Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. marca 2012

Hnutie 99 % napadlo výsledky volieb na ústavnom súdeHnutie 99 % - občiansky hlas dnes podalo sťažnosť na Ústavný súd (ÚS) SR, ktorou chce dosiahnuť zrušenie výsledkov predčasných parlamentných volieb. Uviedol to dnes na tlačovej besede líder hnutia ...Zdieľať
weiss BRATISLAVA 21. marca (WEBNOVINY) - Hnutie 99 % - občiansky hlas dnes podalo sťažnosť na Ústavný súd (ÚS) SR, ktorou chce dosiahnuť zrušenie výsledkov predčasných parlamentných volieb. Uviedol to dnes na tlačovej besede líder hnutia Ivan Weiss.


Sťažnosť odôvodnil tým, že nemôžu mesiace bojovať za zmenu v krajine a potom ignorovať, že došlo pred voľbami k závažnému nabúraniu demokracie a demokratických slobodných volieb.


Weiss: "Spišiak zneužil políciu."

V podaní poukazujú na dve porušenia ústavy a zákona, ktoré mali zasiahnuť do výsledkov volieb, a to konanie policajného prezidenta Jaroslava Spišiaka a vystupovanie verejných funkcionárov v rámci politickej reklamy. V prvom prípade policajný prezident podľa Weissa protizákonne zneužil políciu tým, že viedol vyšetrovanie proti hnutiu, aké tu nebolo posledných 22 rokov, a ktoré vraj zastrašovalo voličov a sympatizantov hnutia. "Akcia polície masívnym spôsobom zneistila našich voličov," konštatoval Weiss.

Podľa Weissa bola v čase predvolebnej kampane závažne porušená Ústava SR, konkrétne mal byť porušený ústavný zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone verejných funkcií tým, že v kampani vystupovali činní politici. "Žiadny člen parlamentu, vlády nemôže používať svoju osobu, hlas, podpis na reklamu," citoval zo zákona.


Hnutiu sa nevrátila predvolebná kaucia

Dodal, že spomínaný zákon nemá žiadne obmedzenia a platí 365 dní v roku. Porušenie tohto zákona prezentoval na príklade podpredsedníčky SDKÚ-DS Lucie Žitňanskej, ktorá mala na bilbordoch uvedenú funkciu ministerky spravodlivosti. "Táto politická reklama ovplyvnila výsledok volieb," zdôraznil Weiss. Voľby sú podľa neho súťažou myšlienok a nie toho, kto sedí v akom kresle. Zároveň pripustil, že tento zákon nebol dodržiavaný ani v predchádzajúcich voľbách.

V prípade, že voľby Ústavný súd SR vyhlási za neplatné, alebo zruší výsledok volieb, predseda parlamentu vyhlási nové voľby do Národnej rady Slovenskej republiky do 30 dní od uverejnenia nálezu ÚS SR v Zbierke zákonov Slovenskej republiky.

Hnutie 99 % - občiansky hlas získalo v predčasných voľbách podporu 40 488 hlasov voličov, čo znamenalo zisk 1,58 percenta. Tento výsledok znamenal, že hnutiu sa nevrátila ani predvolebná kaucia.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Lídri strany 99 % dúfajú v lepšie konečné výsledky (10. 3. 2012)
 Polícia nestihla preveriť podozrivé hárky 99% (9. 3. 2012)
 Po Matovičovi išiel na detektor lži aj Weiss z 99% (7. 3. 2012)
 Jaroslav Spišiak situáciu okolo kampane 99% nekomentuje (7. 3. 2012)
 Hnutie 99% podalo na Ústavný súd sťažnosť voči Spišiakovi (5. 3. 2012)
 Kauzu 99% treba vyšetriť, podľa Fica zneisťuje voličov (3. 3. 2012)
 Robert Fico 99% neverí, pri voľbách chce mať policajtov (2. 3. 2012)
 Hnutie 99% je pobúrené, polícia je vraj zaujatá (2. 3. 2012)
 Gorily si na úkor nás robia zadné vrátka, tvrdí Weiss z 99% (1. 3. 2012)
 Polícia preveruje podpisové hárky strany 99% (29. 2. 2012)nasledujúci článok >>
Prázdnej gréckej pokladnici bude šéfovať námestník
<< predchádzajúci článok
Deficit verejných financií Lisabonu sa strojnásobil

Hnutie 99 % napadlo výsledky volieb na ústavnom súde - diskusné fórum čitateľov