Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. mája 2012

Homosexuáli chcú tresty za nenávistné prejavy na ich adresu



Na zavedenie trestnoprávneho postihu nenávistných prejavov voči LGBT komunite (lesby, gejovia, bisexuálni a transrodoví ľudia), ktorý existuje už v 23 európskych štátoch vyzývajú slovenské ...



Zdieľať
homosexualita BRATISLAVA 17. mája (WEBNOVINY) - Na zavedenie trestnoprávneho postihu nenávistných prejavov voči LGBT komunite (lesby, gejovia, bisexuálni a transrodoví ľudia), ktorý existuje už v 23 európskych štátoch vyzývajú slovenské organizácie LGBT.


V spoločnom vyhlásení k Medzinárodnému dňu boja proti homofóbii a transfóbii, ktorý si vo štvrtok pripomíname, zdôrazňujú, že tento deň využívajú vrcholoví politici a političky vyspelých krajín na vyjadrenie svojich sympatií k LGBT ľuďom, na odsúdenie všetkých foriem homofóbie a transfóbie a neraz aj na ohlásenie nových iniciatív pri presadzovaní ich ľudských práv. Slovensko je však podľa LGBT organizácií tradične výnimkou.


Hnev LGBT naštartovali názory poslanca Kuffu

"Necelý týždeň pred 22. výročím schválenia vyňatia homosexuality Valným zhromaždením Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) z Medzinárodnej klasifikácie chorôb zaznel v pléne slovenského parlamentu výrok poslanca Štefana Kuffu ´WHO kedysi homosexualitu zaradila medzi duševné choroby. Nechať chorých ľudí behať po uliciach a nechať ich bez pomoci je veľmi vážna chyba. Týmto ľuďom sa treba venovať, máme psychiatrov, liečebne. Je to skupina ľudí, ktorým sa treba špeciálne venovať´," zdôrazňujú organizácie LGBT - Iniciatíva Inakosť, Dúhový PRIDE Bratislava 2012, QLF, TransFúzia a Museion.

Organizácie LGBT v súvislosti s výrokmi poslanca NR SR za OĽaNO pripomínajú, že "WHO apeluje na všetky medzinárodné zdravotnícke organizácie a ich individuálnych členov, aby urgentne apelovali na zmenu legislatívy ich krajín, ktorá penalizuje homosexualitu medzi dvoma dospelými osobami. Navyše WHO volá po znížení stigmatizácie homosexuálov akokoľvek a kdekoľvek sa tak deje".

Tvrdia, že "výroky verejného činiteľa Kuffu sú presne tým typom výrokov, ktoré majú vrcholní predstavitelia štátu verejne odsúdiť a dištancovať sa od nich". A to nielen preto, že ich k tomu pravidelne vyzývajú európske a svetové inštitúcie, ale najmä z "úcty k vlastným občanom, občiankam, voličom a voličkám".


Trestnoprávny postih za nenávistne prejavy

Podľa slovenských LGBT organizácií generálny tajomník Rady Európy Thorbjorn Jagland pred pár dňami pripomenul, že Európa nesmie ustupovať v právach LGBT osôb a "diskriminácia a predsudky voči lesbám, gejom, bisexuálom a transrodovým ľuďom nemôžu ostať bez reakcie". Vyzývajú preto slovenských politikov, aby tak urobili, najmä predsedu Národnej rady SR Pavla Pašku. Z toho dôvodu vyzývajú na zavedenie trestnoprávneho postihu nenávistných prejavov voči LGBT komunite.

V ten istý deň (11. mája, pozn. redakcie) ako odzneli výroky poslanca Kuffu, chorvátsky sociálnodemokratický premiér Zoran Milanovič oznámil, že jeho vláda pripraví zákon, ktorým dá párom rovnakého pohlavia obdobné práva ako heterosexuálnym párom, upozorňujú LGBT organizácie. "Ak sa tak stane, Slovensko zostane posledným nástupníckym štátom Rakúsko-Uhorska (Rakúsko, Česko, Maďarsko a Slovinsko tak už urobili), ktorý neposkytuje párom rovnakého pohlavia ani len najzákladnejšie právne uznanie," dodáva sa v spoločnom vyhlásení organizácií Iniciatíva Inakosť, Dúhový PRIDE Bratislava 2012, QLF, TransFúzia a Museion.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Desiatky demonštrantov zostávajú v centre Moskvy
<< predchádzajúci článok
Slováci zaplatia do eurovalu tento rok 260 miliónov eur