Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Pohoda festival

09. januára 2017

Jake Bugg ďalším menom festivalu Pohoda 2017Ilustračná snímkaZdieľať
Pohoda 2017

Ďalším menom 21. ročníka festivalu Pohoda je veľký talent britskej scény Jake Bugg. Stále len 22-ročný blues-rockový pesničkár má na konte tri albumy, pričom každý sa v predajnosti dostal do TOP 5 vo Veľkej Británii, debut bol dokonca jednotkou.


Chytľavé indie-rockové skladby ovplyvnené bluesom hral Jake na Glastonbury už ako 17-ročný. Získal NME Award, Q Award a Silver Clef Award a ďalších 11 prestížnych nominácií na ocenenia ako Mercury Prize, BRIT Awards či Ivor Novello Awards. Minulé leto vydal tretí album On My One, ktorého skladby, spolu s ďalšími staršími hitmi, zahrá aj na Pohode 2017.

Jake začal hrať na gitare ako 12-ročný. Ovplyvnený hudbou Dona McLeana, Oasis, Hendrixa, Casha či The Beatles začal v šestnástich skladať a hrávať vlastné veci. Už o rok neskôr si ho BBC vybrala na svoj BBC Introducing stage na Glastonbury 2011. K raketovému úspechu mu dopomohla aj celoštátna reklamná kampaň na pivo, v ktorej použili jeho skladbu Country Song. V tom čase podpísal zmluvu s vydavateľstvom Mercury Records a začal pracovať na debute, ktorý vydal v októbri 2012. Magazín Clash ho označil za predčasne zrelý talent, ktorý mieša retro folk so žeravými prvkami súčasnej rockovej hudby. Album Jake Bugg vystrelil na vrchol britského rebríčka a k dnešnému dňu je stále v stovke najpredávanejších UK albumov tejto dekády. V tom istom roku si ho vybral ako predskokana jeho vzor Noel Gallagher.

Na druhom albume Shnagri La s ním spolupracoval Rick Rubin či Chad Smith z Red Hot Chili Peppers. Jake si zahral na Pyramid Stage na Glastonbury 2013 a dočkal sa nominácií na Mercury Prize, Brit Awards, NME Awards či víťazstva v rámci Q Awards pre najlepšieho nováčika. V júli 2014 začal pracovať na treťom albume On My One. Album vyšiel v júli minulého roka a prináša častejšie pokusy o miešanie žánrov, no zároveň kladie dôraz na obľúbený blues. Rok 2015 bol pre Jakea mimoriadne úspešný aj čo sa týka osobných ocenení. Vo februári získal NME Award (Best Solo Artist) a v auguste Silver Clef Award (Best Male Artist). Jeho skladbu Simple as This použili vo filme Na vine sú hviezdy. Ďalšie pesničky boli použité vo filme Darca či v seriáli Happy Valley.

Tím Pohody sa zúčastní na európskom showcaseovom festivale a konferencii Eurosonic v holandskom Groningene, na ktorom vyhlásia mená víťazov European Festival Awards. Pohoda má rekordné štyri nominácie v TOP 10 shortlistoch: Best line-up, Best promoter, Best middle sized festival a v kategórii Award for excellence and passion, v ktorej je nominovaný Michal Kaščák.

„Toto je dobrá príležitosť povedať aj oficiálne, že naši fanúšikovia sú už 20 rokov jednoznační víťazi kategórie Best festival audience, a to nielen podľa nás, počúvame to aj od mnohých umelcov, agentov či promotérov z celého sveta. Ďakujeme, že nám opäť zabezpečili jednu z nominácií. Spolu s ich podporou si veľmi vážime aj hlasy hudobných profesionálov, takéto vyjadrenie rešpektu je pre nás mimoriadne cenné,“ uviedol pre médiá Kaščák.
 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Beardyman’sDream Team, Beak> a Ho99o9 na Pohode 2017 (21. 12. 2016)
 Pohoda 2017: YLVIS, BIRDY, SLAVES, DILLON, BOLO NÁS JEDENÁSŤ, POHODA ´97 A ĎALŠIE NOVINKY (7. 12. 2016)
 POHODA S REKORDNÝMI 4 NOMINÁCIAMI NA EUROPEAN FESTIVAL AWARDS (5. 12. 2016)
 Pohoda 2017: PRVÝM MENOM SÚ VÍŤAZI MERCURY PRIZE ALT-J (29. 11. 2016)
 Pohoda 2016: REKORDY DVADSIATEJ POHODY (9. 8. 2016)
 POHODA 2016: Ohlasy zahraničných médií a hudobných profesionálov (18. 7. 2016)
 Zverejnili termín budúcoročnej Pohody (12. 7. 2016)
 Video: Pohoda 2016 - Na trenčianskom letisku sa v nedeľu skončil 20. ročník festivalu Pohoda (11. 7. 2016)
 Pohoda 2016: Tretí deň Pohody ovládli The Prodigy aj James Blake (10. 7. 2016)
 Hlavný program Pohody vyvrcholil tancovačkou na vystúpení Prodigy (10. 7. 2016)nasledujúci článok >>
VIDEO: Ed Sheeran vydal dve nové skladby. Počuli ste ich?
<< predchádzajúci článok
Pražské Divadlo v Dlouhé hosťuje prvýkrát v GUnaGU

Jake Bugg ďalším menom festivalu Pohoda 2017 - diskusné fórum čitateľov