22. októbra 2006

Gonzalezov ôsmy pokus o zdolanie Federera

Do nedeľňajšieho finále dvojhry (od 15.30 h) na tenisovom turnaji ATP Masters Series Mutua Madrilena Masters Madrid (dotácia 2 082 050 eur, tvrdý povrch Greenset v hale) v španielskom Madride postúpili ...

MADRID 21. októbra (WEBNOVINY) - Do nedeľňajšieho finále dvojhry (od 15.30 h) na tenisovom turnaji ATP Masters Series Mutua Madrilena Masters Madrid (dotácia 2 082 050 eur, tvrdý povrch Greenset v hale) v španielskom Madride postúpili prvý nasadený Roger Federer a desiatka žrebu Fernando Gonzalez. Obaja na to v sobotňajších semifinalových dueloch nepotrebovali ani hodinu a zhodne povolili svojim súperom iba štyri gemy. Švajčiar si poradil 6:4, 6:0 s Argentínčanom Davidom Nalbandianom a Čiľan zdolal Čecha Tomáša Berdycha 6:3, 6:1.

Federer za 58 minút vrátil Nalbandianovi vlaňajšiu prehru vo finále šanghajského Masters Cupu, dostal sa v bilancii vzájomných súbojov prvýkrát do vedenia (7:6 z 0:5 resp. 4:6) a 81. tohtoročným triumfom vyrovnal vlastnú vlaňajšiu rekordnú zbierku. Dvadsaťpäťročný rodák z Bazileja, jednej z troch zastávok hlavného okruhu počas budúceho týždňa (FedEx nebude doma chýbať), pritom už v piatok zopakoval historický kúsok Ivana Lendla z rokov 1981 a 1982 - dosiahnutie aspoň 80 víťazstiev počas dvoch za sebou nasledujúcich sezón. Ak sa svetová jednotka presadí v aréne Rokodrom aj v záverečnom súboji, získa jubilejnú desiatu trofej v roku 2006 a dosiahne dvojciferný počet primátov tretiu sezónu v rade, čo sa v tzv. otvorenej ére ešte nikomu nepodarilo. Držiteľ 42 singlových titulov bude hrať už v 14. tohtoročnom finále a ťahá sériu 18 úspešných duelov od augustovej prehry so Škótom Murrayom v Cincinnati. Nalbandian sa napriek sobotňajšej prehre posunul v Madride z ôsmej na šiestu priečku v poradí Indesit ATP 2006 Race. "Druhý set bol z mojej strany fenomenálny" pochválil sám seba R. Federer za výkon v dejstve, v ktorom stratil len 9 fiftínov.
Berdych sa po piatkovom provokačnom geste - priložení prstu na pery na záver zápasu s domácim miláčikom Rafaelom Nadalom - stal nepriateľom španielskeho publika. Proti Gonzalezovi pred jednostranne naklonenou 10-tisícovou kulisou v treťom vzájomnom zápase (skóre 0:3 bez zisku setu) márne hľadal rytmus a prehral za 53 minút. Dvadsaťjedenročný rodák z Valašského Meziříčí urobil 21 nevynútených chýb a neprepracoval sa k jedinej brejkovej príležitosti. "Nikdy som nezažil takéto netenisové publikum. Bol to zlý sen," sťažoval sa T. Berdych. Gonzalez účinkoval v rozhodujúcom zápase aj minulý týždeň vo Viedni, kde nestačil na Chorváta Iva Ljubičiča. S Federerom, ktorý bude pri svojej tretej madridskej účasti premiérovo hrať vo finále, má Čiľan deprimujúco negatívne skóre 0:7 (tento rok 0:2, naposledy v augustovom torontskom semifinále 1:6, 7:5, 3:6). Dvadsaťšesťročný rodák zo Santiaga momentálne figuruje na deviatej priečke v "Race", čiže je prvý "pod čiarou". Na začiatku týždňa bol dvanásty. Priebežne ôsmeho Španiela Tommyho Robreda síce nepreskočí ani v prípade triumfu nad Federerom, ale strácal by naň už len 3 body (410 resp. 407). Istotu práva účasti na novembrovom šanghajskom podujatí zatiaľ majú len Federer a Nadal.