HOKEJ-NHL: Play off - Edmonton odvrátil aj druhý mečba

O držiteľovi prestížnej trofeje sa rozhodne až v siedmom zápase

Stanley Cup - finále:

Edmonton - Carolina 4:0 (0:0, 2:0, 2:0) - stav série 3:3
Góly: 22. Pisani (Hemský, Špaček), 30. Torres (Staios, Pisani), 44. Smyth (Peca, Špaček), 54. Horcoff (Dvořák, Tarnström). Vylúčení: 7:10 na 2 min, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 34:16. Brankári: Markkanen - C. Ward. Diváci: 16 839.

Hráči Edmontonu Oilers v sobotu v domovskom stánku Rexall Place úspešne odvrátili aj druhý mečbal Caroliny vo finálovej sérii bojov o Stanleyho pohár. Šiesty zápas vyhrali "olejári" presvedčivo 4:0 a výrazne sa posunuli smerom k vytúženému cieľu. Víťaz Západnej konferencie NHL sa zároveň stal ďalším tímom, ktorému sa vo finálovej sérii podarilo vyrovnať stav v sérii, aj keď už prehrával 1:3 na zápasy. Naposledy sa o podobný kúsok postarali torontské "javorové listy" ešte v roku 1942, ktoré vtedy v súboji s "červenými krídlami" z Detroitu dokráčali dokonca na najvyšší stupienok.
O tom, či nakoniec prestížnu trofej budú nad hlavy dvíhať hokejisti päťnásobného šampióna z Kanady alebo sa premiérovo radovať hráči amerického tímu sa rozhodne až v siedmom zápase v pondelok večer v Raleigh. "Bude sa hrať na našom ľade, kde sme tohto roku slávili nejedno víťazstvo," vyslovil nádej do rozhodujúceho duelu kormidelník celku s druhou najlepšou tohtosezónnou domácou bilanciou Peter Laviolette. Hostia sa v šiestom dueli museli zaobísť bez služieb zraneného veterána Douga Weighta, ktorý si v predchádzajúcom súboji poranil rameno. Kouč Caroliny však prichystal všetkým prekvapenie, keď do prvého útoku zaradil tajný tromf v podobe Erika Colea. Dvadsaťsedemročný ľavý krídelník, a s ôsmimi víťaznými gólmi, jeden z kľúčových hráčov "hurikánov" v základnej časti sa predstavil medzi mantinelmi NHL po prvýkrát od 4. marca, kedy v súboji s Pittsburghom po nešetrnom zákroku tvrdého muža Brooksa Orpika utrpel komplikovanú zlomeninu dvoch krčných stavcov. Ani uzdravený žolík však nepomohol odvrátiť nepríjemnú a nečakane hladkú prehru. V úvodnej dvadsaťminútovke si obidva tímy dávali pozor na to, aby neurobili zbytočnú chybu, a tak sa skóre prvýkrát menilo až v úvode druhého dejstva. V 22. minúte sa hostia previnili proti pravidlám zlým striedaním, čo potrestal hrdina predchádzajúceho merania síl Fernando Pisani. Líder streleckej tabuľky v play off a nečakaný ťahúň ofenzívy sa radoval už z trinásteho presného zásahu vo vyraďovacích bojoch, v dlhodobej časti pritom rozvlnil súperove siete iba v osemnástich prípadoch. "Jednoducho som v pravý čas na pravom mieste a puku sa chce ísť do bránky," prezradil s úsmevom svoj recept na góly kanonier Pisani. Domáci hnaní dopredu neúnavnými fanúšikmi stupňovali tlak a dočkali sa aj gólovej odmeny. V polovici stretnutia zvýšili na 2:0, keď strelu zadáka Steva Staiosa úspešne tečoval medzi betóny bezmocného Cama Warda bojovník Rafii Torres.
Ani druhý gól nič nezmenil na hernom prejave oboch družstiev, čo nevydržal kouč hostí a vzal si oddychový čas. Zverenci Petra Lavioletta po troch pokusoch z úvodnej tretiny nepridali za trinásť minút druhého dejstva ani jedinú strelu do priestoru troch žrdí stráženého Fínom Jussim Markkanenom. Prísne slová svojho trénera si vzali hráči k srdcu, no vytvoriť si jednoznačné gólové príležitosti im vynikajúca obranná hra domácich nedovolila. V podobnom duchu sa niesla aj záverečná tretina, kedy prítomných divákov dvihli zo sedadiel ešte dve akcie. Najskôr sa v presilovej hre po peknej individuálnej akcii presadil bekhendovou strelou Ryan Smyth a necelých sedem minút pred koncom urobil bodku za stretnutím taktiež v početnej výhode bleskovou strelou pod hornú žŕdku Shawn Horcoff. Gólman "olejárov" Jussi Markkanen sa pri svojom premiérovom shutoute v play off ani priveľmi nezapotil, keď musel zlikvidovať iba šestnásť pokusov. Fantastickú atmosféru záveru duelu korunovali verní fanúšikovia hlasnými pokrikmi: "Chceme pohár, chceme pohár." Rozbehnutí hráči Edmontonu si veria aj pred poslednou cestou na východ. "Myslím, že ich máme tam, kde sme chceli. Nesmieme sa tým však uspokojiť, pretože sú veľmi nebezpeční," upozornil Raffi Torres. V poslednom rozhodujúcom súboji budú mať síce "hurikáni" výhodu domáceho prostredia, no psychická pohoda je evidentne na strane "olejárov".

(SITA)

Futbal-MS:Chávez zrušil reláciu, aby Venezuelčania mohli sledovať zápas Brazílie