Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. mája 2007

Holandská kráľovná videla silu identity Slovákov



"Vaša krajina si pestuje bohatstvo svojej kultúry rovnako ako krásu svojej prírody. Váš jazyk získava ochranu, ktorú si zaslúži. Nadšené obyvateľstvo si váži folklór a ľudovú kultúru," ...



Zdieľať

BRATISLAVA 21. mája (WEBNOVINY) - "Vaša krajina si pestuje bohatstvo svojej kultúry rovnako ako krásu svojej prírody. Váš jazyk získava ochranu, ktorú si zaslúži. Nadšené obyvateľstvo si váži folklór a ľudovú kultúru," uviedla holandská kráľovná Beatrix počas slávnostnej večere, ktorú na jej počesť usporiadal slovenský prezident Ivan Gašparovič s manželkou Silviou. "Toto všetko odzrkadľuje silnú identitu, akou sa vyznačuje váš ľud, čo neprotirečí skutočnosti, že Slovensko poskytuje prístrešie skupinám obyvateľstva s veľmi rôznorodým etnickým a kultúrnym pozadím. Toto spolunažívanie rozličných skupín v jednej krajine kladie vysoké nároky na občanov a na riadenie krajiny. Je zjavné, že tieto záležitosti zostávajú vo vašej stálej pozornosti," dodala kráľovná.

Naša krajina prežila dlhotrvajúce obdobia neslobody a útlaku, uviedla počas slávnostného prípitku kráľovná Beatrix. "Slovenský národ však kládol odpor cudzej nadvláde, a to nielen v druhej svetovej vojne, ale aj potom, v časoch studenej vojny. Obdobie, ktoré vošlo do dejín ako Pražská jar, je ešte stále hlboko vryté do našej pamäti, takisto ako meno slovenského štátnika Alexandra Dubčeka, ktoré sa s ním nerozlučne spája," pripomenula kráľovná. Dodala, že Pražská jar bola potlačená násilím a trvalo viac ako 20 rokov, kým sme slobodu opätovne získali prostredníctvom zamatovej revolúcie. Pripomenula, že spôsob, akým sa Československo rozdelilo na dve samostatné republiky, vyvolal všade veľký obdiv.

"Holandsko je nám príkladom aj v tom, ako budovať demokratickú, tolerantnú, prosperujúcu a usporiadanú spoločnosť. A hoci Slovensko urobilo za posledné roky poriadny krok vpred, k úplnej spokojnosti máme ešte ďaleko," uviedol na slávnostnom prípitku prezident Ivan Gašparovič. Pripomenul, že v polovici 17. storočia, po turecko-tatárskych útokoch, trpeli ľudia na západnom Slovensku hladom a strachom. A tak sa v roku 1665 zástupcovia habánskych dvorov na Slovensku rozhodli vyslať svojich bratov do Holandska s prosbou o pomoc. Holanďania ich prijali s porozumením, dodal prezident a pokračoval, že Holandské kráľovstvo nám prináša svoje know-how aj dnes a patrí k naším najvýznamnejším zahraničným investorom. "Pozitívne vnímame aj to, že sa Holandsko pridalo ku krajinám Európskej únie, ktoré otvorili svoj pracovný trh pre Slovensko a ďalšie krajiny. Som presvedčený, že tento krok prispeje k ďalšiemu zbližovaniu našich krajín," dodal I. Gašparovič. V referenciách na súčasné problémy Európskej únie zdôraznil, že "citlivo vnímame, že Európska únia v posledných rokoch zneistela vo svojich cieľoch a priviedla úniu k intenzívnej diskusii o tom, ako ďalej. Európska únia je živý organizmus, ktorý sa neustále vyvíja. Preto jej jednotliví členovia majú suveréne právo na slobodné vyjadrenie názoru a ochranu svojej identity."

sita


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Edit Bauer informovala parlament o kauze Malinovej
<< predchádzajúci článok
Centrom Bejrútu otriasla silná explózia