Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Hobby

22. októbra 2005

Fuksie prežijú aj v krechtoch



Fuksia je neveľký kríček s drobnými listami a s kvetmi na tenkých stopkách.



Zdieľať
  Dobre rastie v polotieni na oknách. Pôvodným domovom fuksie je Chile a Argentína. Vytvára bohaté kvetenstvo počas celého vegetačného obdobia.

Háklivé vrcholky
Rastliny na prezimovanie postupne privykáme. Nechávame ich vonku čo najdlhšie a pred nočnými mrazíkmi ich zakrývame niekoľkými vrstvami bielej netkanej textílie. Takto vydržia až do príchodu dlhodobých mrazov pod -5 °C. V tom prípade skrátime ich výhonky o tretinu, vďaka čomu zaberú pri skladovaní menej miesta, ale predovšetkým dužinaté a nevyzreté vrcholky, často už povädnuté a poškodené mrazíkmi, by mohli byť ľahkým terčom chorôb.
Odstránime aj všetky zaschnuté a poškodené listy. Vhodné je urobiť postupne až dva postreky proti sivej plesni a škodcom, predovšetkým voškám. Pôdu im počas zimy pravidelne mierne zvlhčujeme, aby sa nepresušili. Rastliny kontrolujeme a odstraňujeme opadané listy. Po úplnom opadaní listov odborníci odporúčajú ďalší postrek proti sivej plesni.
Skleník aj veranda
Stanovište na prezimovanie by nemalo byť príliš tmavé, pretože aj zimujúce rastliny potrebujú svetlo. Teplota v miestnosti by sa mala pohybovať v rozmedzí 5-10 stupňov Celzia. Ideálny je, samozrejme, temperovaný skleník, v ktorom rastliny ani nestrácajú listy, ale tam, kde chýba, postačia aj nevykurované izby, svetlé chodby a verandy, ktoré možno počas slnečných zimných dní vetrať. Treba dávať len pozor na dotyk rastlín so studeným sklom a na prievan.

Pozor na hlodavce
Pivnice a garáže nie sú ideálne, ale vždy lepšie ako vykurovaný byt. Fuksie dobre prezimujú aj v hrobliach, asi 60 cm hlbokých jamách, vystlaných rašelinou alebo hoblinami. Na ne ukladáme fuksie ležato korunami proti sebe, pričom sa môžu aj prepletať. Rastliny ošetríme proti hubovým chorobám a plesni a rozmiestnime pri nich pasce a otravy na hlodavce. Zvyšný priestor nad rastlinami až po úroveň terénu vyplníme mulčovacou fóliou. Jamu prekryjeme doskami alebo polystyrénom, na ktoré navŕšime suché lístie a čečinu do výšky okolo 50 cm.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ryby nekŕmiť, korytnačky ochladiť
<< predchádzajúci článok
Vladimír Mečiar