02. februára 2010

Garnett pred Birdom najlepších strelcov histórie

Náročnou previerkou kvality prešli v pondelkovom zápase NBA s Los Angeles Lakers basketbalisti Memphisu, hoci jeden zo skúšajúcich profesorov bol rázne proti výslednej známke. ...

NEW YORK 2. februára (WEBNOVINY) - Náročnou previerkou kvality prešli v pondelkovom zápase NBA s Los Angeles Lakers basketbalisti Memphisu, hoci jeden zo skúšajúcich profesorov bol rázne proti výslednej známke. Keď totiž ide o rekordy, Kobe Bryant nikdy neodkladá povinnosti na nasledujúci večer. Pred záverečnou časťou osemzápasovej šnúry obhajcu titulu po ihriskách súperov chýbalo rozohrávačovi Lakers 28 bodov k vyrovnaniu bilancie najlepšieho strelca v histórii kalifornského klubu Jerryho Westa. Priaznivci Lakers by si isto želali oslavy v domácom Staples Center, ale hlavný aktér bol proti. V Memphise nasúkal 44 bodov a už v tretej štvrtine sa smečom z úniku dostal pred Westa a jeho 25 192 bodov na čelo kanonierov Lakers všetkých čias. "V klube s takou bohatou tradíciou a s takou plejádou skvelých hráčov je to pre mňa veľká česť. Od Westa som sa veľa naučil, keď som mal 17 rokov. Prezradil mi veľa o basketbale, o strele z výskoku, o pohybe a ďalších veciach. Aj keď som ho prekonal, sme stále jeden klub a nič to neuberá na výnimočnosti jeho, Magica Johnsona či ďalších našich legiend," vyhlásil nový "topkanonier" Lakers. Klubový rekord mohol vytvoriť aj tréner Phil Jackson, Grizzlies sa však postarali o to, že sa s 533 víťazstvami v základnej časti naďalej delí o prvú priečku s Patom Rileym. O triumfe domácich rozhodol trojkou 29,5 min pred koncom najlepší strelec domácich (25 bodov) Rudy Gay, neudržateľný Bryant síce odpovedal rovnakou mincou a znížil na 93:95, ale k ďalšiemu trojkovému pokusu s klaksónom už obrana domácich prinútila Rona Artesta, ten svoju úlohu nezvládol a stav zostal nezmenený. Tentoraz iba vedľajšou epizódou bol súboj bratov Gasolovcov, z ktorého vyšiel víťazne na body (11:10) aj doskoky (13:9) mladší Marc.
Boston po domácej prehre s Lakers odvrátil hrozbu prvej štvorzápasovej šnúry bez víťazstva v tejto sezóne a premiérovej od januára 2009. Celtics zabrali na palubovke Washingtonu, ktorý naopak už od apríla 2008 čaká na ďalší plný trojzápasový zásah. Chlieb sa lámal v záverečnej štvrtine, keď Wizards z 18 pokusov z poľa premenili iba dva. Po zápase z domáceho tábora zaznela aj kritika na adresu rozhodcov. "Myslím si, že v rozhodujúcich momentoch mali arbitri rôzny meter. Tawn inkasoval pár úderov. Nie je u neho bežné, aby sa v stretnutí ujali iba dve z jeho 17 striel a aby nemal na konte viac ako šesť trestných hodov,“ posťažoval sa tréner Washingtonu Flip Saunders na spôsob, akým rozhodcovia posudzovali súboje Antawna Jamisona s obranou Bostonu. Krídelník Wizards v záverečnej štvrtine nezameral presne ani jeden z deviatich pokusov. Podľa pivota Brandona Haywooda bol najväčším prehliadaným hriešnikom Kevin Garnett, s 19 bodmi najlepší strelec hostí. Presne toľko potreboval na to, aby sa dostal na 24. miesto v historickom poradí strelcov NBA pred legendu Bostonu Larryho Birda. Garnett má na konte už 21 792 bodov.

