24. augusta 2016

Hokejisti vstúpili do sezóny výhrou. Rakúsko zdolali o dva góly

Na snímke uprostred strieľa gól Miloš Bubela (Slovensko), vľavo Lukas Haudum a vpravo brankár David Kickert (Rakúsko) v medzištátnom prípravnom hokejovom zápase Rakúsko - Slovensko 24. augusta 2016 vo Viedni. Foto: TASR/Martin Baumann
Viedeň 24. augusta (TASR) - Slovenská hokejová reprezentácia otvorila sezónu 2016/2017 víťazstvom 2:0 v Rakúsku. Jedným z dvoch úspešných strelcov štvrtkového prípravného duelu vo Viedni sa stal Miloš Bubela, ktorý tak gólovo okorenil premiérový štart v národnom drese. Okrem neho si úspešný reprezentačný debut pripísali aj obranca Martin Gernát a útočníci Samuel Petráš s Patrikom Koyšom.

Pre domáce Rakúsko bol duel generálkou na finálové kolo olympijskej kvalifikácie ZOH 2018. Na turnaji v Rige (1.- 4. septembra) bude o jedinú miestenku bojovať s Nemeckom, domácim Lotyšskom a Japonskom. Slováci majú účasť v Pjongčangu istú od vlaňajšieho svetového šampionátu v Prahe a Ostrave.

Rakúšania síce nastúpili so svojimi najzvučnejšími menami vrátane Grabnera či bratov Rafflovcov, no hokejovejším dojmom pôsobil v úvode slovenský výber. Aktivitou hýrilo najmä útočné trio reprezentačných debutantov Petráš - Bubela - Koyš, ktoré si za desať minút prvej tretiny vypracovalo niekoľko zaujímavých gólových situácií. Dobrou strelou z prvej na nich nadviazal Macík, ale jeho pokus Kickert pokryl. Cígerov tím na opačnej strane ubránil dve oslabenia, a to aj s prispením Konráda, ktorý predviedol pri pokuse Thomasa Raffla z otočky elegantný brankársky rozštep. Záver opäť patril Slovákom - Gernát však nastrelil len pravú žŕdku a Paukovček zaváhal po obrovskej chybe domácich sám pred Kickertom.

Na snímke uprostred Patrik Koys (Slovensko), vľavo Martin Schumming a vpravo David Kickert (Rakúsko) v medzištátnom prípravnom hokejovom zápase Rakúsko - Slovensko 24. augusta 2016 vo Viedni. Foto: TASR/Martin Baumann

Hosťom to vyšlo po zmene strán. Čerešňák perfektnou prihrávkou cez dve čiary vysunul Bubelu, ktorý v nájazde na bránku zavesil puk pod hornú žŕdku. Nasledujúce minúty sa niesli v znamení mikrosúbojov rakúskych útočníkov s vynikajúcim Konrádom. Sériu neúspešných pokusov odštartoval Rotter, neskôr sa k nemu pridali aj Hundertpfund či Grabner, ktorý neskóroval ani z úniku v krídelnom priestore. V 39. minúte fauloval Gašparoviča v nájazde na bránku Bacher, ale trenčiansky útočník trestné strieľanie nepremenil.

Tretiu tretinu odštartovali tímy podľa známeho scenára. Rakúski útočníci nevedeli nájsť recept na Konráda a zo sľubných pozícii ho neprekonali ani Schlacher či Thomas Raffl. Tlak domácich napokon vyústil do presilovky v 50. minúte, ale v nej neboli už takí nebezpeční, ako v rovnovážnom stave. Mladý slovenský výber niekoľkokrát zakontroval zaujímavým brejkom, pričom pokus na nájazdový reparát si vďaka rýchlosti vybojoval Gašparovič - opäť však neuspel. Necelé dve minúty pred koncom to skúšili Rakúšania aj bez brankára, no vyrovnania sa napriek snahe už nedočkali. Štyri sekundy pred záverečnou sirénou stanovil výsledok do prázdnej bránky Dravecký.

Prípravný zápas:

Rakúsko - Slovensko 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
23. Bubela (Čerešňák), 60. Dravecký (Cingel). Rozhodovali: Nikolic, Smetana - Kaspar, Nothegger, vylúčení: 1:4, presilovky a oslabenia: 0:0.

zostavy:

Rakúsko: Kickert - Schlacher, Mitterdorfer, Schumnig, Brunner, Viveiros, Bacher, Unterweger - Rotter, M. Raffl, Grabner - Kristler, Herburger, T. Raffl - Ganahl, Hundertpfund, Geier - Fischer, Haudum, Petrik

Slovensko: Konrád - Čerešňák, Ďatelinka, Hatala, Gernát, Rosandič, Kozák - Dravecký, Cingel, Haščák - Gašparovič, Češík, Hrnka - Macík, Paukovček, Puliš - Petráš, Bubela, Koyš