Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. júla 2011

Japonský akciový trh v pondelok oslabilJaponský akciový trh v pondelok oslabil, pričom jeho pokles bol najväčší za posledné dva týždne. Dôvodom bolo to, že slabé ekonomické údaje z USA a Číny podnietili investorov, aby po ...Zdieľať
burza tokio Foto: SITA/APTOKIO 11. júla (WEBNOVINY) - Japonský akciový trh v pondelok oslabil, pričom jeho pokles bol najväčší za posledné dva týždne. Dôvodom bolo to, že slabé ekonomické údaje z USA a Číny podnietili investorov, aby po nedávnom raste cien akcií vyberali zisky. Hlavný tokijský index Nikkei sa však udržal nad hranicou 10 tis. bodov, keďže majitelia akcií čakali na správy o ziskoch amerických firiem. Nikkei si v pondelok odpísal 0,7 % a uzavrel na úrovni 10 069,53 bodu a širší index Topix oslabil o 0,5 % na 870,16 bodu.


Trh nadol zatlačilo najmä oslabenie akcií finančných podnikov, ktorých cena klesla pred pondelkovým stretnutím najvyšších predstaviteľov EÚ, na ktorom sa majú zaoberať dlhovou krízou v eurozóne a obavami, že by mohla postihnúť aj Taliansko. K veľkému výpredaju akcií však v Japonsku neprišlo, pretože niektorí investori predpokladajú, že inflácia v Číne pravdepodobne už kulminovala a iní čakajú na hospodárske výsledky amerických firiem za druhý štvrťrok, ktoré budú zverejňovať tento týždeň. "Mnohí ľudia očakávajú, že podniky v USA dosiahli slušné zisky," povedal Juuki Sakuraj, šéf Fukoku Capital Management.

Mitsubishi UFJ Financial Group, ktorá je z hľadiska aktív najväčšou japonskou bankou, oslabila o 1,5 % a Sumitomo Mitsui Financial Group si odpísala 1,9 %. Technologická spoločnosť Elpida Memory spadla až o 13,3 % po tom, ako tri zdroje oboznámené s problematikou pre agentúru Reuters uviedli, že firma plánuje emisiu nových akcií a konvertibilných dlhopisov. O 2 % však posilnila spoločnosť Fast Retailing prevádzkujúca sieť obchodov s oblečením Uniqlo, pretože sa očakáva väčší dopyt po ľahkom letnom oblečení. Firma Rival Ryohin Keikaku prevádzkujúca sieť predajní Muji poskočila o 6,9 % po tom, ako vylepšila prognózu svojho zisku za tento účtovný rok.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zamestnanosť v priemysle v máji medziročne stúpla o 5 %
<< predchádzajúci článok
Ruské lietadlo núdzovo pristálo na rieke, päť ľudí zomrelo