24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2007

12. mája 2006

HOKEJ-MS: F-skupina - Remíza Švajčiarska so Slovenskom

Slovensko remizovalo v úvodnom stretnutí osemfinálovej F-skupiny na majstrovstvách sveta v lotyšskej Rige v Skonto Aréne s reprezentáciou Švajčiarska 2:2 a pripísalo si na svoje konto prvý bod v boji o ...

RIGA 12. mája (WN/SITA) - Slovensko remizovalo v úvodnom stretnutí osemfinálovej F-skupiny na majstrovstvách sveta v lotyšskej Rige v Skonto Aréne s reprezentáciou Švajčiarska 2:2 a pripísalo si na svoje konto prvý bod v boji o účasť vo štvrťfinále. Slováci hrali v piatok bez kapitána mužstva Mariána Hossu, ktorý si doliečuje zranené koleno ešte zo súboja s Kazachstanom. Slovenský tím viedol po dvoch tretinách už 2:0, ale svoj náskok neudržal a výrazne si tak skomplikoval boj o postup do štvrťfinále. Švajčiari nezvíťazili nad Slovenskom na svetovom šampionáte ani na piaty pokus, aktuálna bilancia znie 3 - 2 - 0. Ďalším súperom zverencov trénera Františka Hossu v F-skupine bude v nedeľu o 19:15 SELČ Švédsko.

F-skupina:

Švajčiarsko - Slovensko 2:2 (0:1, 0:1, 2:0)

Góly: 50. Reichert (Plüss), 59. Jeannin (Bezina) - 15. Cibák, 32. Milo (Pavlikovský, Surový)

Vylúčení: 6:7 na 2 min, navyše: Deruns (Švajč.) 5+DKZ za faul lakťom, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Savage (Kan.) - Kekäläinen (Fín.), Schröter (Nem.), 2325 divákov

Švajčiarsko: Aebischer - Blindenbacher, Bezina, Seger, Forster, Steinegger, Vauclair, Helbling, Streit - Sannitz, Jeannin, Lemm - Paterlini, Ambühl, Reichert - Deruns, Romy, Wirz

Della Rossa, Plüss, Rüthemann

Slovensko: Križan - Jurčina, Milo, Harant, Graňák,Vydarený, Štrbák - Čiernik, Kapuš, Marcel Hossa - M. Hudec, Rastislav Pavlikovský, Zálešák - Surový, Cibák, Bartovič - Vaic, Kollár, M. Kováčik

Tréneri oboch mužstiev si uvedomovali dôležitosť stretnutia a tomu podriadili aj taktiku. Slováci, ale aj Švajčiari, najmä pozorne bránili svoju modrú čiaru. Ani jedno z mužstiev sa nechcelo dopustiť osudnej chyby. Aj preto prevažovala jednoduchá hra s rýchlym vyhadzovaním pukov z obranného pásma. Hráči sa dostávali iba do náznakov šancí a Križan na jednej strane a Aebischer na druhej nemuseli riešiť žiadne vážne gólové príležitosti. Prvú nebezpečnú strelu vyslal na bránku súpera v 9. min v presilovej hre Čiernik, ale Aebischer puk vyrazil ľavým betónom. V druhej polovici prvej dvadsaťminútovky išiel na trestnú lavicu Helbling. Slováci síce jeho faul nepotrestali, ale 14 sekúnd po naskočení vylúčeného Švajčiara na ľad nahodil puk spoza bránky pred Aebischera Cibák a Vauclair si ho zrazil za vlastného brankára - 1:0. Slováci hrali s rozumom, takticky, kontrolovali hru a nepúšťali Helvéťanov do streleckých pozícií. Nenechali sa ani zbytočne vylučovať. V 30. min našiel v početnej výhode Štrbák pred bránkou Kováčika, ale jeho bekhend nemal správny smer. O chvíľu na to sa ocitol sám pred Aebischerom aktívny Cibák, no puk mu na zlom ľade odskočil. Už o dve minúty však namieril presne z ľavého kruhu Milo a tvrdou strelou nedal švajčiarskemu gólmanovi ani najmenšiu šancu - 2:0. Silné minúty slovenského výberu zakončila spolupráca dvojice Nitranov, Kováčik však Kollárovu prihrávku spoza bránky nezužitkoval. Na rozdiel troch gólov mohol zvýšiť v presilovke o dvoch hráčov Marcel Hossa a neskôr Pavlikovský, ale ani jeden nenamieril presne. V úvode tretej tretiny sa dostával do šance opäť Pavlikovský. Obrancovia súpera ho však vytlačili zo streleckej pozície. Švajčiarsko sa s blížiacim koncom stretnutia stále viac tlačilo pred Križana, ale ten odolával. V 48. min putoval na trestnú lavicu Kollár a o chvíľu na to i Jurčina. Slovenský gólman strely Blindenbachera aj Streita zlikvidoval a poradil si aj s dorážkou Plüssa. Po naskočení Kollára na ľad a skončení 36 sekúnd trvajúcej presilovky o dvoch hráčov však Plüss našiel pred bránkou Reicherta a ten znížil na 1:2. Niečo viac ako päť minút pred záverečnou sirénou fauloval Deruns lakťom Kováčika a rozhodca mu dal päťminútový trest a poslal ho pod sprchy. Na trestnú lavicu však putoval o niečo neskôr aj Jurčina a Švajčiari pri hre štyroch proti štyrom dve minúty pred záverečným klaksónom vyrovnali - 2:2. Puk z hokejky Jeannina sa aj so šťastím dostal za bránkovú čiaru. Záverečné sekundy už na výsledku nič nezmenili.