11. februára 2006

Hrbatý prehral s Massúom, Čile vedie už 2:0

Po piatkových dvojhrách súboja 1. kola svetovej skupiny Davisovho pohára prehrávajú slovenskí tenisti v čilskej Rancague s domácim tímom 0:2. Po Michalovi Mertiňákovi, ktorý podľahol Fernandovi ...

RANCAGUA 10. februára (WN/SITA) - Po piatkových dvojhrách súboja 1. kola svetovej skupiny Davisovho pohára prehrávajú slovenskí tenisti v čilskej Rancague s domácim tímom 0:2. Po Michalovi Mertiňákovi, ktorý podľahol Fernandovi Gonzálezovi 6:7 (5), 6:7 (3), 3:6, prehral svoju úvodnú dvojhru aj Dominik Hrbatý. Slovenská jednotka po takmer štyroch hodinách antukového boja nestačila na domácu dvojku Nicolasa Massúa 7:6 (5), 3:6, 1:6, 6:7 (4). Hrbatý mal najmä vo štvrtom sete niekoľko možností na zvrat, ale v rozhodujúcich momentoch jeho súper lepšie podával a mal aj viac šťastia pri tesných outoch z rakety Slováka.

Stretnutie Čile - Slovensko pokračuje v sobotu od 23.00 h SEČ štvorhrou, v ktorej by sa na základe žrebu mali predstaviť rovnakí aktéri, ako v piatkových dvojhrách. Na čilskej strane olympijskí šampióni z Atén 2004 González s Massúom a na slovenskej finalisti Davisovho pohára z minulého roka Hrbatý s Mertiňákom. Ak Čiľania uspejú aj v sobotňajšej štvorhre, postúpia do štvrťfinále. Zverenci zastupujúceho slovenského kapitána Tibora Tótha potrebujú na eventuálny postup vyhrať štvorhru aj obe nedeľňajšie dvojhry.

Čile - Slovensko 2:0 po piatkových dvojhrách

Fernando González - Michal Mertiňák 7:6 (5), 7:6 (3), 6:3 za 149 minút
Mertiňák (173. v ATP Entry) predviedol pred zaplnenou arénou Medialuna (12 000 ľudí) v úlohe takmer outsidera proti vysokofavorizovanému súperovi výborný výkon. Za celý zápas len dvakrát stratil svoj servis, zahral 11 es a mal 70% úspešnosť I. podania, napriek tomu neuhral ani set. Považskobystrický rodák okrem iného doplatil na nevyužité brejkbaly, keď zo siedmich možností využil na zisk súperovho podania len jednu.
V úvodnom sete 26-ročný Slovák zobral o rok staršiemu Čiľanovi podanie v piatom geme, ale vzápätí stratil svoje a bolo 3:3. Set dospel do tajbrejku, ktorý Čiľan vyhral tesne 7:5. Ani v druhom sete sa obraz veľmi nezmenil. Obaja hráči si vyhrávali svoje podania, pričom Slovák bol vždy o krok vpredu. Za stavu 6:5 mal Mertiňák pri podaní Gonzáleza 2 setbaly, ale nevyužil ich. V tajbrejku už skúsený Čiľan opäť dominoval, tentoraz v pomere 7:3. V do tretice vyrovnanom treťom sete Mertiňák stratil svoje podanie za stavu 3:4, keď po jednej zo skvelých výmen poslal loptičku tesne mimo dvorca. González už potom zápas dopodával do víťazného konca, keď premenil úspešným volejom na sieti hneď prvý mečbal. Mertiňák prehral v Davisovom pohári dvojhru po štvrtý raz (bilancia 4:4), ale výkonom nesklamal.

Nicolas Massú - Dominik Hrbatý 6:7 (5), 6:3, 6:1, 6:4 za 239 minút
V kvalitnom stretnutí plnom dlhých výmen brejkol Hrbatý (19. v ATP Entry) prvýkrát svojho čilského súpera v piatom geme I. setu, ale Massúovi sa vzápätí vydaril rebrejk na 3:3. Slovák bol na pomalej antuke spočiatku útočnejší, ale Čiľan sa dobre bránil a set doviedol do tajbrejku. V ňom viedol Massú (55.) už 4:1, napriek tomu si prvé dejstvo pripísal na konto Hrbatý, keď tajbrejk vyhral tesne 7:5. V druhom sete Hrbatý nezachytil úvod. Massú začal hrať agresívnejšie a zlepšil aj servis. Výsledkom bolo rýchle vedenie 4:0. Potom 28-ročný Slovák, ktorý nastúpil na zápas s bolesťami v pravom ramene, zabojoval a znížil na 3:4. V dôležitom ôsmom geme však Massú podržal svoj servis a keď vzápätí súpera tretíkrát v tomto sete brejkol, získal ho v pomere 6:3. Tretí set bol často prerušovaný rôznymi ošetreniami, čo viac zahralo do karát Čiľanovi. Slovenský tenista si nechal masírovať rameno, pôsobil unaveným dojmom a nedoťahoval do konca dobre rozohraté výmeny. Body pribúdali na stranu Massúa, ktorý stabilne dobre podával. Od stavu 1:1 slovenský hráč nezískal už ani gem a domáci tenista za búrlivých ovácií publika vyhral set hladko 6:1. Vo štvrtom sete sa Hrbatý pokúsil o zvrat. Po treťom brejku sa ujal vedenia 4:2, ale vlastnými chybami náskok rýchlo stratil. Za stavu 6:5 slovenský tenista Massúa pri jeho servise pritlačil. Dostal sa k setbalu, ale potom zahral tesný out, Massú sa vyhrabal zo šlamastiky a prepracoval k tajbrejku. Aj v ňom bol bratislavský rodák útočnejší, ale v rozhodujúcich okamihoch hral loptičky tesne za vymedzené časti dvorca. Massú za stavu 3:4 najprv zlikvidoval minibrejk slovenského súpera a neskôr 13. esom premenil prvý mečbal. Vzájomnú bilanciu s Hrbatým si 26-ročný Juhoameričan vyrovnal na 2:2. V Davisovom pohári si naďalej zachoval domácu neporazenosť. Slovenský tenista vo svojom 33. singlovom zápase v DP prehral iba po desiaty raz.

Mertiňák prehral s Gonzálezom, Čile vedie 1:0