Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

13. októbra 2005

Hrozí vám rakovina prostaty?



Rakovina prostaty je tretím najčastejším onkologickým ochorením u mužskej populácie.



Zdieľať
Ročne je na Slovensku diagnostikovaných viac ako tisíc nových prípadov. Každý druhý päťdesiatnik už mal alebo má problémy s prostatou. Dosiahnutie tejto vekovej hranice by preto malo byť pre muža impulzom k návšteve urológa. „Muži by si mali brať príklad zo svojich manželiek a priateliek, ktoré už dávno pochopili význam preventívnych prehliadok. Ochorenia prostaty sú totiž časté a niekedy také závažné, že ich nemožno podceňovať. Na druhej strane, ak sa včas podchytia, možno ich veľmi efektívne liečiť,“ prízvukuje profesor MUDr. Ján Breza, prorektor Slovenskej zdravotníckej univerzity a prednosta Urologickej kliniky FNsP akad. L. Dérera v Bratislave.

bAk sa u muža objavia problémy s močením a ako príčina je diagnostikovaná rakovina, býva už pre neho obvykle neskoro. Pokiaľ sa ochorenie vyskytlo už predtým u niekoho z rodiny, posúva sa jeho aktívne hľadanie do obdobia po štyridsiatom roku života.
Okrem rakoviny prostaty ohrozujú mužov aj benígne - nerakovinové ochorenia a zápaly prostaty, tzv. prostatitída. Profesor Breza vysvetľuje: „Zápaly postihujú väčšinou mladších mužov a majú obvykle búrlivú symptomatológiu. Prejavujú sa nepríjemným nutkaním na močenie, pálením, rezaním, krvou a bolesťou v podbrušku, na hrádzi, v oblasti krížov... Prostatitída síce život muža priamo neohrozuje, ale výrazne mení jeho kvalitu.“ bbbbbbbbb

Rakovina sa dá vyliečiť
Liečba rakoviny prostaty závisí od štádia ochorenia. Ak je lokalizované na ňu, tak sa prostata vyberie chirurgicky spolu s púzdrom, s lymfatickými uzlinami a so semennými mechúrikmi. Tento zásah dokáže pacienta vyliečiť z rakoviny do tej miery, že už nepotrebuje žiadnu ďalšiu liečbu.
Druhou metódou, ktorá sa používa, je ožarovanie, čiže radioterapia. Obe metódy však môžu zásadným spôsobom ovplyvniť sexuálny život muža. „Jedna aj druhá metóda môžu viesť k poruchám erekcie. Ale nemyslím si, že je správne dávať na jednu stranu váh potenciu a na druhú život. Ide o ochorenie, ktoré pacienta bezprostredne ohrozuje na živote, a tak by sme k nemu mali aj pristupovať. Medzi ďalšie onkologické ochorenia prostaty patrí lokálna pokročilá rakovina a roztrúsená rakovina s metastázami, ktoré sa liečia pomocou hormonálnej manipulácie. Tá spočíva v zablokovaní tvorby testosterónu alebo v bránení účinku dihydrotestosterónu na samotnú bunku prostaty. Je to efektívna liečba, ktorá však prináša nežiaduce účinky. Nedostatok testosterónu vedie v niektorých prípadoch k osteoporóze, má na svedomí patologické fraktúry, mení systém krvotvorby, pacient stráca libido, je nervózny, zábudlivý,“ opisuje negatíva hormonálnej manipulácie MUDr. Ján Breza.

Po 70 takmer každý muž
Prevláda názor, že keby sa po sedemdesiatom roku života nechali vyšetriť všetci muži, bola by až 90-percentná šanca, že by sa u nich našlo benígne ochorenie prostaty. Profesor Breza uvádza benígnu hyperpláziu prostaty (nerakovinový nádor) ako najrozšírenejšiu formu ochorenia u mužov po šesťdesiatke, ktoré výrazne ovplyvňuje ich život. „Veľmi výrazne mení kvalitu života postihnutých mužov. Má typické príznaky, ktoré sa dajú zaradiť do dvoch skupín. Tie prvé súvisia s poruchou vyprázdňovania: pacient močí ťažko, prúd je slabý, musí tlačiť a hoci má preplnený mechúr, nedokáže sa vymočiť. Vtedy nastupuje urologická liečba, ktorá spočíva v katetrizácií, ktorá mu pomáha vypustiť moč. Druhou, rovnako vážnou, je porucha skladovania. Jej príznakom je časté nutkanie na močenie cez deň a hlavne v noci. Všetci pacienti to vnímajú ako najviac obťažujúci príznak, nie len pre nich, ale aj pre celú rodinu. Príčinou týchto ťažkostí je benígny rast prostatického tkaniva, ktorý sa dá dobre diagnostikovať a následne liečiť. Pacient vyplní dotazník, absolvuje vyšetrenie cez konečník, počas ktorého urológ zistí veľkosť, ohraničenie, konzistenciu a citlivosť prostaty. Nasleduje prietokometria, t.j. vymočenie do lievika s pripojeným elektronickým prístrojom na meranie kvality močenia, kapacity močového mechúra a zostatok moču. Ďalšími vyšetreniami sú ultrazvuk a test PSA. Prostatický špecifický antigén (PSA) produkuje tkanivo prostaty a na základe jeho koncentrácie v krvi možno zistiť, či ide o benígny alebo malígny nádor.
Liečba benígneho ochorenia závisí od ťažkostí. Pokiaľ sú minimálne, pacient je sledovaný. Ak sú príznaky stredne ťažké a ťažké, nastupuje farmakologická liečba alebo chirurgický zásah. Indikáciou pre túto liečbu je zavedený katéter, kameň v močovom mechúri, opakované infekcie a pod. Naše oddelenie malo veľké šťastie. Ako prvé, a dúfajme, že do budúcosti už nie ako jediné, malo minulý týždeň možnosť použiť jednu z minimálne invazívnych metód liečby benígnej prostatickej hyperplázie. PVP (Photodynamic Vaporisatin of the Prostate) je metóda, ktorá spočíva v laserovom odparení tkaniva prostaty bez krvácania. Pacient po takomto zákroku nepotrebuje katéter, komplikácie sú minimálne a už tri dni po zákroku je schopný ísť do práce.“

Hollywoodske sexsymboly trápi prostata
Ochorenie zrelých mužov neobchádza ani hollywoodske hviezdy. Po Robertovi DeNirovi (vľavo), ktorý pre rakovinu prostaty podstúpil nedávno chirurgický zákrok, bojuje s ochorením prostaty aj ďalší americký idol Nick Nolte. Ten, na rozdiel od DeNira, uprednostnil neinvazívnu medikamentóznu liečbu prostaty.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zdravie zo sopky
<< predchádzajúci článok
Miliónové vklady