorí svojmu tímu pripravili v Bilbau takmer domácu atmosféru, držali krok s favoritom iba v úvodnej časti hry. V druhej štvrtine zapli Američania v obrane na vyššie obrátky a súperovi za desať minút nedovolili streliť kôš z hry. Fíni zaznamenali iba dva úspešné trestné hody a druhé dejstvo prehrali 2:29. "

"V závere prvého polčasu sme sa jeden druhého pýtali, že kedy sme vlastne dali posledný kôš. Súper nám v tých momentoch prakticky nič nedovolil," nechal sa počuť po zápase krídelník "suomi" Kimmo Muurinen.

Najväčšie víťazstvá basketbalistov USA na MS:
1990: Kórejská republika - rozdiel 79 bodov
2014: Fínsko - rozdiel 59 bodov
2010: Angola - rozdiel 55 bodov
1994: Čína - rozdiel 55 bodov
1994: Austrália - rozdiel 54 bodov
Američania po zmene strán ešte zvýšili svoj náskok a napokon bez problémov dosiahli v medzinárodnej konfrontácii 55. víťazstvo za sebou. Najlepším strelcom bol s 18 bodmi Klay Thompson, o jeden bod menej zaznamenal Anthony Davis. "V druhej štvrtine nám tréneri kričali, že súper nedal z hry ani kôš a že mu to ani nemáme dovoliť. Dodalo nám to akúsi motiváciu navyše," uviedol tvorca hry výberu USA Stephen Curry. Ďalším súperom Američanov bude v repríze finálového duelu z MS 2010 Turecko, zápas sa hrá v nedeľu o 21.30 SELČ.

Darilo sa aj ostatným favoritom. Domáce Španielsko si poradilo v A-skupine s Iránom po výsledku 90:60, lídrom tímu bol s 33 bodmi Pau Gasol. Litva ako čierny kôň turnaja v D-skupine triumfovala nad Mexikom 87:74, Argentína vyhrala v "béčku" nad Portorikom 98:75.

Na súpiskách 24 účastníkov figuruje 45 hráčov zo zámorskej NBA, až 75 hralo v tejto prestížnej súťaži. Ďalších 17 basketbalistov si kluby NBA vybrali v drafte, resp. na nich vlastnia práva, informovala agentúra AP. Predchádzajúci rekord 44 hráčov z NBA hralo na turnaji pred štyrmi rokmi v Turecku.