31. januára 2015

Freiburg zdolal Frankfurt, hetrikom rozhodol Petersen

Futbalisti Bayernu Xabi Alonso (vľavo) a David Alaba reagujú po prvej prehre v prebiehajúcej bundesligovej sezóne. Foto: TASR/AP
Berlín 31. januára (TASR) - Úradujúci nemecký futbalový majster Bayern Mníchov utrpel prvú prehru v prebiehajúcej bundesligovej sezóne. V piatkovom šlágri 18. kola nestačil líder súťaže na druhý tím tabuľky Wolfsburg, ktorému na jeho trávniku podľahol nečakane hladko 1:4. "Vlci" tak znížili odstup na vedúcich Bavorov na osem bodov.

Základ triumfu položil Wolfsburg v prvom dejstve, ktoré vyhral zásluhou dvoch gólov Basa Dosta 2:0. Holandský zakončovateľ šokoval favorita už v 4. minúte, keď prízemnou strelou namieril presne k pravej žrdi, v závere prvého polčasu potom napálil loptu spoza šestnástky nádherne do pravej šibenice a zvýšil na 2:0. Tretí gólový úder pridal po prestávke Belgičan Kevin De Bruyne. Bayern síce dokázal rýchlo odpovedať zásluhou španielskeho reprezentanta Juana Bernata, no v 73. minúte vrátil po peknej individuálnej akcii De Bruyne domácim trojgólový náskok. Hostia sa už v závere nezmohli na zdramatizovanie duelu a tak prvýkrát v sezóne odchádzali z bundesligového trávnika ako zdolaní.

Zaslúžená prehra

"Bol to pre nás malý šok," cituje agentúra dpa slová holandského stredopoliara Arjena Robbena. "Je to ťažké, keď iba vyhrávate a vyhrávate. Diváci si potom myslia, že je to jednoduché. Aj hráči si myslia, že je to jednoduché. Túto prehru sme si však zaslúžili. Musíme sa rýchlo spamätať," doplnil ho tréner Bavorov Pep Guardiola.

Základ triumfu položil Wolfsburg v prvom dejstve, ktoré vyhral zásluhou dvoch gólov Basa Dosta 2:0. Holandský zakončovateľ šokoval favorita uz v 4. minúte, keď prízemnou strelou namieril presne k pravej žrdi, v závere prvého polčasu potom napálil loptu spoza šestnástky nádherne do pravej šibenice a zvýšil na 2:0. Tretí gólový úder pridal po prestávke Belgican Kevin De Bruyne.

Bayern síce dokázal rýchlo odpovedať zásluhou španielskeho reprezentanta Juana Bernata, no v 73. minúte vrátil po peknej individuálnej akcii De Bruyne domácim trojgólový náskok. "Môj tím bol dnes lepší. Som na hráčov hrdý," reagoval tréner domácich Dieter Hecking.

Napriek prehre má Bayern na čele tabuľky luxusný osembodový náskok práve pred Wolfsburgom.

Tréner Bayernu Mníchov Pepe Guardiola Foto: TASR/AP

Hetrik Petersena

Futbalisti Freiburgu zvíťazili v sobotňajšom zápase 18. kola nemeckej Bundesligy nad Eintrachtom Frankfurt 4:1. Najväčšiu zásluhu mal na tom útočník Nils Petersen, ktorý sa v druhom polčase prezentoval čistým hetrikom.

Uctili si Malandu

Nemecké kluby si počas víkendu uctili pamiatku tragicky zosnulého futbalistu Juniora Malandu. Stredopoliar Wolfsburgu zahynul pred troma týždňami počas dopravnej nehody.

Na väčšine štadiónov si mladého Belgičana pripomenuli minútovým potleskom, pred začiatkom duelu VfB Stuttgart - Borussia Mönchengladbach vzdali Malandovi hold 60 sekundami ticha.

Na archívnej snímke z 30. júla 2014 stredopoliar nemeckého bundesligového klubu VfL Wolfsburg Junior Malanda. Foto: TASR/AP

Podľa polície nemal Malanda pri autonehode v Severnom Porýní-Vestfálsku zapnutý bezpečnostný pás. Talentovaný 20-ročný stredopoliar pri nej vyletel z vozidla a na následky zranení zomrel. Vodič pred nehodou neprispôsobil rýchlosť jazdy poveternostným podmienkam, auto dostalo v silnom daždi na mokrej vozovke šmyk a niekoľkokrát sa prevrátilo. Malanda sedel na zadnom sedadle auta. Okrem neho boli v aute ešte ďalší dvaja pasažieri, obaja utrpeli zranenia, ale z nemocnice ich neskôr prepustili. Jedným z nich bol obranca Anderlechtu Brusel Anthony D'Alberto.

Malanda prišiel do Wolfsburgu v roku 2013. Za "vlkov" odohral belgický futbalista v najvyššej súťaži 17 zápasov, z nich desať v tejto sezóne. Dvakrát sa zapísal do streleckej listiny.

Fanúšikovia Wolsburgu držia srdcia s číslom 19 na pamiatku hráča Wolsburgu Juniora Malandu, ktorý pred troma týždňami zahynul pri dopravnej nehode. Foto: TASR/AP

Na policajnej snímke je biely Volkswagen Touareg po dopravnej nehode, ku ktorej došlo na diaľnici v Severnom Porýní-Vestfálsku v sobotu 10. januára 2015. Futbalový svet v sobotu 10. januára 2015 zarmútila správa o úmrtí mladého stredopoliara VfL Wolfsburg Juniora Malandu. Foto: TASR/AP