Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Hobby

26. augusta 2006

Jariabky hôrne ako jediné vtáky sa "zasnubujú" už koncom letaV prírode strednej Európy sa všetky druhy operencov "zasnubujú" v jarnom období.Zdieľať
Jedinou výnimkou sú jariabky hôrne, ktoré to robia v predstihu, a to už koncom leta a v jeseni.

            "Koncom leta si samčeky tichým spevom, či skôr jemným pískaním prednášaným v charakteristickej póze s polospustenými krídlami a rozprestretým a pozdvihnutým chvostom ohraničujú teritórium a lanária do neho samičky. Keď sa samčekovi podarí samičku privábiť a nahovoriť na partnerský zväzok, párik už potom zostane spolu až do jari. Založia potomstvo a obyčajne v máji samička vysedí päť až desať vajíčok," povedal pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
            O mláďatá, ktoré hneď po vyliahnutí opúšťajú hniezdo aj keď ešte nie sú schopné lietať, sa väčšinou stará len samička, a to až do polovičky septembra. Vtedy sa mláďatá osamostatňujú a samička si môže vyhliadnuť samčeka, s ktorým vstúpi do nového alebo staronového partnerského zväzku, dodal Saniga.
            Biotopom jariabkov hôrnych sú ihličnaté, zmiešané i listnaté lesy v stredných a vyšších horských polohách od 300 do 1850 metrov nad morom. Ťažisko výskytu týchto vtákov na Slovensku je v oblasti Javorníkov, Moravsko-slovenských Beskýd, Strážovskej hornatiny, Malej a Veľkej Fatry, Vtáčnika, Oravskej Magury, Babej Hory, a Kremnických vrchov. Žijú však aj v  Slovenskom Rudohorí, Belianskych, Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách, Chočských vrchoch,  Levočskom pohorí v Bukovských vrchov, v Slánskych vrchoch, Malých Karpatoch, Krupinskej vrchovine, Rimavskej kotline a na ďalších územiach.

(TASR)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Lasky súťažil v Prezidentskej záhrade
<< predchádzajúci článok
Mattel chce žalovať brazílsku umelkyňu, ktorá zobrazila Barbie ako lesbičku