24hod.sk    Šport    F1

14. mája 2017

Hamilton zdolal Vettela, v poradí sa mu priblížil na šesť bodov

Britský pretekár F1 Mercedesu Lewis Hamilton, Španielsko, 14. mája 2017.

Britský pretekár F1 Mercedesu Lewis Hamilton, Španielsko, 14. mája 2017. Foto: TASR/AP
Barcelona 14. mája (TASR) - Britský pilot Mercedesu Lewis Hamilton triumfoval v nedeľňajšej Veľkej cene Španielska motoristickej F1. Pole position pretavil na barcelonskom okruhu Catalunya na druhé víťazstvo v sezóne a 55. v kariére. Na druhom mieste skončil Nemec Sebastian Vettel na Ferrari, ktorý sa o šesť bodov udržal na čele šampionátu práve pred Hamiltonom. Tretí post obsadil Austrálčan Daniel Ricciardo s Red Bullom.

Vettel bol rýchly už v kvalifikácii a odštartoval najlepšie. Predstihol držiteľa pole position a okamžite si vypracoval mierny náskok. Štart poznačili dve kolízie, Kimi Räikkönen (Ferrari) a Max Verstappen (Red Bull) odstúpili, domáci Fernando Alonso na McLarene sa po kontakte s Felipem Massom (Williams) prepadol zo siedmej priečky do druhej desiatky. Massa si odniesol defekt.
Nemecký pilot Ferrari Sebastian Vettel (vpravo) pred britským pilotom Mercedesu Lewisom Hamiltonom, Španielsko, 14. mája 2017. Foto: TASR

Z favoritov otvoril zastávky v boxoch Vettel, Hamilton vydržal na trati do 21. kola, jeho tímový kolega Valtteri Bottas na vedúcej pozícii zbrzdil Vettela, ktorý prišiel o časť náskoku, kým ho predstihol šikovným manévrom. V 35. kole prišlo na virtuálne bezpečnostné vozidlo po strete Massu s druhým McLarenom Stoffela Vandoornea. Počas tejto fázy zamieril Hamilton do boxov, zakrátko aj Vettel, pri výjazde boli štvor a trojnásobný majster sveta na rovnakej úrovni, došlo aj ku kontaktu a Nemec si vybojoval prvé miesto. Pri rovnakom počte zastávok sa o víťazstve rozhodovalo priamo na trati, Hamilton mal mäkké a Vettel stredne tvrdé pneumatiky.

Bottas odstúpil po technických problémoch. Brit sa v 44. kole dostal na cieľovej rovinke aj vďaka systému DRS cez Nemca, ktorý sa v závere musel spoliehať na dlhšiu výdrž svojho obutia. Zbrzdil ho však Massa a Hamilton si aj na "žltých" gumách udržal rýchlosť až do konca.