Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

10. februára 2006

Fossett preletel nad Áziou, v kabíne už nemá teploSužovaný teplom v pilotnej kabíne a smädom pokračuje dnes americký milionár a dobrodruh Steve Fossett vo svojom pokuse obletieť zemeguľu v ultraľahkom lietadle bez medzipristátia.Zdieľať
  Napriek spomínaným útrapám preletel vo štvrtok nad Afrikou a Áziou a nabral kurz na japonské mesto Nagasaki.

      Podľa pozemnej kontroly sa má 61-ročný Fossett dobre. Aj let prebieha zatiaľ bez väčších ťažkostí, hoci inžinierov znepokojuje strata paliva pri štarte. Ultraľahké lietadlo GlobalFlyer by malo mať v nádržiach ešte asi 450 litrov kerozínu, pri stúpaní však stratilo 350 litrov benzínu.
      Meteorológovia neprestajne sledujú počasie, aby mohli Fossettovi vybrať čo najvýhodnejšiu trasu, na ktorej by ho poháňalo silné výškové prúdenie. "Aj najmenšie zrýchlenie nám pomôže dosiahnuť rekord," povedal hlavný inžinier letu Jon Karkow.
      Fossett odštartoval v stredu o 13.20 h SEČ z prenajatej dráhy Kennedyho vesmírneho strediska na Floride, ktoré zvyčajne využívajú pri pristávaní raketoplány vesmírnej agentúry NASA. Na lietadle GlobalFlyer chce bez prestávky a sám prekonať vzdialenosť 41.978 kilometrov. Bolo by to o 1126 kilometrov viac, ako sa podarilo prekonať v balóne Švajčiarovi Bertrandovi Piccardovi a Britovi Brianovi Jonesovi v roku 1999.
      Z dôvodu dlhého naberania výšky po štarte sa teplota v pilotnej kabíne načas zvýšila až na 54 stupňov Celzia. Situácia sa však postupne normalizovala a nad Čínou mal Fossett v kabíne príjemných 16 stupňov. Dovtedy však musel pravidelne vypiť veľké množstvo vody.
      Fossett by mal pristáť v sobotu v Anglicku.

(TASR) foto int


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Fossett sa dostal v ultraľahkom lietadle nad severnú Afriku (9. 2. 2006)nasledujúci článok >>
Najrýchlejší ADSL internet v Európe majú v Grónsku
<< predchádzajúci článok
Fossett sa dostal v ultraľahkom lietadle nad severnú Afriku