07. októbra 2006

Góly Višňovského a Kolníka

Z piatich piatkových stretnutí zámorskej hokejovej NHL sa slovenským hokejistom podarilo bodovať vo dvoch. Najviac to Slovákom "sypalo" v meraní síl Floridy s Bostonom (8:3), v ktorom si až traja ...

NEW YORK 7. októbra (WEBNOVINY) - Z piatich piatkových stretnutí zámorskej hokejovej NHL sa slovenským hokejistom podarilo bodovať vo dvoch. Najviac to Slovákom "sypalo" v meraní síl Floridy s Bostonom (8:3), v ktorom si až traja otvorili svoje bodové konto na novú sezónu. Jozef Stümpel si pri vysokom víťazstve "panterov" pripísal na svoje konto dve asistencie, Juraj Kolník dokonca v závere úvodného dejstva prekonal Tima Thomasa v bránke Bruins. Za "medveďov" sa v premiérovom zápase v novom drese dvoma presnými prihrávkami prezentoval "dlháň" Zdeno Chára. Gólový účet stretnutia otvoril v 7. min Todd Bertuzzi, pre ktorého to bol premiérový zápis u nového zamestnávateľa, keď predtým osem sezón pôsobil v drese Vancouveru. V ďalšom priebehu tento kanadský krídelník ešte trikrát asistoval a lepší úvod v novom klube pred domácim publikom si zrejme ani nepredstavoval. "Je nádherné zapísať sa v takomto štýle. Dôležitejšia v dnešnom zápase však bola výhra," povedal po stretnutí Bertuzzi, ktorý po piatkových zápasoch figuruje na druhom mieste v kanadskom bodovaní celej súťaže. Po góle Van Ryna a odpovedi z hokejky Sturma zaznamenal nitriansky rodák Juraj Kolník celkovo 36. gól kariéry v prestížnej profilige. Po vyrovnanej druhej tretine sa strelecky opäť prebudili domáci hokejisti a v záverečnej časti hry nedali hosťom na úspešný výsledok ani pomyslieť. Florida si osemgólovým vstupom do sezóny vylepšila klubový rekord, keď v doterajšej histórii sa jej v otváracom duely nepodarilo skórovať viac ako štyrikrát. V súboji dvoch tímov Pacifickej divízie zdolal Anaheim Ducks najtesnejším rozdielom svojho súpera z Los Angeles 4:3. Po góle domáceho hráča Perryho sa "kráľom" podarilo otočiť na 2:1 zásluhou dvoch presných zásahov nováčika Anzeho Kopitara. Iba 19-ročný rodák zo Slovinska so švédskym cestovným pasom tak prežil vstup ako sa patrí, so siedmymi strelami bol najaktívnejším hráčom Kings. V tretej tretine sa "káčerom" podarilo znova nakloniť misky váh na svoju stranu po presných zásahoch Getzlafa a Kunitza. Posledné slovo si však zobral Ľubomír Višňovský, ktorý dosiahol v NHL gól s poradovým číslom štyridsaťpäť. Anaheim po výhre nad Los Angeles predĺžil šnúru výhier nad týmto tímom už na štyri. Obhajca Stanleyho pohára z Caroliny nestačil na domácom ľade na New Jersey (0:4), keď prehrával už od 26. sekundy po presnom zásahu Zacha Pariseho. Do listiny strelcov sa k nemu ešte v úvodnej tretine pridali Langenbrunner s Eliášom, účet stretnutia uzavrel v 27. min opäť Parise. "Fakt, že sme nastúpili proti obhajcovi Stanley Cupu nás zdravo nabudil. S touto skutočnosťou sa hráči Caroliny asi budú musieť vyrovnať aj v ďalších zápasoch sezóny, každý ich bude chcieť pokoriť," povedal po stretnutí dlhoročný gólman "diablov" 34-ročný Martin Brodeur. Duel Columbusu s Vancouverom po góloch Marka Hartigana a Davida Výborného resp. Brendana Morrisona a Daniela Sedina dospel až do predĺženia. V ňom hneď v úvode po bratskej spolupráci Sedinovcov rozhodol Daniel po prihrávke od Henrika o tom, že Canucks aj v druhom stretnutí sezóny zvíťazili. Zápas Buffala s Montrealom tiež nenašiel rozuzlenie po 60 minútach. Od stavu 4:4 sa strelci na oboch márne snažili nájsť recept na súperovho gólmana, a keďže neuspeli ani v predĺžení, tak prišli na rad samostatné nájazdy. Keďže Hueta prekonal Maxim Afinogenov aj Thomas Vanek a hosťujúci Canadiens recept na Ryana Millera nenašli, "šable" tak mali po stretnutí väčší dôvod na radosť. Oslavy mal naopak pokazené obranca Montrealu Craig Rivet, pre ktorého bol práve duel v Buffale šesťstý v kariére v Montreale aj NHL, keďže tento 32-ročný Kanaďan v inom tíme nehral.

