22. novembra 2014

Galád v premiére na lavičke Ružomberka úspešný, Spartak zdolal Košice

Zápas 18. kola slovenskej futbalovej Fortuna ligy ŽP Šport Podbrezová - MFK Ružomberok v Podbrezovej v sobotu 22. novembra 2014. Na snímke hráči MFK oslavujú druhý gól. Foto: TASR/Dušan Hein
Bratislava 22. novembra (TASR) - Trávnik v Podbrezovej čaká na jar rekonštrukcia a domáci sa s ním snažili rozlúčiť, ako inak, víťazstvom. Proti nabudenej 'ruži' novým trénerom Galádom to však vôbec nemali jednoduché. Trávnik bol ťažký, šmykľavý, čo ale najviac robilo hráčom problémy, bola finálna fáza akcií.

Aj veľa štandardiek sa ponúkalo, najmä na strane domácich, no väčšinou končili len centrami a spoľahlivými zákrokmi oboch obrán. Dlho sa na ihrisku pre diváka nič pozoruhodné nedialo, až v 23. min trestný kop Podia na úrovni rohového, s loptou pozdĺž celej bránky, vyvolal väčší ohlas. Ružomberčania síce využívali každú jednu možnosť na rýchly protiútok, no aj oni mali problém namieriť medzi tri žrde. V 29. min po rohu Janiča brankár Baláž lopu podbehol a Zreľák ju hlavičkou minul. Až v 32. min trafil bránku hosťujúci Janič, strelou z diaľky, pomerne slabou a presne do stredu. O tom, akú mušku mali strelci na oboch stranách, svedčala najlepšie bomba Greška vo výhodnej pozícii v 34. min, ktorá letela vysoko nad bránku. Najviac rozruchu vzbudila potýčka v 42. min v pokutovom území hostí, no ako rýchle vzplanula, tak rýchle aj skončila a Nworah s Práznovským si z nej odniesli len po žltej karte. Po zmene strán sa prvý odhodlal vystreliť Podio v 53. min a zápas začal mať čoraz väčší bezgólový nádych.

Taká strela, akú vyslal v 58. min M. Pančík na brankára Putnockého, do siete len ťažko mohla prepadnúť, a tak nakoniec sa zmestila do medzi žrde obranou domácich tečovaná strela Almaského v 61. min. Nešťastný okamih 'železiarov' umocnil ďalší prídavok, v 66. min strelu Nagyho si v podstate brankár Baláž vrazil do bránky a domáci sa odrazu ocitli na prahu druhej domácej prehry na jeseň. Záchranný pás hodil o tri minúty neskôr Vaščák, keď sa aj hosťujúci brankár Putnocký nevyhol hrúbke, vybehol ďaleko z bránky a loptu vyrazil rovno pred J. Pančíka. Gólová kanonáda s tromi počas ôsmich minút sa mohla navýšiť v 77. min po tom, čo Putnocký vytlačil strelu Harvilka spod brvna na roh. Zo záverečného tlaku domácich sa už vyrovnanie nezrodilo a hostia si prekvapujúco odniesli všetky tri body.

ŽP Šport Podbrezová - MFK Ružomberok 1:2 (0:0)

Góly: 69. Vaščák - 61. Almaský, 66. Nagy. Rozhodca Straka, ŽK: M. Pančík, Nworah, Minčič - Práznovský, Janič, Putnocký, 1280 divákov

ŽP Šport Podbrezová: Baláž - Andrič (87. Galo), Kupčík, Minčič, Greško - M. Pančík, Podio - J. Pančík (82. J. Pančík), Gál-Andrezly (74. Harvilko) - Vaščák, Nworah

MFK Ružomberok: Putnocký - Lupták, Práznovský, Kružliak, Lovás - Nagy - Turčák (75. Habánek), Vavrík, Janič (85. Gerát), Almaský (90. Mance) - Zreľák

Trnava víťazne proti Košiciam

Na snímke vľavo hráč Trnavy Ján Vlasko a hráč Košíc Tomáš Huk v zápase 18. kola jesennej časti Fortuna ligy FC Spartak Trnava - MFK Košice v Trnave Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Trnavčania sa dostali do vedenia už v 1. minúte. Brankár Tofiloski poslal loptu Kavkovi a ten si ju pohodil dopredu tak, že pri pokuse odkopnúť ju sa odrazila od napádajúceho Mikoviča za bezmocného košického brankára. Domácich gól povzbudil, ale Košičania sa snažili prevziať iniciatívu a v 18. minúte sa im podarilo vyrovnať. Zaslúžil sa o to Diaby, na ktorého v šestnástke pozabudol Janečka a košický útočník po centri Viazanka hlavou prekonal Rusova. Košičania sa snažili držať domácich na dištanc a počas celého polčasu sa im to aj úspešne darilo. Spartaku však nevychádzala hra v strede poľa, a tak sa k zakončeniu takmer vôbec nedostával. Za zmienku stoja v len dva momenty v 42. minúte, no pozorný brankár Tofiloski kryl priamy kop Saba a na opačnej strane ho napodobnil Rusov, ktorý po rohovom kope zastavil hlavičku Kavku.

V druhom polčase sa domáci dostali do vedenia v 52. minúte po akcii Jendrišeka s Vlaskom, keď strelu zakončujúceho Janečku brankár Tofiloski vyrazil, ale na opakovaný pokus Schranza z desiatich metrov nemal nárok. V 73. minúte vybojoval Jendrišek v šestnástke loptu v súboji s Tofiloskim, ale po jeho centri do päťky hlavičkoval Čonka nad. Košičania v ďalšom priebehu podnikali nebezpečné protiútoky a v závere boli blízko k vyrovnaniu. Brankár Rusov však svoje mužstvo podržal, keď nebezpečnú strelu Skvašíka vytlačil na roh. V nadstavenom čase následne Trnava poistila svoje víťazstvo. Striedajúci Banovič poslal ideálnu loptu do šestnástky Mikovičovi a po jeho strieľanej prihrávke uzavrel Jendrišek na konečných 3:1.

FC Spartak Trnava - MFK Košice 3:1 (1:1)

Góly: 1. Mikovič, 52. Schranz, 90.+1 Jendrišek - 18. Diaby. Rozhodoval: Valášek, ŽK: Casado - Kavka, Diaby, Sekulič, 2413 divákov

zostavy a striedania:

FC Spartak Trnava: Rusov - Janečka, Bortel, Tóth, Čonka - Sabo, Casado (89. Banovič) - Schranz (82. Špalek), Vlasko, Mikovič (90+2. Greššák) - Jendrišek

MFK Košice: Tofiloski - Ostojič (69. Skvašík), Kavka, Bašista, Sekulič - Korijkov, Viazanko (75. Novák), Huk, Bukata, Haskič (82. Škutka) - O. Diaby

F1: Poslednú bitku o titul odštartujú hlavní aktéri z prvého radu