24hod.sk    Šport    Tenis

05. decembra 2005

Hrbatý zrušil Ljubičiča

Už--už sa zdalo, že finále Davisovho pohára ovládnu Chorváti, ale nestalo sa.

Postaral sa o to slovenský tenista Dominik Hrbatý, keď vo včerajšej tretej dvojhre zrušil chorvátsku jednotku Ivana Ljubičiča 4:6, 6:3, 6:4, 3:6, 6:4. Po troch hodinách a 20 minútach Sibamac aréna Národného tenisového centra burácala a bolo jasné, že o všetkom sa rozhodne          v poslednom piatom zápase. Po štyroch dueloch bol stav vyrovnaný 2:2, keďže v sobotňajšej štvorhre podľahla naša dvojica Hrbatý, Mertiňák chorvátskemu páru Ljubičič, Ančič. V záverečnom súboji na ostrie noža nastúpil Michal Mertiňák proti Mariovi Ančičovi.

Hrbatý zdvihol zástavu

„Domino, Domino“, práve tento pokrik znel absolútne zaslúžene v bratislavskom Národnom tenisovom centre. Dôvodom bol skvelý výkon Dominika Hrbatého, ktorý
v tretej dvojhre finálového zápasu Davisovho pohára zdolal chorvátsku jednotku Ivana Ljubičiča. Po troch hodinách a 15 minútach vyrovnal slovenský tenista v päťsetovej dráme 4:6, 6:3, 6:4, 3:6, 6:4 celkový stav na 2:2. O všetkom musela rozhodnúť záverečná dvojhra. Michal Mertiňák nastúpil proti Mariovi Ančičovi (zápas sa skončil po uzávierke tohto vydania).
Po sobotňajšej štvorhre boli na koni Chorváti, ale Dominik Hrbatý opäť zdvihol slovenskú zástavu. Zápas sa pre našu jednotku nezačal dobre. Už v tretej hre prelomil Ljubičič jej servis a prvý set ukončil siedmym esom. Nezachytil však úvod toho druhého a odrazu bolo 3:0. Chorvátsky tenista mal šancu chytiť sa za stavu 1:3 z jeho pohľadu. Hrbatý situáciu zvládol, odvrátil oba súperove brejkbaly a esom zvýšil na 4:1. Druhý set už z rúk nepustil a v nastúpenom tempe  pokračoval aj v treťom. Chorváta dokonca brejkol dvakrát, no jeden svoj servis stratil aj on. Na víťazstvo 6:4 to napokon stačilo. Zdalo sa, že slovenský tenista by mohol
o víťazstve rozhodnúť už vo štvrtom sete, ale nestalo sa. Za stavu 3:4 nezvládol svoje podanie. Urobil dve dvojchyby, čo bolo vodou na Ljubičičov mlyn. Ten svoj brejk potvrdil opäť esovým podaním a bolo vyrovnané. Taktická hra z oboch strán nedávala veľmi šancu súperovi a ani jeden z hráčov si nevypracoval v piatom sete brejkbal. Rozhodnutie prišlo v desiatej hre pri servise chorvátskej jednotky. Dominik Hrbatý využil síce až svoj tretí mečbal, no po víťazstve 6:4 získal dôležitý vyrovnávajúci bod.
Lucia Petrincová

Fakty z finále

Piatok
Karol Kučera - Ivan Ljubičič 3:6, 4:6, 3:6
(1 hodina a 59 minút), Dominik Hrbatý - Mario Ančič 7:6(4), 6:3, 6:7(4), 6:4 (3 hodiny a 13 minút).
Sobota
Dominik Hrbatý, Michal Mertiňák - Ivan Ljubičič, Mario Ančič 6:7(5), 3:6, 6:7(5) (2 hodiny a 46 minút).
Nedeľa
Dominik Hrbatý - Ivan Ljubičič 4:6, 6:3, 6:4, 3:6, 6:4 (3 hodiny a 20 minút).

