Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

06. októbra 2005

Iné pohlavie, iný liek?



Ženy a muži sa od seba líšia svojou fyziognómiou i tým, ako je ich organizmus odolný voči určitým ochoreniam.



Zdieľať
Je známe, že niektoré diagnózy sú skôr doménou žien, iné si za svoju obeť vyberajú výhradne mužov. Dôležitú úlohu pri vzniku ochorenia môže zohrať aj prítomnosť ženských alebo mužských pohlavných hormónov. Tak napríklad ženy častejšie čelia infektom močových ciest, ale k infarktu myokardu „sa dopracovávajú“ oveľa neskôr ako muži. Až do prechodu ich totiž pred ním  chránia pohlavné hormóny. „Osteoporóza je však častejšia u žien ako u mužov. Zapríčiňuje ju predovšetkým skorší nástup menopauzy približne v pätdesiatke. U mužov podobný stav nastáva až okolo sedemdesiatky. Osteoporóza je u žien závažnejšia a má i viac komplikácií. A hoci sú ženy vzornejšími pacientkami, muži sú na tom lepšie. Zriedkavá a ľahšia forma osteoporózy spôsobuje, že aj pri nižšej úrovni spolupráce má liečba mužov neporovnateľne väčší efekt,“ vysvetľuje prof. MUDr. Rastislav Dzúrik, DrSc., z Ústavu preventívnej a klinickej medicíny Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave.

Dlhšie a zdravšie
Priemerná dĺžka života slovenských mužov sa pohybuje tesne pod sedemdesiatimi rokmi, zatiaľ čo u žien sa hranica mortality posunula až na sedemdesiatosem. Najčastejšími príčinami úmrtnosti na Slovensku sú pritom naďalej kardiovaskulárne a onkologické ochorenia a choroby dýchacej a tráviacej sústavy. Na ochorenia tráviaceho traktu zomiera stále dvakrát viac mužov ako žien.
Dá sa povedať, že aj keď sú ženy u lekára častejšie a mohlo by sa zdať, že ich trápi viac chorôb, žijú v porovnaní s mužmi dlhšie. Tí si svoj život zasa vedia lepšie vychutnať. Až 78 % mužov hodnotí svoj zdravotný stav ako dobrý, žien je o 6 % menej. Preventívnu lekársku prehliadku pravidelne absolvuje 78 % žien a 56 % mužov. Dostať muža do ambulancie je však veľakrát ozajstný problém. Ženy sa zasa viac pozorujú a sú prehnane úzkostlivé. A ako vidia celú situáciu lekári? Sú horšími pacientmi muži alebo ženy? Profesor Dzúrik to vidí takto: „Horší pacienti sú jednoznačne muži. Nie sú ochotní obmedzovať svoje zlozvyky, nie sú dosť disciplinovaní v dodržiavaní zásad správnej životosprávy, viac fajčia i pijú.“ Zmena nastáva až u seniorov. Muži tu vedú v prevencii nad svojimi rovesníčkami zhruba o tri percentá.

Ženy sa liečia ináč
Rozdiely v dávkovaní liekov sú dané už rozdielom v hmotnosti mužov a žien a odlišnou schopnosťou organizmu absorbovať alebo vytesniť určité látky. To, čo jednému pomôže, môže druhého vážne ohroziť. U mužov v strednom veku sa napríklad dosť často vyskytuje depresia viazaná na pokles mužského pohlavného hormónu - testosterónu. Pridaním tohto hormónu do liečby možno pozorovať lepšiu vitalitu, zníženie únavy a zvýšenú koncentráciu. Keby sa však takto postupovalo u žien, mohlo by im to uškodiť.

Rakovina v číslach
Mužov najčastejšie trápia nádory na priedušnici, prieduškách a pľúcach (15,9 %), koži (14,7 %), hrubom čreve (14,4 %), prostate (9 % ), v ústach (7 %), ale aj rakovina žalúdka (5,1 %), močového mechúra (4,1 %), obličiek (3,5 %), pankreasu (2,8 %) a hrtana (2,2 %).
U žien dominujú nádory prsníka (17,6 %), kože (16 %), hrubého čreva (11,7 %), tela maternice (6,6 %), krčka maternice (5 %), vaječníka (4,3 %), pľúc (3,2 %).
(Zdroj: UVZ SR)

 

 

 


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mužov trápi paranoja a závislosť, ženy fóbie
<< predchádzajúci článok
Podvody v Tatralandii