Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

10. mája 2015

Jarná migrácia vtáctva sa končíNa snímke sokol červenonohý.Zdieľať
Na snímke sokol červenonohý. Foto: TASR/Pavol Remiaš
 


Bratislava 10. mája (TASR) - Druhý májový víkend patrí v kalendári každoročne sťahovaniu vtákov. Mnohé druhy prekonávajú dvakrát ročne obrovské vzdialenosti.

"Migrácia vtáctva začína koncom zimy, najviac druhov na Slovensko prilieta v apríli. Čas príletov veľmi závisí od počasia, tento rok priletelo mnoho druhov neskôr, pretože na jar sa zaznamenalo veľa chladných dní. Naopak, severské druhy, ktoré prežívajú zimu v SR, napríklad myšiak severský, sa pre chladné počasie u nás zdržali dlhšie," uviedol ornitológ Marcel Brinzík.

V súčasnosti sa už jarná migrácia podľa jeho slov pomaly končí, postupne prilietajú posledné druhy ako napríklad kaňa popolavá, včelár lesný či na Slovensku kriticky ohrozený sokol červenonohý. "Jar a leto budú tieto druhy prežívať na Slovensku, jesenná migrácia začne už v auguste. Veríme, že počasie bude priaznivejšie a vtákom sa podarí vyviesť čo najviac mláďat," doplnil Brinzík.

Dni sťahovavých vtákov boli tento rok venované téme energia. Počas migrácie sa vtáctvo stretáva s viacerými nástrahami, ku ktorým patria aj strety s elektrickými vedeniami. Slovensko patrí medzi krajiny, kde energetické spoločnosti spolupracujú pri ochrane vtáctva. Príkladom je aj najnovší projekt LIFE Energia s podporou Európskej komisie.

Pri príležitosti osláv sťahovavých vtákov sa uskutoční 15. mája exkurzia s pozorovaním dravcov na Devínskej Kobyle pri Bratislave. "Cieľom je naučiť záujemcov rozpoznať viaceré druhy dravcov a priblížiť fenomén vtáčieho sťahovania. Exkurzia je bezplatná a vhodná i pre rodiny s deťmi. Počet účastníkov je limitovaný, na exkurziu je potrebné sa prihlásiť. Viac informácií nájdu záujemcovia na webovej stránke www.dravce.sk," zhrnul Brinzík.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zlatého leva na Biennale výtvarného umenia získala Adriana Piperová
<< predchádzajúci článok
Slávny Al Di Meola vystúpi opäť v Bratislave