Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Počítače

23. novembra 2006

INTERNET: Elektronický džihád je aj nie je hrozbou



Nenosia zbrane a ani nepripravujú pasce na vojakov v Iraku či Afganistane. No tisíce radikálnych islamistov bojujú na tých najrôznejších bojových poliach, teda aj za svojimi počítačmi.



Zdieľať
 Svoj virtuálny boj nazývajú elektronický džihád. Na špecializovaných internetových stránkach, ktoré sa vo veľkej miere vyrojili v poslednom období, sa radikáli špecializujú na organizovanie a koordináciu elektronických útokov proti americkým, izraelským a dánskym internetových portálom. Jediné, čo musí záujemca o vstup do tejto anonymnej vojny urobiť, je zaregistrovať si adresu v Iraku či Pakistane a mať bežný počítač, ktorý by zvládol počítačový útok. Medzi najslávnejšie útoky patrilo napadnutie stránky dánskeho denníka Jyllands-Posten, ktorý urazil moslimov tým, že v septembri 2005 na svojich stránkach zosmiešnil proroka Mohameda. "Je to internetová verzia džihádu - môžete nastaviť vírusy, ktoré zaútočia v presne stanovený moment. Ja som si stiahla jeden nazvaný Pripomienkovač džihádu," uviedla francúzska špecialistka na radikalistické internetové stránky Anne Giudicelli. V nedávnej správe nadácie American Jamestown Foundation sa zistilo, že program s názvom Electronic Jihad, verzia 1,5 je bežne dostupný na stránke http://www.al-jinan.org. Jeho súčasťou je i inštalácia lišty, vďaka ktorej sa pri zapnutí počítača účastník automaticky pripojí na kalendár útokov, ktorý mu určí presné dátumy, časy a ciele elektronickej ofenzívy. "Na radikálnych islamistických fórach nájdete sekcie, ktoré sú virtuálnym ekvivalentom návodu na výrobu bomby," povedala Giudicelli. "Ako zaútočiť na internete. To sa stalo súčasťou základného výcviku džihádistov," dodala.

Profesor politických vied na prestížnom parížskom Institut d'Etudes Politiques Jean-Pierre Filiu, ktorý napísal knihu Les Frontieres du Jihad (Hranice džihádu), označil rozvoj v tomto smere za pôsobivú džihadizáciu islamských krajín. "Pred desiatimi rokmi sme s priateľmi ledva získali zopár krvavých videí z Čečenska či Alžírska. Dnes nachádzame na internete minimálne rovnako obscénne veci úplne bežne, pretože sa masovo distribuujú," povedal. Od svojho vzniku v roku 2003 zozbieral a ponúkol Globálny islamský mediálny front okolo 500 videí. "Niet pochýb o tom, že tieto stránky majú dve úrovne. Druhú, mimoriadne dobre zaheslovanú, a prvú, do ktorej sa dostane každý a ktorá veľmi znepokojivým spôsobom živí a podporuje propagandu, ktorá má ničivý dopad na západný svet," uviedol. Napríklad po neuvážených vyhlásenia pápeža Benedikta XVI. na stranu moslimov sa niekoľko skupín snažilo napadnúť internetovú stránku Vatikánu. Spôsobili však iba malé škody, keďže tento portál má mimoriadne vysokú ochranu. Nórsky špecialista Thomas Hegghammer vyhlásil, že elektronický džihád nepredstavuje až takú hrozbu. "Zrušiť stránku nie je problém. Zatiaľ neprebehol ani jeden elektronický útok, ktorý by spôsobil fyzickú škodu. Existuje množstvo prípadov, pri ktorých islamskí radikáli zrušili internetové stránky, najmä izraelské. Ani jeden z týchto útokov nespôsobil fyzickú likvidáciu prístrojov či trvalejší výpadok siete. Nie sú väčší než ktorýkoľvek iný hacker na sieti. Nejestvuje dôvod, prečo by mali byť islamskí radikálni hackeri kompetentnejší, než bežní hackeri napríklad z východnej Európy. Nie sú nebezpečnejší preto, že sú to džihádisti. Majú technické obmedzenia ako všetci ostatní, takže ani veľká ideológia im nepomôže urobiť viac, než ktokoľvek iný," dodal.

(SITA)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Do roku 2020 by mali solárne systémy zásobovať 1 mld. ľudí
<< predchádzajúci článok
VEDA: SAV chová približne stotisícovú kolóniu múch tse-tse