Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

19. februára 2012

Irán zastavil predaj ropy do Francúzska a Británie



Irán zastavil predaj ropy Francúzsku a Británii v reakcii na ropné embargo uvalené na krajinu zo strany Európskej únie. Informovalo o tom v nedeľu iránske ministerstvo ropného priemyslu. ...



Zdieľať
ropa  irak TEHERÁN 19. februára (WEBNOVINY) - Irán zastavil predaj ropy Francúzsku a Británii v reakcii na ropné embargo uvalené na krajinu zo strany Európskej únie.


Informovalo o tom v nedeľu iránske ministerstvo ropného priemyslu. "Predaj ropy do britských a francúzskych spoločností bol zastavený," uviedol hovorca ministerstva vo vyhlásení.

"Podnikli sme kroky na dodávanie našej ropy do iných krajín," dodal.

Neočakáva sa, že tento krok bude mať významnejší dopad na spomínané štáty. Francúzsko v roku 2011 kupovalo od islamskej republiky len tri percentá svojej ropy a Británia pravdepodobne už iránsku ropu neimportuje vôbec. Považuje sa to však za varovný signál pre významnejších odberateľov iránskej ropy zo štátov EÚ, medzi ktorými je Taliansko, Španielsko či Grécko.

Iránsky minister ropného priemyslu Rostam Kásemí už nedávno varoval, že Teherán by mohol zastaviť export ropy do "nepriateľských" európskych krajín v súvislosti s nárastom napätia okolo jeho jadrového programu.

Krok Teheránu je odplatou za embargo na dovoz iránskej ropy, ktoré schválila európska dvadsaťsedmička v januári v rámci nových sankcií proti islamskej republike. Platiť však má začať až o 6 mesiacov. Irán vyhlásil, že ropné embargo EÚ neohrozí jeho ekonomiku, pretože si už našiel nových odberateľov. Únia kupuje od Iránu viac než 20 percent jeho celkového ropného exportu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Firmy by nemali dávať stranám peniaze, myslí si Maďarič
<< predchádzajúci článok
Eurozóna by mala v pondelok schváliť peniaze pre Grécko

Irán zastavil predaj ropy do Francúzska a Británie - diskusné fórum čitateľov