Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. marca 2018

Gašpar: Taliani nás neinformovali o Kalábrijčanoch ani raz proaktívnePrezident Policajného zboru (PZ) Slovenskej republiky Tibor Gašpar.Zdieľať
Prezident Policajného zboru (PZ) Slovenskej republiky Tibor Gašpar. Foto: TASR - Vladimír Benko/MV SR
 
Bratislava 8. marca (TASR) – Talianska strana nás neinformovala ani raz proaktívne o osobách, o ktorých sa tu hovorí ako o talianskej mafii na východnom Slovensku. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to uviedol policajný prezident Tibor Gašpar. Reagoval tak na minulotýždňovú informáciu, že Taliani upozornili slovenskú políciu a medzinárodné orgány na podozrivú skupinu z Kalábrie pôsobiacu na Slovensku.


"V minulom týždni sa tu písalo, ako nás prokuratúra upozorňovala. Bol to predvolebný týždeň v Taliansku a domnievam sa, že to malo svoj kontext. Neinformovala nás talianska strana ani raz proaktívne," vyhlásil Gašpar. Ako tvrdí, naopak, slovenská polícia konala a smerom k Taliansku mala aktívny prístup, pýtala si informácie a tie, ktoré dostala aj z iných zdrojov, spracovávala a vyhodnocovala.

"Našli sme komunikáciu, ktorá bola s veľmi špecializovaným policajným útvarom a je z roku 2013. Išla cestou pridelenkyne v Ríme, ktorá otázku preložila do taliančiny a odstúpila na tamojší antimafiánsky útvar DIA," priblížil policajný prezident. Slovenská polícia podľa neho zisťovala, či majú Taliani ku konkrétnym ôsmim osobám nejaké informácie. Pridelenkyni prišla odpoveď, že Antonino V. bol zatknutý na letisku v Taliansku v septembri 2003 pri extradícii zo Slovenska, na základe príkazu na vzatie do väzby. "Potom išla z našej strany žiadosť s veľmi konkrétnymi zisteniami slovenskej polície. Tá došla cez pridelenkyňu až na DIU. Tu sa naše zisťovanie zatiaľ končí. My vieme, že existuje odpoveď a úzko komunikuje terajší pridelenec, ktorý je v Ríme, s DIOU, aby sme si skonfrontovali, či tá odpoveď odišla a ak áno, komu," povedal policajný prezident.

Tvrdí však, že slovenská polícia aj napriek tomu vo veci konala a všetky informácie našli odraz v jej činnosti a je to aj zaevidované. "Výsledkom bolo obvinenie Diega R. spolu s dvoma pracovníkmi daňových úradov na východe Slovenska. To sú obsahovo tie informácie, ktoré nám Slovenská informačná služba (SIS) odstúpila. Polícia skutočne konala," deklaruje Gašpar.Polícia skúma podľa jeho slov v tejto chvíli spolu s prokuratúrou aj ďalších vyše 70 spisov okolo týchto osôb. Gašpar spresnil, že Diego R. má v slovenskej polícii od roku 2002 do súčasnosti vedených 45 prípadov. Štyri boli ukončené tak, že v dvoch prípadoch išli návrhy na podanie obžaloby. V 20 prípadoch bol využitý inštitút účinnej ľútosti. Išlo o daňové trestné činy. Tri prípady boli odovzdané na priestupok a dve trestné veci sú v súčasnosti vo vyšetrovaní. "A to aj vznesené obvinenie," podotkol policajný prezident.
 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 VIDEO: Polícia chce zabezpečiť pokojný priebeh piatkového zhromaždenia (8. 3. 2018)
 Koncerty pre Jána a Martinu budú v Žiline a Prešove, blízko ich rodísk (8. 3. 2018)
 Novinárka, ktorá pracovala s Kuciakom: Bol opatrný a správy šifroval (7. 3. 2018)
 Postavme sa za slušné Slovensko! Pochody chystajú na piatok po celom Slovensku - prehľad miest (7. 3. 2018)
 Vražda Kuciaka: Médiá v USA sa o Slovensko už dávno takto nezaujímali (7. 3. 2018)
 G.Grendel: SIS urobila všetko pre to, aby sa vražda novinára nestala (6. 3. 2018)
 Vadala odmieta spájanie s talianskou mafiou a vraždou novinára (6. 3. 2018)
 R. Kaliňák: Priamu zodpovednosť necítim, ale neviem sa s tým vyrovnať (6. 3. 2018)
 T. Gašpar: R. Krajmer prišiel k domu J. Kuciaka z policajných dôvodov (5. 3. 2018)
 OĽaNO: Polícia mohla odpočúvať zavraždeného novinára Jána Kuciaka (5. 3. 2018)nasledujúci článok >>
V Grécku zatkli 80-ročného vodiča. Jazdil v protismere
<< predchádzajúci článok
R. Kaliňák odmieta Špirkove obvinenia, považuje ich za absurdné

Gašpar: Taliani nás neinformovali o Kalábrijčanoch ani raz proaktívne - diskusné fórum čitateľov