Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

13. októbra 2006

Huncút s nosom od medu - Medvedík Pú



Najslávnejší z rozprávkových medvedíkov - Medvedík Pú (Winnie The Pooh) oslávi v sobotu 14. októbra osemdesiate narodeniny. Pozná ho teda už niekoľko generácií detí a stále má veľa ...



Zdieľať

BRATISLAVA 13. októbra (WEBNOVINY) - Najslávnejší z rozprávkových medvedíkov - Medvedík Pú (Winnie The Pooh) oslávi v sobotu 14. októbra osemdesiate narodeniny. Pozná ho teda už niekoľko generácií detí a stále má veľa priaznivcov aj medzi dospelými. Autorom slávnej postavičky svojrázneho medvedíka je britský spisovateľ Alan Alexander Milne. Postavičku po prvý raz verejnosti predstavil v roku 1924 v básnickej zbierke When We Were Very Young. O rok neskôr, presne na Štedrý deň, o ňom vyšla v denníku London Evening News poviedka pod názvom Wrong Sort of Bees. Prvá kniha o dobrodružstvách Medvedíka Pú vyšla vo Veľkej Británii 14. októbra 1926 pod názvom Winnie-the-Pooh (Medvedík Pú). V roku 1927 rozšíril autor sériu o známom mackovi pokračovaniami Now We Are Six (1927) a The House at Pooh Corner (1928). Milne si príbehom podmanil čitateľov a o medvedíkovi napísal ešte niekoľko kníh a básní. Inšpiráciou pre napísanie prvej ale bola jeho manželka Daphne a syn Christopher Robin.

Medvedík Pú bol pôvodne iba plyšovou hračkou, ktorú jedného dňa dostal od spisovateľa jeho syn Christopher Robin k narodeninám. Ostatné zvieratká, ako prasiatko, tiger a oslík boli tiež kedysi iba plyšové hračky, s ktorými sa malý Christopher hrával. Medvedík Pú dostal meno podľa čierneho medveďa Winnipega, ktorý kedysi žil v londýnskej zoologickej záhrade. Tú malý Christopher po prvý raz navštívil v roku 1924.

Vďaka popularite Medvedíka Pú postupne vzniklo aj niekoľko animovaných filmov. Spolu s ďalšími nezbedníkmi - Kryštofíkom Robinom, somárikom Ijáčikom, tigrom, bojazlivým prasiatkom a ostatnými zvieratkami sa tak skamarátili s deťmi z celého sveta.

Odkedy sa z neho stala svetoznáma postavička, Púovi obdivovatelia sa stretávajú v Ashdownskom lese na juhu Anglicka, kde mala práve autorova rodina sídlo. Po medvedíkovi je tam pomenovaný most, z ktorého návštevníci hádžu do vody prútiky a sledujú, ako ďalej plávajú po prúde. Táto tradícia nadväzuje na hru medvedíka, ktorú hrával s Kryštofíkom Robinom. Jedného dňa, keď si prútik niesol v labke, na moste zakopol a prútik mu vyletel z labky. Keďže chcel prútik naspäť a nevedel nad vodným živlom zvíťaziť, zavolal si na pomoc kamarátov z lesa. Na počesť originálneho nápadu sa na Púovom moste každoročne schádzajú súťažiaci na špeciálnych medvedích majstrovstvách. Všetci účastníci hodia do vody prútiky a čakajú, ktorý z nich prejde cieľovou čiarou ako prvý.

Dnes sú všetky plyšové zvieratká, o ktorých spisovateľ písal, uložené v sklenených vitrínach knižnice v New Yorku. Nápad natočiť o mackovi animovaný film sa tiež zrodil v USA. V roku 1930 totiž Milne predal práva na Medvedíka Púa Stephenovi Slesingerovi. Jeho spoločnosť neskôr uzavrela dohodu s Waltom Disneym s tým, že Milne mal za výnosy z predaja postavičky dostávať určitú čiastku. Treba však pamätať na to, že v roku 1930 nemohol autor ani zďaleka tušiť, koľko by na medvedíkovi zarobil dnes.

Pôvodnú kresbu Medvedíka Pú vytvoril Ernest H. Shepard, ktorý ho však celý život nenávidel, pretože ho vytvoril iba pomimo svojej ostatnej práce. Medvedík Pú, pchajúci vždy svoj ňufák do poháru s medom, ale zatienil všetky jeho ostatné diela. V posledných rokoch svojho života nehovoril o kreslenej postavičke inak ako "hlúpom starom medveďovi". Slávny maco sa stal dokonca hlavným hrdinom hitu Kennyho Logginsa Back to Pooh Corner.

Autor postavičky Alan Alexander Milne sa narodil 18. januára 1882 ako najmladší z troch synov Sarah Marie a Johna Vinea Milneovcov. Vyšlo mu sedem románov, štyri zbierky poézie, štyri knihy literatúry faktu, tri rozprávkové knihy, desiatky hier a mnoho ďalších prác. Slávny autor zomrel 31. januára 1956.

SITA,AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Iba dostatok pohybu proti obezite nepomáha
<< predchádzajúci článok
Greenpeace protestovala proti jadrovej elektrárni v Belene