Piatok - sumáre:
Buffalo - Montreal 5:4 po samost. nájazdoch (0:1, 1:2, 3:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 27. Novotný (Vanek, Špaček), 41. Pominville (Hecht, Lydman), 56. Briere (Kalinin), 60. Afinogenov (Vanek, Drury), rozhodujúci samost. nájazd premenil Afinogenov - 7. Ryder (Souray, A. Markov), 24. Higgins (S. Koivu), 39. S. Koivu (Ryder, Higgins), 52. S. Koivu (Higgins, Kovaľov). Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 37:27. Brankári: R. Miller - Huet. Diváci: 18 690.

Carolina - New Jersey 0:4 (0:3, 0:1, 0:0)
Góly: 1. Parise (C. White, Gionta), 12. Langenbrunner (Rafalski, Lukowich), 18. Eliáš (Gomez, Gionta), 27. Parise (Gomez, Gionta). Vylúčení: 5:7 na 2 min, navyše K. Adams - LaCouture (obaja 5 min za bitku), presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 29:30. Brankári: Ward - Brodeur. Diváci: 18 639.

Anaheim - Los Angeles 4:3 (0:0, 2:2, 2:1)
Góly: 25. Perry, 34. McDonald (Selänne, Kunitz), 47. Getzlaf (O'Donnell), 49. Kunitz (S. Niedermayer, Selänne) - 30. Kopitar (D. Brown, Cammalleri), 32. Kopitar (Dallman, Cloutier), 55. VIŠŇOVSKÝ (Avery, Willsie). Vylúčení: 8:6 na 2 min, navyše: Fedoruk - Ivanans (obaja 5 min za bitku), presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 32:44. Brankári: Giguere - Cloutier. Diváci: 17 174.

Florida - Boston 8:3 (3:1, 1:1, 4:1)
Góly: 7. Bertuzzi (O. Jokinen, Salej), 8. Van Ryn (STÜMPEL, Salej), 19. J. KOLNÍK (Bouwmeester), 30. Nieuwendyk (Bertuzzi, Olesz), 42. Nieuwendyk (Olesz, Bertuzzi), 47. Horton (Bertuzzi, Nieuwendyk), 49. Ch. Gratton (Horton), 56. O. Jokinen (Roberts, STÜMPEL) - 9. Sturm (Savard, CHÁRA), 21. Murray (Sturm, CHÁRA), 60. W. Primeau. Vylúčení: 9:7 na 2 min, navyše: Allen - Y. Stastny (obaja 5 min za bitku), presilovky: 4:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 38:37. Brankári: Auld - Thomas (49. Toivonen). Diváci: 19 250.

Columbus - Vancouver 2:3 po predĺžení (1:0, 1:0, 0:2 - 0:1)
Góly: 2. Hartigan (Westcott, Hainsley), 18. Výborný (Hartigan, R. Nash) - 52. B. Morrison (S. Salo, Burrows), 58. D. Sedin (Näslund, H. Sedin), 61. D. Sedin (H. Sedin). Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 20:44. Brankári: Leclaire - Luongo. Diváci: 18 136.