Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. januára 2011

Ján Slota je najmenej aktívny politik v parlamente


Tagy: Ján Slota

Ján Slota je najmenej aktívny poslanec NR SR podľa účasti na hlasovania od júna minulého roku. Vyplýva to z výsledkov slovensko-českého projektu KohoVolit.eu, ktorý založilo ...Zdieľať
poslanci Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 4. januára (WEBNOVINY) - Ján Slota je najmenej aktívny poslanec NR SR podľa účasti na hlasovania od júna minulého roku. Vyplýva to z výsledkov slovensko-českého projektu KohoVolit.eu, ktorý založilo rovnomenné občianske združenie.


Šéfovi SNS v tomto nelichotivom rebríčku dýcha na chrbát Anna Vitteková zo Smeru a trojicu najmenej aktívnych politikov v parlamente dopĺňa ďalšia predstaviteľka „národniarov“ Anna Belousovová. Úplne opačný prístup k výkonu funkcie poslanca NR SR prezentujú nováčikovia zo strany SaS. Najaktívnejším poslancom parlamentu sa stal Kamil Krnáč (SaS). Druhé miesto obsadila jeho kolegyňa Jana Kiššová (SaS) a trojicu „poctivých“ uzatvára Natália Blahová (SaS). Krnáčova účasť na hlasovaní bola viac než nadpolovičná v porovnaní s Jánom Slotom, ktorý neprekročil ani 50-percentnú účasť pri schvaľovaní legislatívy.

Ex-ministri a Peter Zajac
Celkovo je sedem poslancov zo strany Sloboda a Solidarita v prvej desiatke najaktívnejších poslancov parlamentu. Z ostatných strán sa na štvrtej priečke umiestnil analytik Ján Švejna (Most-Híd), piate a šieste miesto patrí kresťanským demokratom Alojzovi Přídalovi a Mariánovi Kvasničkovi. Prestížnu desiatku uzatvára kontroverzný predseda Obyčajných ľudí Igor Matovič (kandidoval za stranu SaS). Deväť z desiatich najmenej aktívnych poslancov predstavujú zástupcovia opozičného Smeru a Slovenskej národnej strany. Medzi inými aj ex-ministri Richard Raši (Smer-SD), Ján Mikolaj (SNS), či Igor Štefanov (SNS). Do tejto „exkluzívnej“ spoločnosti sa dostal i zástupca OKS Peter Zajac (kandidoval za Most-Híd) ako jediný zástupca pravicovej koalície. Až 22 poslancov Smeru sa radí k tridsiatim najmenej aktívnym politikom v parlamente, uvádza stránka kohovolit.eu.

Aktivita poslancov sa odzrkadľuje aj v ich zmapovateľnom výkone práce. Opozičná „skupinka“ Slota, Belousovová a Vitteková dokázala dokopy predložiť od júna 2010 jeden zákon na prerokovanie, informuje stránka KohoVolit.eu. Naopak, trio Krnáč, Kiššová a Blahová súhrne doručili do parlamentu sedem zákonov. Ešte hrozivejší je rozdiel v hlasovaní medzi šéfom „národniarov“ a Kamilom Krnáčom (SaS). Parlamentný nováčik za „Sulíkovcov“ stlačil hlasovacie zariadenie 689-krát, pričom Ján Slota hlasoval iba 200-krát.

Dochádzku do parlamentu musel v októbri riešiť predseda NR SR Richard Sulík (SaS). Rozhodol vtedy, že poslankyňa SDKÚ-DS Katarína Cibulková nedostane svoj celý septembrový plat pre neospravedlnenú absenciu na rokovaniach parlamentu. Cibulková počas septembrovej schôdze povzbudzovala svoju dcéru Dominiku na tenisovom turnaji US Open v New Yorku. O polovicu septembrového platu prišiel aj opozičný poslanec Stanislav Kubánek (Smer-SD) a trest 400 eur dostali zaplatiť poslanci za SaS Ľuboš Majer a Jozef Viskupič. Najznámejšou dochádzkovou aférou sa môže „pochváliť“ Rafael Rafaj (SNS), ktorý bol pristihnutý pri podpisovaní jeho straníckeho šéfa v máji minulého roka.

10 najaktívnejších poslancov podľa účasti na hlasovaniach:
1.Kamil Krnáč (SaS)97,1%2.Jana Kiššová (SaS)96,8%3.Natália Blahová (SaS) 96,7%4.Ivan Švejna (Most-Híd)96,6%5.Alojz Přidal (KDH)96,5%6.Marián Kvasnička (KDH)96,4%7.Milan Laurenčík (SaS)96,4%8.Jaroslav Suja (SaS)96,3%9.Szilárd Somogyi (SaS)96,3%10.Igor Matovič (SaS)96,3%

10 najmenej aktívnych poslancov podľa účasti na hlasovaniach:
1.Ján Slota (SNS)41,2%2.Anna Vitteková (Smer-SD)53,3%3.Anna Belousovová (SNS)59,1%4.Štefan Zelník (SNS)63%5.Richard Raši (Smer-SD)63,1%6.Jana Vaľová (Smer-SD)65%7.Ľubica Rošková (Smer-SD)65,5%8.Igor Štefanov (SNS)66,8%9.Ján Mikolaj (SNS)70,7%10.Peter Zajac (Most-Híd)71,7%
Poznámka: Poradie, meno a priezvisko, strana a percentuálny počet aktivity poslanca NR SR.


r.s.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: Ján Slota
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Minimálny príspevok na stravovanie sa od januára zvýšil
<< predchádzajúci článok
Lipšic predstavil nový systém ochrany

Ján Slota je najmenej aktívny politik v parlamente - diskusné fórum čitateľov

aktivita4.1. 18:38:53