07. decembra 2017

FLORBAL: Slovenky prehrali vo štvrťfinále MS. O medaile nezabojujú

Na snímke v popredí vpravo Jana Trošková (Slovensko) a vľavo Mia Karjalainenová (Fínsko) vo štvrťfinále play off na MS vo florbale Fínsko - Slovensko 7. decembra 2017 v Bratislave. Foto: TASR/Pavel Neubauer
Bratislava 7. decembra (TASR) - Slovenské florbalistky prehrali vo štvrťfinále MS v Bratislave s úradujúcimi vicemajsterkami sveta Fínkami 2:6. Na šampionáte budú hrať o 5. - 8. miesto, v piatok o 13.00 h nastúpia proti zdolanému z večerného súboja Švajčiarsko - Nórsko (20.00).

Zverenky Michala Jedličku síce utrpeli vo štvrtok na domácich MS prvú prehru, proti favoritkám turnaja však predviedli heroický výkon a až do 48. minúty hrali s ašpirantkami na zlato otvorenú partiu. Fínky definitívne rozhodli o svojom triumfe až tromi gólmi v záverečných 12 minútach. Štvrtkový súboj v Aréne Ondreja Nepelu sledovalo 3856 divákov, čo je historicky najvyššia návšteva na zápase slovenskej ženskej florbalovej reprezentácie.

Fínky sa podľa očakávania od úvodu chopili dirigentskej taktovky, Slovenky boli nútené stiahnuť sa na vlastnú polovicu a vykrývať priestor pred brankárkou Krištofovou. Tá niekoľkými skvelými zákrokmi podržala svoje družstvo, v 7. minúte jej po strele Rantalovej pomohla aj horná žrď. Domáce hráčky sa spoliehali na rýchle brejky. V 8. minúte im jeden vyšiel, po skvelom uvoľnení Košturiakovej a prihrávke Ferenčíkovej skórovala P. Hudáková. Následne však v oslabení prišla chyba Šponiarovej, ktorej zobrala Rantalová loptičku a blafákom vyrovnala. Slovenky to nezlomilo, ďalší vydarený protiútok predviedla Cupráková, ktorá si položila fínsku brankárku Vuorelovú a rozradostila tribúny. V hre 5 na 5 nepúšťali domáce hráčky favorita do koncovky, ale často ich vylučovali. Na konci prvej tretiny išli dokonca aj do troch, už vo štvorici inkasovali po strele Sipiläinenovej - 2:2.

Strhujúce divadlo v skvelej atmosfére pokračovalo aj v druhej tretine. Slovenky, verné pozornej hre z defenzívy, vyčkávali na každú možnosť bleskovo zaútočiť. V 25. minúte po akcii Košturiaková mala šancu poslať svoj tím do vedenia Ferenčíková, ale tiesnená nedokázala doraziť loptičku do odkrytej siete. Fínky mali naďalej hernú prevahu, Krištofová mala aj kusisko šťastia, keď súperky nedokázali z ideálnej pozície dvakrát trafiť prázdnu bránku. Skórovať sa podarilo až Saariovej, ktorá sa presadila svojím dôrazom - 3:2. V 38. minúte mala vyrovnanie na hokejke Šponiarová, Vuorelaová však dokázala skvelým spôsobom jej strelu vyraziť.

Rozdiel jedného gólu dával Slovenkám stále nádej na dobrý výsledok. Fínky, zaskočené tesným vývojom, museli tuho bojovať o každú loptičku. Svoj tím držala nad vodou fantastická Krištofová, v 43. minúte bravúrnym zákrokom proti Rantalovej napravila zaváhanie Ďuríkovej. Otvorený stav držali domáce hráčky až do 48. minúty. V nej sa presadila nekrytá Alanková a gólom na 4:2 vliala do fínskych radov pokoj. Severanky už potom dokázali ľahšie kombinovať, piaty gól pridala V. Kauppiová. Tréner SR Jedlička v snahe zdramatizovať vývoj skúsil v závere hru bez brankárky, Slovenky v šestici hnané publikom zatlačili súpera, ale hra vabank im gól nepriniesla. Fínky osem sekúnd pred koncom ešte zvýraznili svoj triumf presným zásahom Alankovej.

MS vo florbale žien v Bratislave

štvrťfinále:

Fínsko - Slovensko 6:2 (2:2, 1:0, 3:0)
Góly: 10. Rantalová, 16. Sipiläinenová (Rantalová), 24. Saariová (V. Kauppiová), 48. Alanková (Rantalová), 52. V. Kauppiová (Kippilová), 60. Alanková (Kalliová) - 8. P. Hudáková (Ferenčíková), 11. Cupráková (Klapitová). Rozhodovali: Reichelt, Kostínek (obaja ČR), vylúčené: 1:4, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 3856 divákov

zostavy:

Fínsko: Vuorelová - Nieminenová, Kalliová, Kippiläová, Karjalainenová, Manninenová, Kujalová, Eskelinenová - Alanková, Sipiläinenová, Rantalová - O. Kauppiová, Wickmanová, V. Kauppiová - Kujalová, Luomaniemiová, Kauppilová - Saariová

SR: Krištofová - Ďuríková, Šponiarová, Trošková, Robová, Kocurová, Grossová - Ferenčíková, Košturiaková, P. Hudáková - Cupráková, Šidlová, Klapitová - Boľová, Bobotová, Kvasková - K. Hudáková, Dzurinová, Pintérová

Slovan nevyužil dvojgólové vedenie. S Čerepovcom prehral 3:5
Hráči SR 20 bojujú o účasť na MS. Vašaš: Ak to nevyjde, nič sa nedeje