Naposledy pred tromi rokmi

Bratislavské finále Davisovho pohára sa zapíše do histórie.
A nielen tým, že v ňom obe krajiny Slovensko aj Chorvátsko absolvovali svoj debut. Po troch rokoch musela o víťazovi
a držiteľovi šalátovej misy rozhodnúť až posledná možnosť - piaty zápas. Za uplynulých desať rokov sa tak stalo iba trikrát. Dobré spomienky má na štvrtý singlový zápas hlavne ruský tím. Družstvo kapitána Šamila Tarpiščeva hralo v roku 2002
v parížskej hale Bercy proti domácim Francúzom. Po štyroch zápasoch bol stav vyrovnaný 2:2 a na rozhodujúcu dvojhru mal nastúpiť v ruskom tíme Jevgenij Kafeľnikov. Skúsený tenista sa však na to necítil a napokon proti Paul-Henrimu Mathieuovi hral debutant Michail Južnyj. V dôležitom súboji prehrával už 0:2 na sety, ale nevzdal sa a neskutočne vyhral 3:2. Rusi získali prvú šalátovú misu v histórii. Niečo podobné by privítali aj tenisoví priaznivci na Slovensku.
(lup)

Keby sa dalo, hrám dva zápasy

Rozhovor s tenistom Dominikom Hrbatým

Jeden zo zahraničných novinárov poznamenal, že ste nehrali na sto, ale na 150 percent. Nakoľko ste ocenili svoj výkon?
- Bol na sto, viac sa nedá. (Smiech.) Určite to nebol môj najlepší, ale rozhodne mentálne jeden z najťažších zápasov. Dúfam, že vyhráme (tieto slová odzneli za stavu 2:2) a budem môcť povedať, že to bol aj najkrajší súboj.
Po sobotňajšej štvorhre ste povedali, že na Ljubičičovi bude spočívať väčší tlak. Čo bolo kľúčové, že ste vyhrali
v piatich setoch?
- Dve slová: Davis Cup. Dnes som sa cítil uvoľnene a  fantasticky na kurte. Vedel som, že nič mi nemôže pokaziť hru. Neviem, čím to je, že
v Davisovom pohári vždy hrám tak dobre.
S čím ste išli na dvorec za stavu 5:4 v piatom sete, keď Ljubičič podával na zotrvanie v zápase?
- Povedal som si, že určite bude pod tlakom, treba zabojovať. Myslím si, že to vyšlo do bodky. Veril som si, dostával som sa do výmien a tretí mečbal som využil.
Ktorý moment považujete za najdôležitejší v tomto stretnutí?
- Určite mečbal. (Zase
smiech.) V druhom sete som urobil rýchly brejk, tam sa to rozhodlo a potom v piatom, keď som využil šancu, ktorú som dostal.
Zdalo sa, že súper bol ku koncu už unavený. Boli ste na tom kondične lepšie než on?
- Veľmi som si veril v piatom dejstve, vedel som, že on prehral v piatich setoch
s Nadalom i s Berdychom. Povedal som dopredu, že keby sa dalo, odohral by som v tento deň aj dva zápasy.
V hale vládla fantastická atmosféra, ktorá bola dokonca priamo futbalová. Po stretnutí ste sa chytili za srdce. Komu patrilo toto gesto?
- Slovenskému národu. Chcel som sa poďakovať, že mi veria.
Najprv ste vyhodili do hľadiska tričko, potom štyri rakety. Jedna letela dokonca chorvátskym divákom. Ostali vám ešte nejaké?
- Tu už nie. Ale doma ich mám asi šesťdesiat.
Pred finále ste zháňali kazetu z Ljubičičových súbojov zo šanghajského Masters Cupu. Zohnali ste ju?
- Zohnal, no ani raz som si ju nepozrel, nemal som čas. Kučera s Milošom ju však analyzovali a poradili mi.
Klára Urbánová

