11. mája 2006

Futbalisti FC Sevilla oslávili storočnicu klubu Pohárom UEFA

Futbalisti FC Sevilla si oslavy storočnice založenia svojho klubu osladili v stredu ziskom Pohára UEFA. Hráči španielskeho klubu si vo finále, ktoré sa hralo na štadióne Philips v holandskom Eindhovene, ...

EINDHOVEN 11. mája (WN/SITA) - Futbalisti FC Sevilla si oslavy storočnice založenia svojho klubu osladili v stredu ziskom Pohára UEFA. Hráči španielskeho klubu si vo finále, ktoré sa hralo na štadióne Philips v holandskom Eindhovene, poradili s anglickým FC Middlesbrough výrazným rozdielom 4:0 (1:0) a vybojovali si historicky premiérový triumf v tejto druhej najvýznamnejšej európskej pohárovej súťaži. Pre anglický tím to bola trpká rozlúčka s trénerom Stevom McClarenom, ktorý po MS 2006 preberie kormidlo anglickej reprezentácie.

"Som sklamaný, pretože sme neukázali to, čo naozaj vieme. V prvom polčase sme boli príliš nervózni, a potom sme už museli dobiehať náskok súpera. Ale aj tak som hrdý na mojich hráčov. Viem, že sú rovnako sklamaní ako ja, no môžu oslavovať fakt, že sa vôbec do finále významnej súťaže dostali. Som rád, že som ich mohol doviesť k takému úspechu a chcel by som sa im poďakovať za posledných päť spoločných rokov. Opúšťam klub, v ktorom som veľa prežil, no ktorý ma do budúcnosti na čom stavať. Zároveň chcem poblahoželať Seville. Má skvelý tím a technicky veľmi dobrých hráčov. Dnes boli súperi lepší, vyhrali zaslúžene, aj keď si nemyslím, že konečný výsledok je úplne spravodlivý," vyjadril sa McClaren.
Sevilla vo finále vyhrala najvyšším rozdielom od roku 1986, keď Real Madrid zdolal ešte v dvojkolovom finále 1. FC Kolín n/R. 5:1. Inokedy skromný tréner Juande Ramos po veľkom triumfe nekrotil svoje emócie. "Bol to skvelý zápas, naozaj senzačný a skóre 4:0 je neskutočné. Počas sezóny som zažil vzostupy aj pády, no na konci sme získali zaslúženú odmenu. Dosiahli sme niečo, čo v Seville doteraz nikto. Sme teraz hlavným mestom európskeho futbalu. Aspoň na týždeň si to môžeme vychutnať," povedal J. Ramos.
V prvom polčase sa hral v Eindhovene pomerne otvorený futbal, loptu na svojich kopačkách mali viac hráči Sevilly. Anglický tím sa naopak spoliehal najmä na protiútoky. Španieli svoju prevahu zužitkovali v 26. min tradičnou "anglickou zbraňou" - na presný center Alvesa si vyskočil Brazílčan Luis Fabiano a loptu hlavou umiestnil presne k žrdi. Úvodný gól v sieti M´Boro sa ukázal v ďalšom priebehu ako veľmi dôležitý, pretože Sevilla už potom pohodlne kontrolovala vývoj, naopak otvoriť hru musel zástupca Albiónu.
Tímu z Riverside síce vo štvrťfinále aj v semifinále v domácom prostredí vyšli dva senzačné obraty proti Bazileju a Steaue Bukurešť, no tentoraz už nemali toľko šťastia. Nepomohol ani "tradičný záchranca" Massimo Maccarone, ktorý prišiel na ihrisko v druhom polčase. Najväčšie šance na vyrovnanie mal Mark Viduka, no prvú "gólovú" pár minút po prestávke zachránil nohami brankár Palop, a potom austrálsky útočník nemieril presne. Futbalisti Sevilly však súpera do trvalého tlaku nepustili a podnikali do otvorenej obrany rýchle kontry. Rozhodnutie padlo v rozmedzí 78. a 84. minúty, keď sa dvakrát presadil Enco Maresca. Taliansky stredopoliar najskôr poslal do siete loptu vyrazenú brankárom Schwarzerom a na trojgólový rozdiel upravil umiestnenou strelou spoza šestnástky.
"Je veľmi ťažko opísať to, čo prežívam, je to neuveriteľné. Vyhrali sme Pohár UEFA a ja som strelil dva góly. Je to najlepší deň v mojom živote. Som naozaj veľmi, veľmi šťastný," uviedol dvadsaťšesťročný najlepší tohtoročný strelec Sevilly, ktorý si svojim výkonom vypýtal miestenku na svetový šampionát v reprezentácii Talianska.
"Rozglejenú" obranu Middlesbrough dorazil minútu pred uplynutím riadneho hracieho času Frederic Kanoute, ktorý spečatil triumf zverencov trénera Juandeho Ramosa. Pre reprezentanta Mali, ktorý sa však narodil už vo Francúzsku, mal tento gól takisto veľký význam. V lete minulého roku sa totiž stal nepotrebným v Tottenhame Hotspur a tak sa rozhodol úplne opustiť Britské ostrovy. "Nikdy som nevyhral žiadnu veľkú trofej a cítil som, že musím z Anglicka odísť. Vo finále som chcel nastúpiť od začiatku, no chápem trénerovo rozhodnutie. Bojoval som zo všetkých síl a odmenou bol jeden gól. Vyhrali sme úplne zaslúžene," vyjadril sa Kanouté.

Výsledok:

Pohára UEFA 2005/2006 - finále:
FC Middlesbrough - FC Sevilla 0:4 (0:1)
Góly: 26. Luis Fabiano, 78. a 84. Maresca, 89. Kanouté, ŽK: 83. Rochemback - 51. Daniel Alves, 81. Escudé, rozhodoval: Fandel (Nem.), 31 000 divákov

Middlesbrough: Schwarzer - Parnaby, Riggott, Southgate, Queudrue (70. Yakubu) - Morrison (46. Maccarone), Rochemback, Boateng, Downing - Viduka (86. Cattermole), Hasselbaink
Sevilla: Palop - Daniel Alves, Javi Navarro, Escudé, David - Jesus Navas, Marti, Maresca, Adriano - Luis Fabiano (72. Renato), Saviola (46. Kanouté)