Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. apríla 2006

Hlavný architekt Bratislavy chce zabrániť jej živelnému rastu



Vypracovať koncepciu výstavby výškových budov, zabrániť živelnému rastu hlavného mesta a pripraviť koncepciu premeny sídlisk sú prioritnými úlohami hlavného architekta Bratislavy Štefana ...



Zdieľať

BRATISLAVA 5. apríla (WN/SITA) - Vypracovať koncepciu výstavby výškových budov, zabrániť živelnému rastu hlavného mesta a pripraviť koncepciu premeny sídlisk sú prioritnými úlohami hlavného architekta Bratislavy Štefana Šlachtu, ktorý do funkcie nastúpil v pondelok. Ako Šlachta ďalej informoval na dnešnej tlačovej besede v Bratislave, "koncepcia výstavby výškových budov a riešenia panorámy mesta je nevyhnutná, keďže nové stavby v Bratislave pribúdajú ako huby po daždi." Šlachta chce zabrániť tomu, aby sa výškové budovy nestavali v bezprostrednej blízkosti historického centra, nič však nemá proti tomu, aby vežiaky stáli napríklad pri Floriánskom námestí alebo pri budove Národnej banky Slovenska.

"Nie som proti výstavbe v meste, ale je potrebné, aby boli budovy kvalitné a stáli na vhodných miestach," myslí si Šlachta. Ochraňovať historickú panorámu mesta by podľa neho nemal hlavný architekt, ale pamiatkový úrad. Ako Šlachta dodal, hlavný architekt by mal najmä vyžadovať rešpektovania regulatívov a územného plánu. Na otázku agentúry SITA, či má stavebný úrad dostatok kompetencií zakročiť proti stavebníkovi, ktorý stavia na čierno alebo či je potrebné zriadiť tzv. stavebnú políciu Šlachta odpovedal, že stavebná polícia je potrebná, mala by to byť však štátna inštitúcia.

Bratislava má architekta po jedenástich rokoch. Hlavného architekta mala do roku 1990, neskôr tento post zastával námestník primátora. Po komunálnych voľbách koncom roku 1994 mestské zastupiteľstvo post hlavného architekta mesta neobsadilo. Predsedu Spolku architektov Slovenska (SAS) Štefana Šlachtu osobne vybral bratislavský primátor Andrej Ďurkovský po neúspešnom výberovom konaní na obsadenie tohto postu. Ďurkovský svoje rozhodnutie na dnešnej tlačovej besede zdôvodnil tým, že "Šlachta je uznávaný odborník a mesto so Spolkom architektov Slovenska veľmi dobre spolupracuje." Ďurkovský mal výberové konanie na hlavného architekta vyhlásiť v roku 2004, napokon sa konalo koncom minulého roka. Podľa primátorovho hovorcu Milana Vajdu sa Ďurkovský chcel najprv o pracovnej náplni hlavného architekta poradiť s viacerými uznávanými architektami. V minulom roku poslanci neschválili návrh zmeny štatútu Bratislavy, podľa ktorého by bol hlavný architekt zamestnancom mesta v útvare primátora a nebude ho už vymenúvať a odvolávať mestské zastupiteľstvo. Tento návrh schválili ako dodatok k štatútu začiatkom februára.

Hlavný architekt by mal tvoriť zásady koncepcie a stratégie územného rozvoja Bratislavy a pripravovať architektonické zámery mesta. Zároveň bude koordinovať zosúladenie významných investičných zámerov s koncepciou rozvoja hlavného mesta a jeho koncepciu územného rozvoja s rozvojovými koncepciami mestskými časťami. "Od profesora Šlachtu sa očakáva, že v priebehu obdobia, keď bude pôsobiť ako hlavný architekt Bratislavy, premietne do praxe svoje skúsenosti z dlhoročného profesionálneho pôsobenia v oblasti architektúry a urbanizmu," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa bratislavského magistrátu Eva Chudinová. Ako dodala, Šlachta bude vo funkcii na dobu určitú, "čo však neznamená, že to bude len niekoľko mesiacov, jeho pôsobenie by sa malo rátať na roky."

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Televízia + chello za 999 Sk mesačne od UPC Slovensko
<< predchádzajúci článok
Avizovaný štrajk lekárov má podľa Mikloša politický charakter