Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. marca 2016

Investorom v eurozóne sa prekvapujúco zhoršila nálada



Investorom v eurozóne sa tento mesiac prekvapujúco zhoršila nálada. Ich dôvera v ekonomiku menového bloku opäť klesla, už tretíkrát v rade, a dosiahla najnižšiu ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Frankfurt nad Mohanom 7. marca (TASR) - Investorom v eurozóne sa tento mesiac prekvapujúco zhoršila nálada. Ich dôvera v ekonomiku menového bloku opäť klesla, už tretíkrát v rade, a dosiahla najnižšiu úroveň za viac ako jeden rok. Analytici pritom očakávali, že sa naopak zvýši. Dôvodom poklesu sú slabšie rastové vyhliadky svetového hospodárstva. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu renomovaného inštitútu Sentix, ktorý dnes zverejnila agentúra Reuters.


Podľa prieskumu sa index dôvery, ktorý odráža náladu investorov v 19 štátoch menovej únie, v marci 2016 znížil na 5,5 bodu zo 6 bodov vo februári a dosiahol najnižšiu úroveň od januára 2015.

Analytici, ktorých oslovila agentúra Reuters, pritom odhadovali, že index naopak stúpne na 8 bodov.

"Eurozónu trápi strata dynamiky globálnej ekonomiky," uvádza sa vo vyhlásení Sentix.

Pokles cien ropy a obavy zo slabšieho výkonu svetového hospodárstva vzhľadom na spomaľovanie čínskej ekonomiky znepokojuje trhy od začiatku tohto roka.

Prieskum tiež ukázal, že aj čiastkový index hodnotenie súčasnej hospodárskej situácie v regióne, ktorý platí eurom, klesol v marci na 8,3 bodu z 10,5 bodu vo februári a je najnižší za 11 mesiacov. Ale očakávania investorov v eurozóne sa tento mesiac mierne zlepšili a príslušný čiastkový index vzrástol na 2,8 z 1,5 bodu v predchádzajúcom mesiaci.

Na prieskume inštitútu Sentix sa zúčastnilo 11O2 investorov a uskutočnil sa v dňoch 3. až 5. marca.

Sentix zverejnil aj výsledky prieskumu z Nemecka, ktoré je najväčšou ekonomikou eurozóny. Tie odhalili, že dôvera nemeckých investorov v marci vzrástla na 16,9 bodu zo 14,5 bodu vo februári.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vznikol ďalší subjekt združujúci regionálne televízie, RegionTVnet.SK
<< predchádzajúci článok
FOTO: Na východe zadržala polícia Ukrajinca s pašovanými cigaretami

Investorom v eurozóne sa prekvapujúco zhoršila nálada - diskusné fórum čitateľov