Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

17. mája 2017

Ján Ťapák vystavuje sochy a kresby v novej bratislavskej galérii



Sochár Ján Ťapák, ilustračné foto



Zdieľať
Sochár Ján Ťapák, ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 17. mája (TASR) – Prierez tvorbou aj tohtoročné diela prezentuje akademický sochár Ján Ťapák v novej galérii moderného umenia v centre Bratislavy. Expozíciu v Savoy Gallery nazval Špirála podľa dvoch bronzových objektov, výstava potrvá do 21. júna.


Aj Kráľ a kráľovná, Včelár, Levitácia, Strom, Človek, Samurai Shimazu, Skok, Moreplavci, Hviezda, Toro querencia, Čistá myseľ, Lietajúci valach, Najbližšie k slnku a ďalšie sochy sú z bronzu. Protipól k priestorovým dielam predstavujú obrazové kresby, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou sochárovej tvorby.

"Špirála je symbolom myšlienok, námetov a inšpirácií, ktoré umelca sprevádzajú na jeho tvorivej dráhe. Špirála ako starý keltský symbol kolobehu má v jeho tvorbe viac motívov. Tie nachádza v mytológii, histórii i súčasnosti. Jeho širokospektrálna tvorba odráža ľudské bytie rôznymi tvarosloviami. Ťapákove sochy sú plné dynamiky, ale aj absolútneho pokoja, dokonca popierajú zákony gravitácie," hodnotila na utorkovom (16.5.) otvorení výstavy umelcovu tvorbu jej kurátorka Mária Horváthová.

"Každý máme svoju špirálu a ja som vás pozval do mojej," povedal výtvarník v zaplnenej galérii. Slávnostné otvorenie výstavy umocnil dvoma vstupmi spevácky súbor Lúčnice, v ktorom sochár v mladosti tancoval.

Ján Ťapák (1962) v rodnej Bratislave študoval na Strednej umeleckopriemyselnej škole rezbárstvo (1978-1982) a na Vysokej škole výtvarných umení sochárstvo (1983-1989). Venuje sa soche, kresbe a maľbe. V roku 1997 získal štipendium Nadácie Mikuláša Galandu a v roku 2004 štipendium nadácie Pollock - Krasner Foundation. Absolvoval sochárske sympóziá na Slovensku, v Rakúsku, Taliansku a Nemecku.

Je autorom viacerých monumentálnych exteriérových sochárskych diel i realizácií v interiéroch. K jeho významnej tvorbe patrí socha Slovensko, srdce Európy vytvorená pre OSN v Nairobi a päťmetrová bronzová socha Knieža Laborec pre slovenskú obec Habura. Zúčastnil sa na výtvarnom dotvorení slovenského pavilónu EXPO 2000 Hannover. Úzko spolupracuje so súborom Lúčnica a inými kultúrnymi inštitúciami ako autor scénických a kostýmových návrhov. Za sebou má niekoľko desiatok spoločných i samostatných expozícií a jeho diela sú zastúpené v súkromných zbierkach v USA, Fínsku, Nemecku, Taliansku a Rakúsku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Video: Český umelec Kazma odhaľuje manipulácie v reality šou. Celé Česko nechal niekoľko dní v omyle.
<< predchádzajúci článok
Hygge. Naučte sa vychutnávať život!