24hod.sk    Šport    ZOH v Kanade 2010

19. februára 2010

HOKEJ-ZOH: Slováci zdolali Rusko 2:1 po sam. nájazdoch

Slovensko - Rusko 2:1 po sam. nájazdoch (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0, 1:0) + VIDEO

Slovenskí hokejoví reprezentanti si pripísali veľmi cenný skalp. Majstri sveta z roku 2002 zvíťazili vo štvrtkovom stretnutí B-skupiny olympijského turnaja vo Vancouveri nad favorizovaným Ruskom 2:1 po sam. nájazdoch a do tabuľky si pripísali prvé dva body. Vo svojom stredajšom prvom vystúpení na ZOH 2010 podľahli zverenci trénera Jána Filca výberu Česka 1:3. Svoje účinkovanie v základnej fáze zakončia reprezentanti SR v sobotu 20. februára o 16.30 h miestneho času (už v nedeľu 21. 2. o 1.30 h SEČ) proti Lotyšsku.

Slováci boli proti hlavnému kandidátovi na zisk zlata na olympijských hrách vo Vancouveri počas celého duelu minimálne vyrovnaným súperom. V 26. min síce po šťastnom teči otvoril skóre ruský kapitán Morozov, v 50. min však dokázal vyrovnať Marián Hossa. Ďalší gól už nepadol ani v riadnom hracom čase a ani v predĺžení, rozhodovali tak samostatné nájazdy. V nich napokon rozhodol o cennom víťazstve Slovenska v siedmej sérii Demitra.

Výsledok:
B-skupina:

Slovensko - Rusko 2:1 po sam. nájazdoch (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 50. Marián Hossa (Demitra, Marcel Hossa), rozhodujúci sam. nájazd premenil Demitra - 26. Morozov (A. Markov, Zinoviev).
Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, strely na bránku: 33:37, rozhodovali: Kurmann (Švajč.), McCreary - Sharrenrs (obaja Kan.), Winnekens (Nem.), 17 202 divákov

Samostatné nájazdy: Stümpel 1:0, Morozov nedal, Demitra nedal, Ovečkin 1:1, Marián Hossa nedal, Daciuk nedal - Ovečkin nedal, Stümpel nedal, Kovaľčuk nedal, Handzuš nedal, Ovečkin nedal, Gáborík nedal, Malkin nedal, Demitra 2:1

Slovensko: Halák - Višňovský, Štrbák, Meszároš, Chára, Jurčina, Sekera - Pálffy, Stümpel, Gáborík - Zedník, Handzuš, Bartečko - Radivojevič, Kopecký, Cibák - Marcel Hossa, Demitra, Marián Hossa
Rusko: Bryzgalov - Ťutin, Gončar, Kornejev, Grebeškov, Nikulin, A. Markov, Volčenkov, Kalinin - Afinogenov, Malkin, Kovaľčuk - Siomin, Daciuk, Ovečkin - Morozov, Zinoviev, Zaripov - Radulov, S. Fiodorov, Viktor Kozlov

Slováci boli od úvodných minút najväčšiemu favoritovi olympijského turnaja vyrovnaným súperom. Pozorná obrana zachytávala už v zárodku rýchle ruské kontry a úradujúci svetoví šampióni si v prvej desaťminútovke prakticky nevypracovali šancu. Až v 13. min Ovečkin preveril Halákove reflexy na strane lapačky. Ešte predtým nebezpečne vystrelili Sekera a Demitra a tiež Štrbák s Višňovským po akcii Stümpela. V závere prvej tretiny hrali Filcovi zverenci po vylúčení Radulova presilovku, ale dosť zle.

Hneď v prvých sekundách prostrednej časti hry sa však mohlo meniť skóre. Kopecký po prihrávke Cibáka v dobrej pozícii prestrelil. Vzápätí mohol otvoriť skóre Handzuš po prihrávke Bartečka a tiež Demitra po skvelom priťuknutí od Mariána Hossu. Po sérii slovenských nevyužitých ofenzívnych pokusov prišiel trest. V 26. min sa presadil ruský kapitán Morozov, ktorého strelu tečoval nešťastne korčuľou do pravého rohu Halákovej bránky Sekera - 0:1. Vzápätí mohol vyrovnať Zedník, ale Bryzgalov úradoval so svojou lapačkou. V 33. min sa ocitol dvakrát v šanci Marián Hossa, ale ruský brankár opäť zachránil. Na druhej strane Rusom po góle predsa len podrástli krídla a zrazu mali strelecky navrch. V 39. min sa ocitol vo veľkej šanci Afinogenov po prihrávke Malkina, no Halák si poradil.

Na začiatku tretej tretiny sa Slovákom naskytla obrovská šanca na vyrovnanie. Minútu a trinásť sekúnd boli na ľade v prevahe o dvoch mužov, ale puk si po Gáboríkovom či Chárovom zakončení priestor v bránke Bryzgalova nenašiel. Na druhej strane sa neujali ani viaceré ruské lavínovité pokusy zakončené prevažne Ovečkinom. Rusi začali hrýzť, ale slovenská gólová odpoveď predsa len prišla. V polovici tretiny Demitra potiahol puk, našiel Mariána Hossu, a ten bez prípravy prekvapil Bryzgalova - 1:1. Vzápätí išiel po prísne posúdenom hákovaní na trestnú lavicu Radivojevič a v presilovke zostala obrovská šanca Siomina nevyužitá. Publikum v domovskom stánku Canucks začalo šalieť v očakávaní dramatickej koncovky. Tri a pol minúty pred koncom riadneho hracieho času mohol rozhodnúť Malkin, ale Halák vytesnil puk mimo bránky. Na druhej strane mohol byť hrdinom Gáborík, no Bryzgalov to odmietol.

Gól Demitra

V predĺžení mali oba tímy viacero možností na strhnutie víťazstva na svoju stranu, no Halák a ani Bryzgalov už žiadny puk za svoj chrbát nepustili. Na rad tak prišli samostatné nájazdy. Prvý uspel Stümpel, hneď vzápätí ho napodobnil Ovečkin. O všetkom napokon rozhodol v siedmej sérii ako tretí úspešný realizátor trestného strieľania