Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. mája 2016

Hollande: Verdun by sa mal stať hlavným mestom mieru



Francúzsky prezident Francois Hollande a nemecká kancelárka Angela Merkelová sa účastnia spomienkového aktu vypúšťania bielych balónov pri príležitosti 100. výročia bitky pri Verdune 29. mája 2016.



Zdieľať
Francúzsky prezident Francois Hollande a nemecká kancelárka Angela Merkelová sa účastnia spomienkového aktu vypúšťania bielych balónov pri príležitosti 100. výročia bitky pri Verdune 29. mája 2016. Foto: TASR/AP
Verdun 29. mája (TASR) - Francúzsky prezident Francois Hollande a nemecká kancelárka Angela Merkelová dnes účasťou na sérii podujatí vo francúzskom Verdune a okolí vzdávajú hold pamiatke 300.000 obetí jednej z najstrašnejších bitiek v dejinách prvej svetovej vojny.


Ako na svojej webovej stránke informoval denník le Parisien, pietne podujatia sa začali dopoludnia na nemeckom vojenskom cintoríne v obci Consenvoye, vzdialenej asi 20 kilometrov od Verdunu. Potom sa obaja štátnici presunuli do Verdunu, kde v miestnej radnici predniesli svoje prejavy.

Merkelová v ňom uviedla, že spomienky na Verdun si treba zachovať a chrániť ich.

Merkelová sa dnes stala prvým nemeckým štátnikom, ktorého prijali priamo vo Verdune - uviedla, že pre ňu osobne i pre nemecký národ je to veľká česť.

Hollande v príhovore vyhlásil, že "vo Verdune si históriu pripomíname bez prestania". Uviedol, že Verdun by sa mal stať "hlavným mestom mieru". V tejto súvislosti sa Merkelovej poďakoval za De Gaullovu a Adeneurovu cenu, ktorá bola mestu udelená. "To vďaka vám je Verdun vyznamenaný, nie za svoju minulosť plnú utrpenia, ale za svoje posolstvo nádeje," zdôraznil.

Merkelová sa už v sobotu, vo svojom pravidelnom rozhlasovom príhovore, vyjadrila, že podujatie vo Verdune je dôkazom kvality nemecko-francúzskych vzťahov a označila ich za jeden z výdobytkov európskej jednoty.

"Vo svete globálnych výziev je dôležité rozvíjať naďalej takúto Európu," zdôraznila a vyjadrila nádej, že britskí voliči v júnovom referende odmietnu návrh na vystúpenie svojej krajiny z EÚ.

V podobnom duchu hovoril v rozhovore pre rozhlasovú stanicu France Culture radio aj jej francúzsky hostiteľ. Francois Hollande vyhlásil, že v situácii, keď rastie podpora krajne pravicových strán a európske krajiny sa sporia o to, ako riešiť problém s utečencami a migrantmi, chce pracovať s Merkelovou na tom, aby sa Európa vrátila k svojim ideálom.

Po spoločnom pracovnom obede obaja štátnici navštívia zrekonštruovaný pamätník a múzeum verdunskej bitky. Múzeum bolo po rekonštrukcii otvorené vo februári. Z jeho strechy majú návštevníci výhľad priamo na bojové pole.

Hlavným bodom programu bude popoludní návšteva vojenského cintorína a kostnice v Douaumonte, ktorá je pamätníkom venovaným 130.000 neidentifikovaným francúzskym a nemeckým vojakom.

Bitka pri Verdune trvala desať mesiacov, od februára do decembra 1916. Prišlo v nej o život 163.000 francúzskych a 143.000 nemeckých vojakov a zranenia utrpeli ďalšie stovky tisíc. V lesoch naokolo sú ešte stále stovky kusov nevybuchnutej munície.

Stého výročia bitky sa nedožil žiaden z jej priamych účastníkov - dnešný slávnostný akt je zameraný na vzdelávanie mládeže: prišlo naň okolo 4000 francúzskych a nemeckých detí a tínedžerov.

Prakticky všetky francúzske televízie dnes odvysielali zábery zo septembra roku 1984, keď sa vtedajšie hlavy Francúzska a Nemecka, Francois Mitterrand a Helmut Kohl pri spomienkovom akte pri pamätníku v Douaumonte počas francúzskej hymny držali za ruky - na znak zmierenia a priateľstva oboch krajín.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Odstránené kliešte je možné dať vyšetriť na nebezpečné ochorenia
<< predchádzajúci článok
Stratégia nízkych úrokových sadzieb neoživila investície v Európe