Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. septembra 2014

Francúzsko odštartovalo útoky na ciele Islamského štátu v Iraku



Francúzsky prezident Francois Hollande



Zdieľať
Francúzsky prezident Francois Hollande Foto: TASR/AP
Paríž 19. septembra (TASR) - Francúzsko podniklo svoje prvé vzdušné útoky v Iraku, ktorými zničilo logistický sklad prevádzkovaný militantmi z extrémistického hnutia Islamský štát. Informovala o tom agentúra AP.


Úrad francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda spresnil, že francúzske bojové stíhačky typu Rafale zaútočili na sklad na severovýchode Iraku v dnešných ranných hodinách a cieľ bol "kompletne zničený".

Hollandova kancelária dodala, že počas nasledujúcich dní sú naplánované ďalšie bojové operácie.

Francúzsky prezident len vo štvrtok uviedol, že jeho krajina sa čoskoro po boku USA pripojí k bombardovaniu cieľov teroristov v Iraku. Armáda Spojených štátov letecky bombardovala pozície teroristov z IS prvýkrát pred šiestimi týždňami, pripomína agentúra DPA.

Stovky sýrskych Kurdov ušli pred útokmi islamistov na hranice s Tureckom

Na sýrskej strane hraníc s Tureckom sa dnes zhromaždili stovky sýrskych Kurdov, ktorí opustili svoje domovy po tom, ako ozbrojenci extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) na severe Sýrie obsadili 21 dedín obývaných sýrskymi Kurdmi a zovreli do blokády aj mesto Ajn al-Arab, známe aj pod kurdským názvom Kobani.

Podľa výpovedí očitých svedkov pre agentúru Reuters, väčšinu utečencov tvoria ženy a deti, ktorí sa zoskupili pri pohraničnom plote neďaleko tureckej dediny Dimektaš, ktorá je od mesta Kobani vzdialená asi 20 kilometrov.

V tomto úseku turecko-sýrskej hranice sa od štvrtka večera zhromaždilo asi 3000 Kurdov, ďalší prichádzali aj dnes ráno, a to pešo či autami z neďalekých dedín. Tureckí pohraničníci, ktorí pozdĺž hranice vytvorili rad, im nedovolili vstúpiť na turecké územie, ale dedinčanom z tureckej strany umožnili, aby utečencom cez zátarasy hodili fľaše s vodou a vrecká s chlebom.

Ako informoval turecký premiér Ahmet Davutoglu, guvernéri pohraničných provincií susediacich so Sýriou, kde kurdskí povstalci už desaťročia bojujú za väčšiu nezávislosť od vlády v Ankare, dostali nariadenie znásobiť pomoc pre utečencov zo sýrskej strany hraníc. Zdôraznil však, že prioritou Turecka je poskytovať pomoc v rámci hraníc Sýrie, teda ešte na jej území.

Po útoku islamistov na mesto Kobani kurdskí ozbrojenci vyzvali mládež z prevažne Kurdmi obývaného juhovýchodu Turecka, aby sa pridala k ich jednotkám bojujúcim proti IS. Útok islamistov na kurdské enklávy sa odohral len niekoľko dní po informácii amerického vojenského velenia, že sýrski Kurdi budú potrebovať pomoc v boji proti islamistickým militantom.

Americký prezident Barack Obama minulý týždeň vyhlásil, že nebude váhať s vydaním rozkazu na ostreľovanie pozícií IS, ktorý využíva Sýriu ako základňu na realizáciu svojich plánov ohľadom ovládnutia Blízkeho východu a šírenia radikálneho výkladu sunnitského islamu. Americké lietadlá už podnikajú nálety na pozície IS v Iraku a Obama minulý mesiac povolil aj prieskumné lety nad územím Sýrie,

V súvislosti s vývojom situácie v Kurdmi obývaných oblastiach Sýrie západné štáty zintenzívnili kontakty s najvplyvnejšou kurdskou stranou v Sýrii - Zjednotenou demokratickou stranou (PYD). Najväčšia kurdská ozbrojená skupina v Sýrii - jednotky ľudovej ochrany (YPG) - tvrdí, že má k dispozícii 50.000 mužov a profiluje sa tak ako prirodzený spojenec USA v ich snahách o vytvorenie koalície pre boj s IS. Agentúra Reuters však pripomína, že vzťahy sýrskych Kurdov so Západom komplikuje ich napojenie na Stranu kurdských pracujúcich (PKK), ktorá v Turecku vedie kampaň za rešpektovanie práv tamojších Kurdov. Mnohé západné štáty však majú PKK na zozname teroristických organizácií.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zamestnanci WAY dnes pre odmeny štrajkovali dve hodiny
<< predchádzajúci článok
Barroso privítal výsledok hlasovania v Škótsku