Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. februára 2006

Hlavnou hrozbou rastu sú podľa ministrov G8 ceny energií



Hlavnou hrozbou pre svetový hospodársky rast budú v tomto roku vysoké a nestabilné ceny energií, uviedli ministri financií skupiny G8 najrozvinutejších krajín sveta v záverečnom komuniké zo ...



Zdieľať

MOSKVA 13. februára (WN/SITA, AP) - Hlavnou hrozbou pre svetový hospodársky rast budú v tomto roku vysoké a nestabilné ceny energií, uviedli ministri financií skupiny G8 najrozvinutejších krajín sveta v záverečnom komuniké zo svojho víkendového zasadania. Ministri na stretnutí v Moskve pripravovali agendu pre júlový summit hláv štátov G8, kde bude pravdepodobne hlavnou témou energetická bezpečnosť. V roku 2006 by mala svetová ekonomika rásť aj napriek možným problémom, dodali ministri vo vyhlásení. Okrem cien energií by podľa nich mohli ekonomiku ohroziť aj náklady spojené s potenciálnou globálnou pandémiou vtáčej chrípky, vyzvali preto na vyššiu finančnú pomoc pre postihnuté krajiny.

Hostiteľ summitu Rusko, ktorého ekonomika ako druhého najväčšieho exportéra ropy na svete výrazne profituje z vysokých cien ropy, by podľa ruského ministra financií Alexeja Kudrina mohlo prispieť k zníženiu cien výstavbou nových ropovodov a plynovodov s medzinárodnou kapitálovou účasťou. "Decentralizácia produkcie a dodávok na svetový trh v strednodobom a dlhodobom horizonte zníži ceny," vyhlásil Kudrin. Rusko v súčasnosti stavia plynovod cez Baltické more z Ruska do Nemecka, plánuje tiež nový ropovod pre ázijské krajiny. Kudrin tiež uviedol, že Rusko plánuje sprístupniť štátnu sieť plynovodov pre nezávislých producentov plynu. V súčasnosti totiž obchod s plynom ovláda štátom kontrolovaný monopol Gazprom.

Ministri sa dotkli aj sporu Gazpromu s Ukrajinou o cenách dodávky plynu, ktorý začiatkom januára spôsobil výpadky dodávok vo viacerých európskych krajinách. Rusko odmietlo špekulácie médií, že by ceny plynu využívalo ako nástroj vmiešavania sa do politiky svojich susedov. Ako Kudrin zdôraznil, zvýšenie cenu dodávok plynu pre Ukrajinu bolo motivované výlučne finančne. Spor s Ukrajinou bol "oveľa komplexnejší, ako prezentovali médiá v západnej Európe," dal Kudrinovi za pravdu nemecký minister financií Peer Steinbrück. "Nemám žiadnu pochybnosť o spoľahlivosti Gazpromu, alebo Ruska vo všeobecnosti, ako dodávateľa energie pre západnú Európu," vyhlásil Steinbrück.

Rokovania zahŕňali aj debatu o vysokom deficite zahraničného obchodu USA, ktorý v minulom roku dosiahol rekordných 725,8 mld. USD. Ministri tiež vyzdvihli zlepšenie finančnej situácie Ruska a jeho snahu predčasne splatiť svoje zahraničné dlhy ešte z éry Sovietskeho zväzu. Na stretnutí G8 boli prítomní ministri financií siedmich najrozvinutejších krajín sveta USA, Kanady, Nemecka, Veľkej Británie, Francúzska, Talianska a Japonska a Ruska. S ministrami sa stretol aj ruský prezident Vladimír Putin a prezident Svetovej banky Paul Wolfowitz.

(1 USD = 31,291 SKK)

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
IBM Software partnerom roka 2005 sa stal DATALAN
<< predchádzajúci článok
PMÚ odsúhlasil predaj Polusu rakúskej firme Immofinanz