Čierna séria Dallasu v Salt Lake City pokračuje, Mavericks tu nevyhrali už päť zápasov v rade. V pondelok si s nimi Jazz aj zásluhou doble-double Derona Williamsa (18 bodov, 15 asistencií) poradili 104:92 a stiahli svoje manko na tretiu priečku v tabuľke Západnej konferencie patriacu práve texaskému súperovi na pol zápasu. Druhé miesto na Západe neohrozene okupuje Denver, v pondelok však musel rolu favorita v súboji so Sacramentom potvrdiť až v predĺžení. Kings v tejto sezóne ako jeden z mála tímov poznajú recept na Nuggets, v predchádzajúcich dvoch kalifornských vzájomných dueloch základnej časti ich zdolali a blízko k tomu mali aj v Colorade. Pri neúčasti Carmela Anthonyho zobral v závere nadstavenej päťminútovky zodpovednosť do rúk Arron Afflalo a víťazstvo 112:109 pečatil z hranice trestných hodov Chauncey Billups. New Orleans Hornets naopak nedokázali zmazať vážny hendikep, bez svojho zraneného lídra Chisa Paula podľahli Phoenixu 100:109, hoci rozohrávač Darren Collison sa roly náhradníka ujal s nováčikovskou vervou a pripísal si druhé double-double za sebou (16 bodov, 14 asistencií). Prekvapenie sa zrodilo v Miami, kde domáci už aj s uzdraveným Michaelom Beasleym nestačili na hostí z Milwaukee. Pri streleckej úspešnosti oboch tímov 36,4 % - 50,7 % sa však zápas ani nemohol skončiť inak ako prehrou Heat (81:97). S podobnou taktikou ako Bucks vyrukoval aj Portland proti hosťom zo Charlotte. Trail Blazers udržali nebezpečných Bobcats na streľbe 40,6 percenta, zatiaľ čo sami profitovali z úspešnosti 53,3 % a zvíťazili 98:79.

Pondelok - sumáre:

Portland - Charlotte 98:79
Najviac bodov: Aldridge 17, Bayless a Batum po 15 - S. Jackson 23, G. Wallace 17 (10 doskokov), R. Murray 13, štvrtiny: 29:19, 22:24, 21:22, 26:14, 20 106 divákov

Denver - Sacramento 112:109 po predĺžení
Najviac bodov: Kenyon Martin 24 (12 doskokov), Billups 23, Lawson 15 - S. Hawes 23, Kevin Martin 22, Casspi 14, štvrtiny: 26:26, 24:38, 23:14, 26:21 - 13:10, 15 544 divákov

Washington - Boston 88:99
Najviac bodov: C. Butler 20 (11 doskokov), E. Boykins 14, M. Miller 13 - Garnett 19, Allen a Rondo (12 asistencií) po 17, štvrtiny: 23:24, 31:24, 24:26, 10:25, 20 173 divákov

Utah - Dallas 104:92
Najviac bodov: Millsap 25, D. Williams 18 (15 asistencií), C. Miles 17 - Nowitzki 28, J. Terry 19, Barea 12, štvrtiny: 24:26, 29:20, 24:30, 27:16, 19 911divákov

Memphis - Los Angeles Lakers 95:93
Najviac bodov: Gay 25 , Z. Randolph 22 (17 doskokov), Hudson 13 - Bryant 44, Artest 18, P. Gasol 10, štvrtiny: 24:24, 28:26, 18:21, 25:22, 18 119 divákov

Miami - Milwaukee 81:97
Najviac bodov: Wade 23, M. Beasley 16, Haslem 12 (10 doskokov) - Bogut 22 (11 doskokov), Delfino 16 (10 doskokov), Bell a Warrick po 12, štvrtiny: 17:21, 21:33, 21:22, 22:21, 15 858 divákov

New Orleans - Phoenix 100:109
Najviac bodov: M. Thornton 25, David West 20, Collison 16 (14 asistencií) - Stoudemire 25 (12 doskokov), Frye 20, R. Lopez a Nash (12 asistencií) 18, štvrtiny: 31:30, 15:29, 24:26, 30:24, 13 874 divákov