08. júla 2007

Hochschornerovci a Martikán triumfovali v Tacene

Dvojnásobní olympijskí víťazi vo vodnom slalome bratia Pavol a Peter Hochschornerovci sú na najlepšej ceste obhájiť svoje prvenstvo v C2 vo Svetovom pohári, keď po víťazstve v prvých pretekoch v ...

TACEN 8. júla (WEBNOVINY) - Dvojnásobní olympijskí víťazi vo vodnom slalome bratia Pavol a Peter Hochschornerovci sú na najlepšej ceste obhájiť svoje prvenstvo v C2 vo Svetovom pohári, keď po víťazstve v prvých pretekoch v Prahe-Tróji triumfovali v nedeľu aj v slovinskom Tacene. Na obhajobu pomýšľa aj Michal Martikán, ktorý vyhral v nedeľu neďaleko Ľubľany preteky C1 a vďaka týmto dvom prvenstvám bolo Slovensko v Tacene najúspešnejšou krajinou. Ďalšiu medailu pre vodných slalomárov spod Tatier vybojovala v Slovinsku Jana Dukátová v K1 žien, keď bola druhá. Len tesne uniklo pódiové umiestnenie Elene Kaliskej (4.). Trojkolový seriál SP vyvrcholí na budúci týždeň v nemeckom Augsburgu.

Hoschschornerovci v Tacene zajazdili v semifinále i finále C2 najrýchlejšie časy. Krok s bronzovými medailistami z júnových ME v Liptovskom Mikuláši dokázali držať iba Briti Timothy Baillie a Etienne Stott, ktorí zaostali o 1,71 sekundy. Tretí Nemci Michel Felix a Sebastian Piersig strácali už vyše 11 sekúnd. Hochschornerovci v Tacene načali tretiu desiatku svojich víťazstiev v pretekoch Svetového pohára.
Pri neúčasti bratrancov Ladislava a Petra Škantárovcov sa ďalšie slovenské posádky nepresadili. Milan Kubáň s Mariánom Olejníkom, ktorí v reprezentačnom drese v Tacene jazdili premiérovo v tejto sezóne, vynechali v semifinále jednu z bránok a po 50-sekundovej penalizácii skončili na 13. priečke. Tretia loď v zostave SR Tomáš Kučera - Ján Bátik sa do nedeľňajších jázd z kvalifikácie neprebojovala.
Martikán bol v C1 po prvej semifinálovej jazde tretí, na Stuarta McIntosha z Veľkej Británie strácal necelú sekundu. Vo finále síce favorizovaný Slovák predviedol absolútne najrýchlejšiu jazdu dňa, ale nazbieral aj 4 trestné sekundy. Napokon mu to na prvenstvo stačilo, keď o 1,38 s predstihol Slovinca Dejana Stevanoviča. Tretí skončil Nemec Nico Bettge. Martikán sa tak po dvoch pretekoch dostal na prvé miesto v hodnotení SP. Ďalší dvaja Slováci zostali pred finálovými bránami - Matej Beňuš bol v semifinále pätnásty a Juraj Minčík si vypádloval s 50-sekundovou penalizáciou 34. pozíciu.
Až do poslednej chvíle boli dramatické preteky žien v K1. Nemka Mandy Planertová sa v prvom kole dostala čistou jazdou ako jediná pod hranicu 100 sekúnd a suverénne viedla o takmer 5 sekúnd pred Janou Dukátovou a Elenou Kaliskou. V druhom kole sa karta obrátila. Dukátová bola suverénne najrýchlejšia, ale o prvenstvo ju obrali dve trestné sekundy. Planertovej stačil tretí najlepší čas druhého kola na víťazstvo o 1,32 sekundy. Vynikajúco si počínala vo finále Češka Štěpánka Hilgertová, ktorá bola po semifinále deviata, ale druhou najrýchlejšou finálovou jazdou sa posunula pred Elenu Kaliskú na konečné 3. miesto. Hilgertová sa s Dukátovou pobije v Augsburgu o konečné prvenstvo v SP. Aj v K1 žien jedna slovenská loď neprešla cez vyznačenú bránku, Elena Stacherová napokon skončila na 35. priečke.
Finále K1 mužov bolo bez slovenskej účasti, Peter Cibák obsadil v semifinále 16. priečku, Tomáš Mráz s 52 trestnými sekundami bol posledný 40. a Marcel Potočný po 49. mieste v kvalifikácii v nedeľu ani nejazdil.

Výsledky - Svetový pohár vo vodnom slalome v Tacene (Slovin.):

C1: 1. Michal Martikán (SR) 197,20 (4), 2. Dejan Stevanovič (Slovin.) 198,58 (0), 3. Nico Bettge (Nem.) 199,68 (2),... v semifinále: 15. Matej Beňuš 103,24 (2), 34. Juraj Minčík (obaja SR) 150,42 (50)
C2: 1. Peter Hochschorner, Pavol Hochschorner (SR) 204,22, (4), 2. Timothy Baillie, Etienne Stott (V. Brit.) 205,93 (2), 3. Michel Felix, Sebastian Piersig (Nem.) 215,35 (4),... v semifinále: 13. Milan Kubáň, Marián Olejník 160,89 (52), v kvalifikácii: 21. Tomáš Kučera, Ján Bátik (všetci SR)

Ženy:
K1: 1. Mandy Planertová (Nem.) 199,56 (2), 2. Jana Dukátová (SR) 200,88 (4), 3. Štěpánka Hilgertová (ČR) 208,57 (2), 4. Elena Kaliská (SR) 211,04 (2),... v semifinále: 35. Gabriela Stacherová (SR) 195,15 (54)