Bolo mi tak zle, že som vracal

Rozhovor s chorvátskym tenistom Ivanom Ljubičičom

Najprv prišla správa, že nemôžete prísť na tlačovú besedu, lebo vám je zle. Čo vám bolo?
- Ráno som sa zobudil so zablokovaným krčným stavcom. Prežíval som najťažšiu situáciu vo svojej kariére. Necítil som sa dobre, celý tím ma dával dopoludnia dokopy, napokon som sa o 12.55 musel rozhodnúť, či nastúpim. Rozhodol som sa, že áno, no bolo mi celý čas zle. Po druhom sete som išiel na toaletu, vracal som.
Doteraz ste vyhrali päťkrát nad Dominikom, vždy v troch setoch. On povedal, že preto, lebo ste nehrali s ním na Slovensku a v Davisovom pohári.  Naozaj to bol ten najväčší rozdiel?
- Dominikova úvaha o mojej neporaziteľnosti nie je správna. No ak potrebuje Davis Cup, aby ma porazil, musí si na ďalšiu príležitosť dlho počkať.
Niekoľkokrát sa vám nepáčili verdikty čiarových rozhodcov. Cítili ste sa ukrivdený?
- Po prvom dni ste sa ma na to nespýtali, takže zrejme si sami myslíte, že sa vyskytli sporné momenty. Je to však domáce ihrisko a hrá sa finále Davisovho pohára.
Kedy ste cítili, že môžete mať v zápase problémy?
- Bezprostredne potom, ako som sa zobudil. Moja príprava na zápas bola ovplyvnená zablokovaným krkom. Bez ohľadu na to som si vedomý, že Dominik odohral veľmi dobré stretnutie a bolo by ťažké proti nemu vyhrať, aj keby som bol celkom fit.
Aké boli vaše emócie počas zápasu?
- Neprežíval som ho tak ako inokedy, celý čas som zápasil s bolesťami a s búriacim sa žalúdkom pre množstvo liekov, ktoré som musel pojesť, aby som mohol nastúpiť.
Po prehre s Nalbandianom  na Masters Cupe ste povedali, že na tento zápas musíte rýchlo zabudnúť. Ako sa budete cítiť, keď Ančič prehrá?
- Moja sezóna sa končí. Bola fantastická, skončil som v TOP Ten. Myslím, že Ančič vyhrá, a keby nie, potom sme si víťazstvo nezaslúžili, lebo som nevyhral najdôležitejší zápas roka.

Chorvátom stačili tri sety

Deblový bod si na konto pripísali Chorváti, ktorých neprekvapila  ani zmena v slovenskej nominácii. Miloš Mečíř zaradil podľa očakávania k Michalovi Mertiňákovi našu jednotku Dominika Hrbatého. V chorvátskych farbách nastúpila na žrebe avizovaná dvojica Ivan Ljubičič, Mario Ančič a za dve hodiny a 48 minút si poradila so slovenským párom v troch setoch 7:6(5), 6:3, 7:6(5).
Slováci začali vo veľkom štýle a už v prvom geme pri Ančičovom podaní mali jeden brejkbal. Nevyužili ho, no v siedmej hre prelomili servis Ljubičiča. Na veľkú škodu ho však nedokázali potvrdiť, rovnako ako ďalší pri Ančičovom podaní. Set napokon vyvrcholil až tajbrejkom, v ktorom mala naša dvojica v úvode  prevahu. Zlom nastal za stavu 5:4, keď Chorváti získali oba Mertiňákove servisy a za 62 minút vyhrali napokon 7:5. Prehratý tajbrejk zobral našim hráčom istotu z rakiet a chyby začal robiť hlavne Dominik Hrbatý. V druhom sete stratil dve svoje podania a za 35 minút ho prehrali slovenskí tenisti hladko 3:6. Ljubičič
s Ančičom získali rozhodujúcu šiestu hru práve  pri podaní našej jednotky. V chorvátskej dvojici dominoval suverénny Ljubičič, ktorý dokázal „spraviť“ eso  kedykoľvek aj z druhého servisu a hlavne
v správnej chvíli. Vyrovnaný zápas, i keď to bolo 2:0 pre našich súperov, pokračoval aj v treťom sete. Viac šancí na brejk mali slovenskí tenisti hlavne pri servise Ančiča a už v treťom geme si vypracovali brejkbal. Ten však opäť trestuhodne zahodili, rovnako ako ďalšie v siedmej hre. Diváci boli svedkami neskutočných výmen a na sieti to vyzeralo ako na bojisku. Naťahovačka pokračovala až do tajbrejku  a v hľadisku pribúdali aj emócie. Nielen u „horkokrvných“ Balkáncov, ale i v radoch slovenských priaznivcov. V perfektnej atmosfére napokon potvrdili Chorváti svoju dominanciu. Opäť zaúradovali delové podania Ljubičiča, ku ktorému sa pridal aj Ančič a po druhom dni bola na koni Hrvatska.

