Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. mája 2015

Gastrolístky by sa mali podľa dvojice opozičných poslancov zrušiť



Gastrolístky predstavujú zvýšené výdavky pre zamestnávateľov a reštaurácie, a preto by mali skončiť. Myslia si to poslanci Národnej rady (NR) SR Juraj Droba (SaS) ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Pavel Neubauer
Bratislava 26. mája (TASR) - Gastrolístky predstavujú zvýšené výdavky pre zamestnávateľov a reštaurácie, a preto by mali skončiť. Myslia si to poslanci Národnej rady (NR) SR Juraj Droba (SaS) a Miroslav Kadúc (OĽaNO), ktorí chcú stravné lístky zrušiť cez novelu Zákonníka práce. O právnej norme parlament diskutuje v úvode 12. rokovacieho dňa 51. schôdze NR SR.


"Ak motyka vystrelí, tak snáď túto tému posunieme do druhého čítania," skonštatoval Droba. Potom by sa podľa neho mohlo ďalej diskutovať a predkladať argumenty v prospech ľudí. Návrh na zrušenie gastrolístkov podporil aj Zsolt Simon (Most-Híd). "Malo by to byť zrušené, podporím tento návrh," uviedol. Rovnako sa aj Alojz Hlina stotožnil s touto novelou.

Drobovi a Kadúcovi sa nepáči, že emitentom stravných lístkov stačí na dosiahnutie pravidelného príjmu fakt, že gastrolístky existujú. "Na druhej strane, pre zamestnávateľov a reštauračné zariadenia to predstavuje zvýšené výdavky, ktoré by mohli pri svojej činnosti ušetriť, resp. použiť inak," argumentujú opoziční poslanci.

Zákonník práce chcú Droba a Kadúc zmeniť tak, aby zamestnávateľ dal zamestnancovi namiesto lístkov príspevok, a to 55 % z ceny jedla a zároveň mu nestrhával zo mzdy peniaze, ktorými sa na stravných lístkov spolupodieľal, a to 45 % z ceny jedla.

"Zamestnanec tak bude mať vyššiu mzdu a to, akým spôsobom sa rozhodne s týmito peniazmi naložiť, je na jeho rozhodnutí. Buď si za to kúpi obed ako doteraz, alebo tieto peniaze využije inak. Dnes nie je výnimkou, že za tzv. gastrolístky si zamestnanci nekupujú obedy, ale napríklad za ne nakupujú v predajniach potravín," uviedli Droba a Kadúc.

Po prerokovaní tohto bodu programu budú poslanci pokračovať v diskusii o ďalších návrhoch zákonov. Plénum by malo hovoriť napríklad aj o návrhu KDH, ktoré presadzuje legislatívnu úpravu rodinného podnikania. Hnutie OĽaNO zase presadzuje zmenu zákona o podmienkach výkonu volebného práva. Obyčajní chcú právnou normou zrušiť financovanie politických strán a hnutí zo štátneho rozpočtu a ušetriť tak značný objem finančných prostriedkov v štátnom rozpočte, ako aj vytvoriť nový finančný limit pre vedenie politickej kampane v parlamentných voľbách a voľbách do Európskeho parlamentu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Švédsku vítalo víťaza Eurovíznej pesničkovej súťaže 10.000 ľudí
<< predchádzajúci článok
Slovenská pošta chce ponúknuť Číne balíkové centrum v Bratislave