Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. augusta 2006

Intervencie stiahli rezervy NBS na júlových 13,14 mld. USDCelkové devízové rezervy Národnej banky Slovenska (NBS) dosiahli ku koncu júla hodnotu 13,14 mld. USD, čo v medzimesačnom porovnaní predstavuje pokles o 2,9889 mld. USD. Tento pokles je dôsledkom ...Zdieľať

BRATISLAVA 28. augusta (WEBNOVINY) - Celkové devízové rezervy Národnej banky Slovenska (NBS) dosiahli ku koncu júla hodnotu 13,14 mld. USD, čo v medzimesačnom porovnaní predstavuje pokles o 2,9889 mld. USD. Tento pokles je dôsledkom schodku bilancie príjmov a výdavkov, spôsobeného predovšetkým odlevom prostriedkov z uskutočnených intervencií NBS na medzibankovom devízovom trhu v objeme 3,1387 mld. USD. "Táto hodnota zahŕňa aj intervencie uskutočnené v júni, ktorých vysporiadanie sa realizovalo v prvých dňoch júla," konštatovala NBS s tým, že stav devízových rezerv centrálnej banky ku koncu júla zodpovedala 3,6-násobku priemerného mesačného dovozu tovarov a služieb do SR za prvých šesť mesiacov roka 2006, pričom ku koncu júna pokrývali devízové rezervy 4,4-násobok.

Znehodnotenie priemerného kurzu slovenskej koruny v júli bolo v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom miernejšie. Oproti menám hlavných obchodných partnerov, teda českej korune, americkému doláru a euru, sa mesačne znehodnotil v rozpätí od 0,7 % do 0,9 %. Najviac sa priemerný kurz slovenskej koruny posilnil opäť voči maďarskému forintu o 1,5 %.

V júli sa medziročná dynamika apreciácie priemerného mesačného kurzu slovenskej koruny spomalila najmä voči anglickej libre a euru na 1,2 % z júnových 3,8 % a 1,3 %, avšak rýchlejšie zhodnotenie bolo voči americkému doláru na 6,0 % z júnových 5,0 %. Naopak voči českej korune slovenská koruna oslabila o 5,0 % oproti 4,5 % z júna. Hodnota indexu nominálneho efektívneho výmenného kurzu naďalej klesala. Na medziročnej báze tak po prvýkrát za 45 mesiacov deprecioval, a to o 0,3 %.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Daňové zaťaženie tvorilo vlani z priemernej ceny benzínu 56,4%
<< predchádzajúci článok
Šéf OSN vo štvrtok navštívi Sýriu