Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. júna 2014

I.Hraško spúšťa petíciu proti privatizácii zásob vody



Na snímke opozičný poslanec Igor Hraško (OĽaNO) drží transparent s nápisom "Potlesk !" počas mimoriadnej schôdze parlamentu



Zdieľať
Na snímke opozičný poslanec Igor Hraško (OĽaNO) drží transparent s nápisom "Potlesk !" počas mimoriadnej schôdze parlamentu Foto: TASR/Martin Baumann
 
Bratislava 17. júna (TASR) – Zabrániť prijatiu novely vodného zákona v parlamente je cieľom petície, ktorú dnes na internete spustil poslanec hnutia OĽaNO Igor Hraško.


Novelu schválila vláda SR 4. júna. Materiál, ktorý inicioval minister životného prostredia Peter Žiga (Smer-SD), smeruje do parlamentu. Ako z neho vyplýva, vláda by mala mať v budúcnosti výhradnú právomoc obmedziť alebo zakázať vývoz strategickej suroviny do zahraničia.

Hraško je presvedčený, že Slovensko by malo presne poznať, koľko má prebytkov tejto životne dôležitej suroviny, kde sa nachádzajú a ako tieto zdroje ovplyvňuje globálne otepľovanie. Vládu vyzýva, aby najprv spracovala v tomto duchu štúdiu.

Ak by sa neskôr rozhodla vývoz vody legislatívne zakotviť, podľa Hraška je nevyhnutné, aby bol podmienený súhlasom obyvateľov. V referende by o tom mali zakaždým rozhodovať obyvatelia obce, v katastrálnom území ktorej sa zdroj vody nachádza, tiež aj obyvatelia, ktorí sú vodou zásobovaní.

"Vláda sa chystá skryte sprivatizovať zásoby pitnej vody a pripraviť o ňu občanov," uviedol dnes na brífingu v Národnej rade SR. Žigovu novelu dokonca označil za vlastizradu a útok proti životom občanov Slovenska. Tiež sa obáva, že nové pravidlá ohrozia zásobovanie obyvateľstva pitnou vodou a spôsobia zdraženie vody.

"Vláda sa rozhodla ísť v príkrom protismere s tým, aké diskusie prebiehajú v Európe," pripojil sa k Hraškovej iniciatíve poslanec OĽaNO Jozef Viskupič. Pripomenul, že Európska komisia len nedávno rozhodla o tom, že voda je ľudské právo a nie tovar v reakcii na úspešnú európsku občiansku iniciatívu, ktorú podporilo viac ako milión Európanov, medzi nimi aj ľudia zo Slovenska.

"Tvrdenia, že sa pripravuje privatizácia a výpredaj pitnej vody do zahraničia, sú obyčajné klamstvo," reagoval na spustenie petície envirorezort. Vo zverejnenej výzve upozornil, že autori petície ľudí úmyselne uvádzajú do omylu a šíria hystériu.

čítajte tiež: Minister P. Žiga potvrdil záujem o vývoz vody zo Slovenska

Aktivisti chcú petíciou zabrániť predaju našej vody


Ministerstvo sa obhajuje


Ministerstvo vymenovalo šesť konkrétnych "nezmyslov", ktoré autori petície podľa neho šíria. Predovšetkým odmieta, že by sa chystala privatizácia vodných zdrojov. "Nič také v zákone nie je," vysvetľuje envirorezort vo výzve s tým, že privatizáciu výslovne zakazuje ústava, podľa ktorej pitné zdroje patria štátu.

Poslanec Hraško tvrdí, že vodný zákon v súčasnom znení neumožňuje vývoz vody do zahraničia. To podľa neho zakotví až novela spornými paragrafmi, ktoré zadefinujú vývoz prostredníctvom cisterien a potrubím. "V súčasnosti je možný nekontrolovaný vývoz vody a novela tomu zabráni," uvádza vo výzve ministerstvo životného prostredia.

Podľa ministerstva životného prostredia sa v žiadnom prípade nechystá výpredaj pitej vody do zahraničia a občania Slovenska o vodu neprídu. Záujem podnikateľov o takéto niečo v súčasnosti neregistruje. Novelu Žiga presadzuje ako preventívnu ochranu do budúcnosti v období klimatickej zmeny.

Envirorezort tiež odmietol, že by sa pripravovalo zdraženie vody. Ceny totiž podľa neho neurčuje tento zákon ale Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Ministerstvo vyvracia, že by mala o vývoze vody rozhodovať úzka skupina úradníkov a vysvetľuje, že podľa nových pravidiel bude každú prípadnú žiadosť transparentne pripomienkovať verejnosť a posudzovať ministerstvo životného prostredia a vláda.

Nezmyslom podľa ministerstva je aj to, že zákon sa pripravoval potichu. Pripomína, že o novele sa diskutuje viac ako rok a bola široko medializovaná.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
TTIP môže zvýšiť HDP Slovenska o 4,22 percent
<< predchádzajúci článok
ŠÚKL analyzoval lieky ilegálne predávané cez internet