Výsledok zo soboty
Dominik Hrbatý, Michal Mertiňák - Ivan Ljubičič, Mario Ančič 6:7(5), 3:6, 6:7(5) za 2 hodiny a 48 minút.

Hlasy aktérov štvorhry

Ivan Ljubičič (na otázku, či cesta k víťazstvu viedla cez Hrbatého alebo Mertiňáka):
- Štvorhra je tímová súťaž a my máme veľmi dobrý tím, všetky sme vyhrali tohto roku v troch setoch, dokonca aj nad bratmi Bryanovcami. Domino dnes veľmi dobre servoval, ak returnoval, robil však chyby pri volejoch, ktoré vyzerali ľahko. Mertiňák podal veľmi dobrý výkon.
Mário Ančič (či hrajú lepšie double alebo single): - Hoci sa každý koncentrujeme na single, sme veľmi dobrý tím. Máme dôveru jeden v druhého a zároveň máme za sebou fantastický kolektív, preto hráme skvelo.
Dominik Hrbatý (ako prežíva, že sa mu nepodarilo získať dôležitý druhý bod): - K prehre patrí sklamanie, no už som nastupoval v Davis Cupe za stavu 1:2, v Brazílii proti Kuertenovi, doma proti Nemcovi Haasovi a vyhral som. Šanca je, som predsa viac singlistom, než deblistom.
Michal Mertiňák (či by si trúfal na Ančiča za stavu 2:2): - Trúfal. Už som hral s takými hráčmi. Nevidím žiaden problém.

Od SuperStar po hokej

V sobotu bolo hľadisko bratislavského NTC zaplnené viac než v prvý hrací deň. A jedným dychom treba dodať, že sily boli vyrovnané. V čestných lóžach sme okrem politikov videli aj viacero známych osobností. Nechýbal medzi nimi ani nie veľmi obľúbený porotca zo SuperStar Pavol Habera, hokejová legenda Peter Šťastný a tenisovú bitku sledoval aj Pavol Hammel. Chorvátski diváci svojich miláčikov neúnavne povzbudzovali a verili im jednoznačne aj pred zápasom. V nákupnom centre neďaleko NTC sme stretli skupinku
v tričkách so šachovnicou, ktorí nás úplnou náhodou oslovili s otázkou, ako sa skončí štvorhra. „Ljubo a Mario  çe pobediti, biçe 2:1 za nás,“ povedal nám starší pán v dobrej nálade. Presviedčali sme ho o opaku, ba dokonca sme sa stavili. Ešte šťastie, že sme ho po skončení zápasu nestretli. Chorváti si po zápase zaspievali niekoľko svojich chorálov a spokojne odišli. V sobotu sa lúčili s tým, že v nedeľu si prídu po tretí bod.
(lup)

Kodeš je v mysli stále na kurte

Wimbledonský víťaz Jan Kodeš bol po prvom sete sobotňajšej štvorhry nadšený Michalom Mertiňákom. „Po 4:4 nepokazil jedinú loptičku, až v závere setu,“ poznamenal a zároveň upozornil, že to predvídal. Niekto by mohol namietať, že ľahšie je byť múdrym v hľadisku, ale dá sa to aj tak sformulovať, že profesionál sa nikdy nezaprie. „Stále prežívam zápasy a pri každej loptičke premýšľam nad tým, čo by som urobil ja a čo urobil ten, ktorý je na kurte. Nie som divák, ktorý len tlieska. Držím palce Slovákom, no dokážem predpovedať, čo je reálne, aký bude vývoj. Mertiňák hral na začiatku fantasticky, až nad svoje pomery a povedal som si, že to nemôže vydržať, on niečo pokazí. A potom to aj prišlo: v tajbrejku  naozaj nezvládol dve loptičky. No nielen on, všetci kazili. V športe je totiž najdôležitejšia práve koncentrácia, zahrať dobrú loptu v kľúčových momentoch. Dnes je veľa dobrých hráčov, no keď príde na lámanie chleba, práve tam sa prejaví sebavedomie. Dávať esá za stavu 1:1 môže každý, ale keď ide o setbal či mečbal, tam ho dokážu vyčariť len tí najlepší.“ (uk)