Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

18. septembra 2006

Firma Dell vidí na Slovensku naďalej výrazné možnosti expanzie



Americká spoločnosť Dell zriaďuje v Bratislave nové Európske biznis centrum pre celú oblasť Európy, Stredného východu a Afriky (EMEA), ktoré vznikne transformáciou jej bratislavskej pobočky. ...



Zdieľať

BRATISLAVA 18. septembra (WEBNOVINY) - Americká spoločnosť Dell zriaďuje v Bratislave nové Európske biznis centrum pre celú oblasť Európy, Stredného východu a Afriky (EMEA), ktoré vznikne transformáciou jej bratislavskej pobočky. Ako povedal zakladateľ a prezident spoločnosti Michael Dell na pondelkovom diskusnom fóre HNClub, centrum bude zamestnávať okolo 1 500 pracovníkov. V budúcnosti chce firma ich počet zvýšiť na zhruba 2 tisíc. "Slovensko, hoci je malou krajinou, je krajinou s tretím najvyšším počtom zamestnancov našich pobočiek po Írsku a Británii. V SR vidíme veľký potenciál rastu, našli sme tu a stále nachádzame dostatok kvalifikovanej pracovnej sily pre naše aktivity," povedal M. Dell. Podľa neho tvoria viac ako 60-percentný podiel zamestnancov Dellu v SR absolventi slovenských vysokých škôl. Centrum bude poskytovať služby napr. v oblasti finančného plánovania a analýz, ďalej marketingových aktivít pre veľké spoločnosti, či v oblasti technologickej podpory a podpory rozvoja ľudských zdrojov.

Slovensko vníma M. Dell ako krajinu vhodnú pre centrum služieb, pretože je spokojný so schopnosťami a skúsenosťami pracovníkov v SR. "Na Slovensku predpokladáme ďalšiu expanziu, pre Dell je SR veľmi zaujímavou krajinou. Hoci sme sa pri možnosti vybudovať v SR alebo v Poľsku závod na výrobu počítačov rozhodli pre Poľsko, budeme na Slovensku zamestnávať väčší percentuálny podiel populácie ako v Poľsku," vysvetlil Dell. Ako ďalej povedal, firma naďalej plánuje rozširovať svoje aktivity v štátoch ako SR alebo v Ázii. Podiel tržieb spoločnosti Dell z jej aktivít mimo USA pritom dosahuje 11 %. "Musíme a chceme naďalej investovať aj mimo krajín USA, preto sa sústreďujeme napríklad na Indiu, Čínu, Brazíliu, ale aj Poľsko a SR," povedal. Za posledných desať rokov stúpli celkové tržby spoločnosti Dell podľa neho na 56 mld. USD z hodnoty 5 mld. USD.

Podľa Della nie je však stratégiou spoločnosti presúvať svoje aktivity do krajín s nízkymi nákladmi a dosahovať tak úspory. "Naše podnikanie je založené na tom, že sme zastúpení na lokálnych trhoch, zároveň sme však globálnou firmou," dodal Dell. Ako na diskusnom fóre povedal splnomocnenec vlády pre informatizáciu SR Miroslav Kukučka, kvalifikovaná pracovná sila na Slovensku je jedným z faktorov, prečo zahraničné firmy prichádzajú na Slovensko. "Vplyv globálnych IT firiem na našu spoločnosť a na fungovanie štátu je veľký, vstup zahraničných firiem dynamizoval náš trh," skonštatoval Kukučka. Podľa neho pracuje v slovenskom IT sektore zhruba 20 tis. ľudí. "Najväčšou úlohou v súčasnosti je presvedčiť súčasnú vládu, ale aj nasledujúce vlády, že vstup IT firiem je najdôležitejší pre konkurencieschopnosť SR," dodal. Kukučka zároveň vidí potrebu využívania eurofondov, keďže peniaze na IT podľa neho v štátnom rozpočte nie sú dostatočné.

Americká spoločnosť Dell plánuje v Poľsku postaviť továreň na výrobu počítačov. Viceprezident firmy pre Európu Sean Corkery a poľský minister hospodárstva Piotr Wozniak podpísali v pondelok predbežnú zmluvu, z ktorej vyplýva zámer Dellu postaviť v meste Lodž továreň s celkovou investíciou 200 mil. eur. Závod by mal vytvoriť približne tisíc pracovných miest a vyrábať by mal notebooky Latitude a Inspiron pre rastúci trh v strednej a východnej Európe. Americká spoločnosť Dell sa podľa zverejnených informácií rozhodovala medzi Nitrou a poľským mestom Lodž.

(1 USD = 29,403 SKK)

(1 EUR = 37,410 SKK)

SITA,AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Záujem turistov o sprístupnené hrady narastá
<< predchádzajúci článok
Náklady na križovatku Košická-Miletičova vyššie o pätinu