Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. mája 2016

Iniciatíva Nikdy neunesie žiada zmenu zákona na ochranu unesených detí



Archívna fotografia je z demonštrácie proti únosu dievčat pred nigerijským veľvyslanectvom vo Washingtone.



Zdieľať
Archívna fotografia je z demonštrácie proti únosu dievčat pred nigerijským veľvyslanectvom vo Washingtone. Foto: TASR/AP
Bratislava 25. mája (TASR) - Pri príležitosti Medzinárodného dňa nezvestných detí dnes v Bratislave oznámili vznik iniciatívy Nikdy neunesie. Jej zakladateľom je bývalý novinár David Púchovský a Martina Gajdárová, ktorá štyri roky nevidela svoje dve deti. Ich otec Andrej Gajdár ich zobral bez jej vedomia do Panamy. Po tom, čo ho našli, strávil vo väzení 415 dní za trestný čin poškodzovania cudzích práv. Teraz je na slobode a chce sa podieľať na výchove oboch súrodencov. Vznik iniciatívy podnietil aj prípad malého Heshama, ktorého africký otec uniesol dokonca dvakrát.


"Od týchto dvoch prípadov sme sa chceli odraziť a založiť projekt, ktorý by zamedzil tomu, aby sa podobné prípady nezopakovali," uviedol na tlačovej konferencii v Bratislave David Púchovský, ktorý našiel tri unesené deti. "Nie je normálne, čo sa počas pátrania aj potom dialo a čo sa naďalej deje. Budeme žiadať zodpovedné orgány o zmenu legislatívy, pretože napríklad rodičovský únos nie je vôbec trestným činom," priblížil úvodný cieľ novovzniknutej iniciatívy, ktorá chce spolupracovať so štátnymi i mimovládnymi odborníkmi, aby legislatíva nechránila únoscov, tvrdšie ich postihovala a demotivovala prípadných budúcich únoscov.

Podľa Púchovského nie je prípustné, ak jeden z rodičov zoberie svoje deti na niekoľko rokov preč, nedá druhému rodičovi vedieť ani len či sú nažive, a keď sa konečne nájde, tak nemôže byť považovaný za únoscu. "Chceme, aby boli riadne postihovaní za trestný čin únosu, aby sa nestalo, že takýto rodič dostane podobný trest ako Andrej Gajdar, a to trest poškodzovania cudzích práv, čo je ekvivalentom človeka, ktorý napaľuje CDčká," povedal pre TASR Púchovský s tým, že ak sa takéto činy budú posudzovať oveľa tvrdšie a rodičom - únoscom bude hroziť vyšší trest, dvakrát si rozmyslia, či si kritickú situáciu v rozpadávajúcom sa manželstve vyriešia drastickým spôsobom, alebo radšej pôjdu oficiálnou cestou. Cieľom iniciatívy je tiež zabezpečiť pre nájdené deti ochranu zo strany štátu, aby nedošlo k opätovnému únosu a tiež zdravotnú starostlivosť v podobe psychoterapie. "Širším cieľom do budúcna je aj pomoc jednotlivým matkám či už formou nadácie, poradenstva medzi matkami, ktoré zdieľajú rovnaký osud," dodal.

Svoj prípad priblížila a na nedostatky pri riešení únosov upozornila Martina Gajdárová, ktorá sa chce v iniciatíve podeliť so svojimi skúsenosťami. V súčasnosti robí všetko pre to, aby sa jej deti z celej traumy rýchlo spamätali. "Darí sa mi to pomalými krokmi, ale, bohužiaľ, je tu niečo, čo neovplyvním - možný opätovný únos. Pre deti to znamená neustály strach, obavu o svoj život a ďalšiu retraumatizáciu," doplnila s tým, že štát jej deťom nezabezpečí ani to jediné, čo môže. "Ochranu, sú obeťami a majú byť chránené, nemá byť zverejnené miesto ich pobytu, miesto, kde chodia do školy, aby mohli v pokoji žiť," podčiarkla.

Symbolom iniciatívy, ktorú podporilo šesť známych osobností, Diana Mórová, Henrieta Mickovičová, Zuzana Tlučková, Marek Majeský, Maroš Kramár a Štefan Skrúcaný, je modrý uzlík - symbol nezvestných detí na Slovensku. Podľa Štefana Skrúcaného projekt supluje biele miesta na mape slovenskej legislatívy. "Sú to veci, ktorým by sa mali kompetentní venovať preventívne a v predstihu, a nie až hasiť následky. Musí vzniknúť nejaká fatálna kauza, ktorou sa najskôr zaoberajú médiá a potom sa rozhýbu aj naši politici? Každý z poslancov NR SR by mal ísť do parlamentu s víziou a témami. Toto je veľká téma," zdôvodnil svoju podporu projektu Nikdy neunesie.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kažimír očakáva multiplikačný efekt boja EÚ proti daňovým únikom
<< predchádzajúci článok
Zvýšenie platov učiteľov podľa P. Plavčana zatraktívni ich povolanie