14. novembra 2017

FUTBAL: Slováci v príprave zdolali Nórsko 1:0

Na snímke vľavo hráč Slovenska Ján Ďurica a hráč Nórska Aleksander Soderlund v prípravnom futbalového zápasu Slovensko - Nórsko v Trnave 14. novembra 2017. Foto: TASR - Lukáš Grinaj
Trnava 14. novembra (TASR) - Slovenskí futbalisti ukončili rok 2017 domácim víťazstvom 1:0 nad Nórskom. Jediný gól zaznamenal v nadstavenom čase stredopoliar Stanislav Lobotka. Utorňajší prípravný duel v Trnave sa niesol v znamení rozlúčky stopéra Jána Ďuricu, ktorý svojím 91. štartom v najcennejšom drese uzavrel reprezentačnú kapitolu.

Zverenci trénera Jána Kozáka odohrali v tomto kalendárnom roku osem oficiálnych zápasov s priaznivou bilanciou päť víťazstiev a tri prehry. Nepodarilo sa im však splniť hlavný cieľ, ktorým bol minimálne postup do baráže MS 2018. V F-skupine kvalifikácie obsadili druhú priečku za suverénnym Anglickom, barážová miestenka im však ako najhoršiemu tímu z druhých miest v jednotlivých tabuľkách ušla.

Prípravný zápas - Trnava:
SLOVENSKO - Nórsko 1:0 (0:0)
Gól: 90.+3 Lobotka. Rozhodovali: Farkas - Albert, Varga (Maď.), ŽK: Elyounoussi, 6415 divákov.
SR: Kozáčik - Pekarík, Škrtel, Ďurica, Hubočan (63. Mazáň) - Škriniar (63. Kiss), Lobotka - Mak (74. Bero), Hamšík (63. Duda), Rusnák (63. Mihalík) - Nemec
Nórsko: Jarstein - Linnes, Nordtveit (46. Skjelvik), Reginiussen, Meling - Elyounoussi (90.+1 Svensson), Henriksen, Trondsen, Berget (70. Daehli) - Söderlund (70. Kamara), Sorloth

Ešte pred zápasom tóny štátnej hymny rozplakali lúčiaceho sa Ďuricu, ktorý si pri poslednom štarte za národný tím navliekol na rukáv kapitánsku pásku a oficiálne sa s ním rozlúčili zväzové generality. Slováci nastúpili s piatimi zmenami v zostave proti duelu na Ukrajine, v ktorom v piatok prehrali 1:2. Nóri v 3. minúte predviedli hlavičkový "ťukes", po ktorom sa predieral do šance Söderlund, ale Kozáčik pred ním uchmatol loptu. V 9. minúte nemusel slovenský brankár zasahovať pri strele Elyounoussiho, ktorá mierila nad brvno. O prvý strelecký pokus domáceho tímu sa postaral Lobotka, ale lopta chytila opačnú rotáciu a preletela okolo ľavej žrde nórskej brány. Hra nemala vysoké tempo, Nóri sústredene bránili a Slovákom sa nedarilo vymyslieť v ofenzíve prekvapujúci moment. Až po akcii Lobotku, Pekaríka a Maka sa dostala lopta k Hamšíkovi, ktorý z 25 metrov vystrelil tvrdo, ale nepresne. Po faule Škrtela na Söderlunda mali hostia dobrú príležitosť na otvorenie skóre, z priameho kopu tesne spoza šestnástky však Nordtveit trafil len do "modrého múru".

Slováci nastúpili do druhého polčasu bez zmien a v 51. minúte sa museli brániť, Söderlundovu strelu sa im však podarilo zblokovať a následný pád nórskeho útočníka v šestnástke neposúdil hlavný rozhodca ako zavinený faulom. V 55. minúte Rusnák spätnou prihrávkou našiel v ideálnej pozícii Hamšíka, ktorému však lopta nesadla. Slováci sa snažili o zrýchlenie hry a vykombinovanie súpera, v 58. minúte Hamšíkovu technickú parádu vyškriabal Jarstein na roh. Po ňom vyskúšal "osladiť" si derniéru gólom Ďurica, ktorý však z diaľky trafil len do stredu brány. V 65. minúte nový muž na trávniku Duda nemal priestor pred Jarsteinom poslať loptu za jeho chrbát. Neslávne dopadol Duda aj v 78. minúte, keď ho klubový kolega z berlínskej Herthy vychytal po prízemnej strele zblízka, ktorej predchádzala rýchla akcia Bera s Nemcom. Slováci sa tlačili do útoku, ale vinou vlastných nepresností dlhé minúty nedokázali zmeniť bezgólový stav. Už sa zdalo, že diváci v Trnave si nezakričia gól, v nadstavenom čase predsa len Lobotka v šestnástke krížnou strelou aj s prispením žrde rozhodol - 1:0.

KHL: Torpedo Nižnij Novgorod - Avtomobilist Jekaterinburg 2:4
Basketbal: KB Košice sa dohodol na ukončení spolupráce s Ericom Palmom